Volanie (2019). © ASFK

„Život dnešného človeka často určuje hektická doba, ktorá dokáže pohltiť. Akési vnútorné volanie, ktoré núti na chvíľu spomaliť a zamyslieť sa, však môže počuť každý z nás. Film Volanie je o vypočutí špecifického hlasu. Je obrazom vnútornej premeny človeka, ktorý sa rozhodol nasledovať Boha,“ hovorí režisér dokumentu Volanie Erik Praus, ktorého priviedla do ukrajinského kláštora Počajivská lávra práca na televíznom projekte.

„Nikdy by mi nenapadlo, že budem nakrúcať v kláštore. Náš prvotný zámer bol nakrútiť krátky film o pútnickom mieste. Pri prvej návšteve ma však kláštor oslovil svojou silnou mystickosťou a to ma inšpirovalo k nakrúteniu zaujímavého trojportrétu o vnútornej premene človeka,“ hovorí Praus.

Cez portréty troch mníchov zachytáva celovečerný dokumentárny film neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.

Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie. Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Opustili svetský život, rodinu, prácu a vstúpili do kláštora.

Ich príbehy sú metaforou zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality. Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia.

„Mnísi v kláštore nemajú dlhodobé ciele. Nenaháňajú sa za nadobúdaním hmotných statkov, ich život nemotivuje túžba po úspechu. Potlačili vlastné egá, sú držaní v pokore. Pre nás, ľudí mimo kláštora, môže byť takýto život nepochopiteľný,“ dopĺňa režisér.

Napriek tematike hľadania zmyslu života, ktorá je situovaná v kláštornom prostredí, nejde len o film pre veriacich. Mnohí z nás, ktorí hľadajú rovnováhu a zmierenie sa so sebou samým v hektickej a materializmom deformovanej dobe, pociťujú akési vnútorné „volanie“.

Volanie môže počuť každý z nás, musí mu byť len otvorený. Nenechajte si ujsť jedinečný dokument, ktorý získal na medzinárodnom filmovom festivale Cinematik cenu primátora mesta Piešťany.

Dokumentárny film Erika Prausa Volanie prichádza do kín už 31.10.