Popredná francúzska produkčná spoločnosť EuropaCorp, ktorú založil a stále väčšinovo vlastní režisér Luc Besson, sa v minulom roku dostala do vážnych finančných problémov.

Primárne ich spôsobil neúspech nákladnej sci-fi snímky Valerian a mesto tisícich planét (rozpočet takmer 200 miliónov eur), ktorú režíroval práve Besson. Komerčne neúspešných filmov z produkcie tejto firmy však bolo viac a svoj podiel viny nesú aj príliš vysoké náklady na jej bežnú prevádzku. Za to vraj môže úspech akčného thrilleru Lucy so Scarlett Johansson, po ktorom mali všetci „veľké oči“. Tá pri rozpočte 40 miliónov dolárov v kinách utŕžila viac ako 460 milínov.

EuropaCorp je v rámci kontinentálnej Európy výnimočná v tom, že produkuje filmy aj v anglickom jazyku a s účasťou medzinárodných hereckých hviezd. To ich filmom samozrejme otvára dvere na mnohé svetové trhy, keďže sa orientujú na viaceré populárne žánre. Teda v mnohom opak bežnej európskej tvorby.

Valerian a mesto tisícich planét / Valerian and the City of a Thousand Planets, 2017 © Pathé Films

O tom, že EuropaCorp čakajú vážne problémy, sa vedelo dlho, ale až v novembri sa spoločnosť odhodlala k prvému výraznejšiemu kroku, ktorým bol predaj francúzskej televíznej divízie za 13 miliónov dolárov. Aktuálne sa pripravuje prepustenie tretiny zamestnancov vo Francúzsku a zmena celkovej stratégie firmy.

Ani tieto kroky však vzhľadom na výšku celkových strát, ktoré za posledných 18 mesiacov prekročili 210 miliónov dolárov, nebudú stačiť. EuropaCorp tak hľadá nových investorov, spomína sa najmä franko-tuniský podnikateľ Tarak Ben Ammar, ktorý už je aktívny vo filmovom priemysle a aktuálne sa snaží vycúvať z The Weinstein Co., ktorú ničia škandály Harveyho Weinsteina. V hre je však aj rozpredaj časti filmovej knižnice.

To, ako sa situácia okolo EuropaCorpu vyvinie, môžu do veľkej miery ovplyvniť úspechy ich práve dokončovaných filmov, z ktorých viaceré by sa mali dostať do kín ešte v tomto roku. Mnohé sú zrejme hrou na istotou – Taxi 5, Lucy 2, či kriminálny triler Anna (réžia a scenár Luc Besson), v ktorom sa objavia Helen Mirren a Cillian Murphy.