Fest Anča 2019

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2019 odštartuje vo štvrtok 27. júna svoj 12. ročník. Do Žiliny opäť prinesie štyri dni plné animovaného filmu, prednášok, koncertov a sprievodných podujatí.

Tematickým fokusom dvanástej Fest Anče bude Identita. Program festivalu bude s týmto motívom pracovať vo všetkých svojich súčastiach – na tému sú naviazané nielen filmové sekcie, ale aj výber hostí, hudobný program a sprievodné podujatia. V rámci filmového fokusu sa bude téma identity skloňovať napríklad cez vnímanie stereotypov, cez pohľad na to, kým sme na pracovisku, cez identitu nazeranú skrz rodinné vzťahy alebo cez jej spracovávanie v období dospievania. V programe budú tiež zastúpené témy ako digitálna a národná identita či identita ako téma, ktorá sa priamo dotýka hosťujúcich umelcov. Kurátorkou festivalového fokusu je tento rok česká filmová teoretička Eliška Děcká.

Medzi veľké divácke ťaháky bude tento rok na Anči nepochybne patriť sekcia celovečerných filmov. V rámci nej uvidia diváci napríklad dnes už legendárny film Koralína a svet za tajnými dverami, ktorý vytvorilo prestížne americké štúdio Laika podľa nemenej legendárnej novely spisovateľa Neila Gaimana Koralína. Koralína oslavuje tento rok 10. výročie svojho vzniku, za ten čas získala množstvo ocenení, vrátane troch Annie Awards, jednej z hlavných cien z festivalu v Annecy a nominácií na Oskara a Zlatý glóbus.

Ďalšou zaujímavosťou v celovečernej sekcii bude prekvapivý kolaboratívny výtvor internetovej komunity Shrek Retold. Film je remakom obľúbeného Shreka, vznikol vlani ako crowdsourcovaný projekt, do ktorého sa zapojilo vyše 200 tvorcov. Nápad inicioval americký komik a videomaker Grant Duffrin, organizátor každoročného podujatia Shrekfest. Cez Twitter zverejnil výzvu pre tvorcov na zapojenie sa spolu s pripraveným plánom scén, ktoré si mali podeliť. Z filmu sa stal okamžite po zverejnení traileru obrovský virálny hit. Zároveň je dnes epicentrom kultu fanúšikovskej tvorby, ktorý posledné roky vzniká na YouTube okolo Shreka a jeho vesmíru.

Špeciálny priestor v programe dostane tento rok retrospektíva holandského animátora Rosta, ktorý v marci 2019 zomrel vo veku 50 rokov. Jeho tvorba sa objavila na Fest Anči už v minulosti. Vo svojej práci sa tiež zaoberal témou identity – najčastejšie cez svoju osobu a cez tematiku nočných môr, ktorú vo filmoch často zobrazoval. Okrem vynikajúcej filmografie Rosto zarezonoval napríklad spoluprácami s umelcami ako Terry Gilliam, Tom Waits alebo The Residents, ktorí prepožičali svoje hlasy do jeho filmu Príšera z Nixu / The Monster of Nix. Ten je zaradený aj v programe Fest Anče 2019. V rámci pocty Rostovi sa festival tento rok zameria na jeho ranné filmy z obdobia krátko po roku 2000.

K festivalovej téme smeruje aj výber tohtoročných čestných hostí. Na Fest Anča 2019 pricestujú animátorky Candy Guard a Vera Neubauer. Obidve sa vo svojej tvorbe venujú vo veľkej miere téme ženstva, hoci každá z iného pohľadu.

Candy Guard je výrazná britská animátorka a spisovateľka známa svojou tvorbou pre televízne stanice BBC a MTV, no najmä kresleným seriálom Pond Life, ktorý v 90. rokoch vytvorila pre Channel 4. Ten získal niekoľko ocenení, vrátane nominácie na najlepší sitkom britskej Writer’s Guild, a od svojho vzniku sa stal kultovým. Sleduje život a vzťahy neurotickej tridsiatničky Dolly Pond, ktorá sa neúspešne snaží vymaniť zo svojho frustrujúco strereotypného života.

Vera Neubauer je britská animátorka českého pôvodu, ktorej filmy sa premietajú po celom svete. Získala za ne dvakrát ocenenie BAFTA a mnoho iných medzinárodných cien. Jej tvorba sa pohybuje od filmov pre deti až po experimentálne diela – ich centrom je však vždy ženská postava.

Tretím zahraničným hosťom na Fest Anči 2019 bude britský animátor Tim Webb. Prerazil v roku 1992 krátkym filmom A is for Autism, ktorý vytvoril pre Channel 4 a dodnes je považovaný odborníkmi za „poklad zaoberajúci sa témou, ktorej sa filmári venujú iba zriedka“. Vo filme Webb spracoval kresby a spomienky ľudí trpiacich poruchami autistického spektra a divákovi tak sprostredkúva pohľad do ich prežívania. Dnes Webb učí na Royal College of Art, na konte má niekoľko oceňovaných filmov a venuje sa aj tvorbe komiksov.

Silné zastúpenie na tohtoročnej Fest Anči bude mať slovenská animácia. Na festival tento rok slovenskí tvorcovia prihlásili viac než 30 filmov alebo videoklipov, ktoré vznikli za uplynulé dva roky. Po prvý raz vo svojej histórii tak Fest Anča otvorí popri slovenskej súťaži aj nesúťažnú sekciu Slovenská panoráma, ktorá bude dopĺňať prehliadku domácej animovanej tvorby. Je to posun oproti predošlému ročníku, no najmä oproti roku 2017, kedy sa pre nedostatok domácej tvorby nepodarilo slovenskú súťažnú sekciu otvoriť vôbec.
Zameranie na slovenskú tvorbu sa odrazí aj v programovej sekcii pre filmových profesionálov Industry. Prvýkrát v histórii festivalu bude jej súčasťou stretnutie slovenských škôl a producentov, ktorí odprezentujú svoju prácu a otvoria diskusiu o tom, čo slovenská animácia potrebuje a akých animátorov vychováva. Súčasťou Industry programu bude aj workshop LITA pre animátorov o autorskom práve.

Zastúpenie na festivale však bude mať aj staršia domáca tvorba. Súčasťou programu bude uvedenie a krst DVD Maľovanky – spievanky Heleny Slavíkovej-Rabarovej za účasti autorky. Ide o unikátny cyklus bábkových hier pre deti na motívy ľudových piesní a prísloví, ktorý vznikol v roku 1989. Slovenský filmový ústav tento rok pripravil jeho reedíciu.

V programe 12. Fest Anče ďalej uvidíte celovečerné snímky ako Seder-masochizmus / Seder-masochism americkej animátorky Niny Paley alebo Aký skvelý koláč! / This Magnificient Cake! autorského dua Marc James Roels a Emma De Swaef, ktorý mal premiéru minulý rok na filmovom festivale v Cannes a tohtoročnú Fest Anču bude otvárať. Oba sú považované za zásadné diela vo svojom žánri a ich tvorcovia patria medzi najzaujímavejších autorov v súčasnej animácii.

Priestor opäť dostane aj rozsiahly program pre deti v rámci Detského dňa. Ten sa bude tradične konať vo štvrtok a najmenšiemu publiku prinesie výber najzaujímavejších detských krátkych filmov, ale napríklad aj výborný domáci celovečerný film Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla. Ako po iné roky, detská porota opäť rozhodne o víťaznom filme súťažnej sekcie filmov pre deti. Detský program však neskončí vo štvrtok. Najmenší návštevníci si ho budú môcť užiť počas celého trvania festivalu.

V rámci hudobného programu Fest Anče 2019 sa tento rok predstavia Samčo, brat dážďoviek, experimentálny drone / noise / industrial projekt Odpał, Fero Király s live-codingovým projektom Fishcore, ktorý umožňuje divákovi nahliadnuť priamo “do hlavy” hudobníka, DJ-ka Tea Tralna alebo s Ančou dlhoročne spriaznený hudobník Dalibor Kocián. Ten vystúpi ako DJ pod svojim dobre známym pseudonymom Stroon, no zároveň uvedie aj svoj nový projekt pod hlavičkou Early Millennial, v ktorom siaha po odlišnej, viac klubovej estetike než vo svojej bežnej tvorbe a pracuje s hudobnými vplyvmi zo svojej mladosti.

Výraznou zmenou v konaní Fest Anče 2019 je oproti predošlým ročníkom presun do nových priestorov. Ten je nutný kvôli májovému požiaru sály S2 na Stanici Žilina-Záriečie, ktorá bola jedným z hlavných dlhoročných dejísk festivalu. Anča aj tento rok na Stanici ostáva, bude využívať jej sálu S1 a bar. Zvyšok programu sa však bude sústrediť okolo Novej Synagógy, a žilinského Bábkového divadla, kde sa bude konať väčšina premietaní. Do Synagógy sa presunie aj festivalové a akreditačné centrum. Večerný hudobný program, časť premietaní sa presúva do Klubu Smer 77 v centre Žiliny, 7 minút pešo od Synagógy.

Ďalšou veľkou zmenou je tohtoročné odčlenenie Fest Anče od podujatia Game Days. To sa tento rok prvý raz konalo samostatne – cez víkend 30. 5. – 2. 6. V Trnave. Obe podujatia spolu absolvovali niekoľko skvelých ročníkov, no vzhľadom na prirodzený rast a vývoj na oboch stranách tento rok priateľsky rozdelili svoje cesty.

Fest Anča 2019 sa koná od 27. do 30. júna v Žiline. Festival je jediným slovenským podujatím svojho druhu zameraným na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Každoročne do Žiliny priláka stovky návštevníkov a desiatky animátorov z celého sveta.

Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji cez webstránku festivalu.