Už dnes sa začne týždenný maratón oslavy filmovej múzy – 10. Medzinárodný filmový festival Bratislava 2008! Jubilejný ročník festivalu otvorí najnovší film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, pričom do piatka 5. decembra 2008 ponúkne v piatich kinosálach Palace Cinemas v Auparku ďalších 205 filmov v rámci 9 programových sekcií. Diváci sa okrem zaujímavých filmov môžu tešiť aj na vzácnych hostí, bohatý sprievodný program zahŕňajúci tradičnú Papučovú noc, dva festivalové kluby a súťaže. Profesionálom ponúkne zaujímavé seminár, workshop i priestor na prezentáciu pripravovaných filmových projektov.

Znelka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa rozozvučí o 19.00 hod už po desiaty raz. Po slávnostnom ceremoniáli je pre pozvaných hostí pripravená projekcia filmu Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona. Allen po prvý raz vo svojej veľmi plodnej filmografii vytvoril film v neanglicky hovoriacej krajine, v ktorom sa tematicky vracia k svojim neprekonateľným vzťahovým komédiám typu Annie Hall a Hanna a jej sestry. Návštevníci festivalu sa však nemusia obávať, pretože allenovský humor si budú môcť vychutnať počas ďalších dvoch projekcií.

Sobota a nedeľa budú popri filmoch nepochybne patriť najmä hlavnému hosťovi MFFB, vynikajúcemu maďarskému režisérovi a držiteľovi Oscara Istvánovi Szabóovi, ktorý si v sobotu o 18.00 hodine prevezme od festivalového výboru Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a v nedeľu ráno sa stretne i so zástupcami slovenských médií.

Spektrum hostí 10. MFF Bratislava rozšíria aj vychádzajúce filmové hviezdy, ktoré sa na festivale predstavia prostredníctvom svojich filmov v medzinárodnej súťaži prvých a druhých hraných filmov. Svoju úspešnú snímku Bastardi príde uviesť mexický režisér Amat Escalante. Hraným debutom Krv sa stal veľkým objavom na 58. MFF Cannes 2005, kde získal cenu FIPRESCI. V roku 2006 získal Escalante za film Krv na MFF Bratislava Cenu pre najlepšieho režiséra za majstrovské zobrazenie úpadku ľudskej dôstojnosti. Rumunská herečka Maria Dinulescu, ktorú si možno diváci pamätajú z minuloročnej ocenenej snímky California Dreamin´, uvedie film režiséra Adriana Sitarua Zamotané vzťahy. Snímka získala na nedávnom Medzinárodnom Filmovom Festivale v Thessalonikách zvláštnu cenu poroty – Strieborného Alexandra, pričom Maria Dinulescu si odniesla Cenu za najlepší ženský herecký výkon. Svoj prvý hraný film Marec o bolestnom vyrovnávaní sa obyvateľov tirolskej dedinky so samovraždou svojich príbuzných, predstaví rakúsky režisér a herec Klaus Händl. Aj rodák z Bosny a Hercegoviny Namik Kabil prijal pozvanie a do Bratislavy príde uviesť film Noční strážcovia o dvojici sarajevských strážnikoch, konfrontovaných súčasnou dezilúziou. Z Českej republiky zavítajú hlavní protagonisti filmu Deti noci Marta Issová a Jíří Mádl.

Všetky filmy v medzinárodnej súťaži prvých a druhých hraných filmov budú hodnotiť štyri poroty. Hlavná porota bude pracovať v zložení francúzsky režisér a scenárista Eric Boyer, rakúsky filmový kritik Otto Reiter, maďarský režisér György Pálfi a švédsky filmový producent Freddy Olsson. Slovensko bude mať v porote zastúpenie prostredníctvom režiséra Dušana Trančíka. Hlavná porota udelí Grand Prix za najlepší film, Cenu pre najlepšieho režiséra, Cenu za najlepší ženský herecký výkon a Cenu za najlepší mužský herecký výkon. Na festivale bude pôsobiť aj Ekumenická porota, porota FIPRESCI, študentská porota ako aj jury Slovenskej televízie. O udelení dvoch cien však môžu rozhodnúť aj návštevníci festivalu prostredníctvom hlasovania. Z diváckej ceny Zlatý Bažant sa bude tešiť najlepšia v sekcii Slovenský film 2008. Cenu Translaty získa film, ktorý zaujme najviac v rámci celého festivalového programu.

Popri hlavnej sekcii festivalu, ktorou je Medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov, nebudú chýbať ani nesúťažné kategórie Made in Europe, Proti prúdu, Svetový čas, Focus: Hudba a film, Azyl – krátkometrážna tvorba, Slovenský film 2008, Zvláštne uvedenie a Videoart.

V rámci sprievodného programu je pripravený 5 dňový MAIA Workshop – Kreatívne aspekty vývoja (1. – 5. 12.), panelová diskusia a prezentácia pripravovaných slovenských filmových projektov pod názvom Nové slovenské filmy 2009 – 2010 (4.12), tradičná Papučová noc (5.12), ako aj dva festivalové kluby – Festivalový klub vo foyer Palace Cinemas v Auparku (každý večer od 21.30h) a Festivalový afterparty club v Nu Spirit Bare na Medenej ulici č.16.

S cieľom sprostredkovať kvalitné filmy súčasnej svetovej kinematografie sa festival uskutoční aj v Banskej Bystrici (4.12) a Košiciach (30.11).