Oceňovaný slovenský film DOBRÁ SMRŤ režiséra Tomáša Krupu čakajú dve festivalové premiéry na Ukrajine a vo Francúzsku. V Kyjeve slávnostne uzatvorí 17. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov o ľudských právach DocuDays a v Paríži bude súťažiť na 15. ročníku festivalu L’Europe autour de l’Europe v sekcii Prix Présent. Doma je dokument nominovaný na národnú filmovú cenu Slnko v sieti v kategórii Najlepší dokumentárny film, o laureátoch sa rozhodne 17. apríla 2020. Cenu po desiaty raz vyhlasuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA).

Film, ktorý sa cez skutočný príbeh Angličanky Janette a jej blízkych zaoberá tabuizovanou témou konca života a eutanázie, uviedli už postupne v európskych krajinách, Ázii aj Amerike.

„Od prvého uvedenia filmu pomaly ubehne jeden a pol roka, a preto sa obzvlášť teším, že stále pribúdajú krajiny, kde majú festivaly pokračujúci záujem uviesť náš slovenský film. Bude nám veľkou cťou reprezentovať slovenskú kinematografiu a oficiálne uzatvoriť filmový festival DocuDays o ľudských právach v Kyjeve. Téma eutanázie je nesmierne zložitá, debata o nej je nekonečná a zároveň trvácna a filmov o nej nie je veľa, preto si myslím, že tu čas nehrá proti nám, každé ďalšie uvedenie púta pozornosť a záujem sa stále nabaľuje. Čas prevetrá všetko a pokiaľ náš film obstojí v čase, je to známkou toho, že má svoje kvality a viaceré výpovedné úrovne. Domácu nomináciu na národnú filmovú cenu si vážim o to viac, že som historicky prvý z absolventov Dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici, komu sa táto pocta od členov akadémie dostala. Vnímam to ako nielen svoj úspech, ale aj úspech tejto školy, ktorá v minulosti bojovala o svoju relevantnosť. Veľmi si prajem, aby Janettin osobný príbeh poznalo čo najviac ľudí kdekoľvek na svete, zaslúži si to predovšetkým ona,“ povedal režisér a producent Tomáš Krupa.

Festival v Kyjeve potrvá od 20. do 29. marca 2020. Film Dobrá smrť uvedie dvakrát s osobnou účasťou režiséra Tomáša Krupu. „Vytvárame príležitosti pre každého v Ukrajine, aby sledoval/a talentované a relevantné dokumentárne filmy o ľudských právach z celého sveta. Podporujeme aktívne občianske postavenie a rešpektovanie ľudskej dôstojnosti. Podporujeme rozvoj ukrajinského filmového priemyslu,“ formuluje vedenie festivalu svoje poslanie.

Festival európskeho filmu v Paríži sa začne už 12. marca a potrvá do 29. marca tohto roku. Aktuálny 15. ročník ponúkne sto filmov – hraných, dokumentárnych, krátkych, animovaných, experimentálnych – z 31 krajín. Film Dobrá smrť je zaradený do súťažnej sekcie Prix Présent dokumentárnych filmov. Jeho uvedenie bude zároveň francúzskou premiérou snímky.

Na konci februára zverejnila SFTA nominácie na národnú filmovú cenu Slnko v sieti. V kategórii najlepší dokumentárny film sú spolu s filmom Dobrá smrť nominované snímky: Osamelí bežci: Ideme ďalej! od Martina Repku a Skutok sa stal od Barbory Berezňákovej. Držiteľov cien vyhlásia na slávnostnom galavečeri v piatok 17. apríla 2020, ktorý v priamom prenose odvysiela Jednotka RTVS.

Ďalšou novinkou filmu je, že sa snímka stáva súčasťou ponuky nového, najväčšieho filmového portálu so streamovacou službou na Slovensku Dafilms.sk, ktorý sa primárne orientuje na domácu tvorbu. Portál prináša vo „festivalovom špeciáli“ úspešné domáce tituly minulého ročníka už teraz. Film si diváci môžu už nielen pozrieť online, ale aj stiahnúť do svojej videotéky: https://dafilms.sk/program/745-festivalovy-special-mff-febiofest