Legendárne diela, tvoriace filmovú históriu, aj v decembri približuje cyklus Malý zlatý fond kinematografie, ktorý ponúka tri snímky významných osobností svetového filmu. Vrcholné dielo nemeckého filmového expresionizmu UPÍR NOSFERATU, ktoré je azda najznámejším hororom v dejinách kinematografie, nakrútil v roku 1922 režisér Friedrich Wilhelm Murnau podľa slávneho románu Brama Stokera. Film obsahuje základné prvky hororového žánru: neurčitý strach z nadvlády čohosi hrôzostrašného, erotiku sprevádzanú neodvratnou smrťou, zlovestne symbolické skľučujúce prostredie a osudovú nevyhnutnosť prichádzajúcich udalostí. Najúspešnejším nemeckým povojnovým filmom, oceneným v roku 1979 Zlatou palmou na festivale v Cannes i Oscarom, sa stal pôsobivý prepis románu Güntera Grassa PLECHOVÝ BUBIENOK v réžii Volkera Schlöndorffa. Dej bizarnej fresky sa odohráva v rokoch 1899-1945 a na pozadí premien malomeštiackeho Gdaňska, ktoré je živnou pôdou pre nacionálny socializmus, sleduje neobyčajný príbeh Oskara Matzeratha, ktorý sa v deň svojich tretích narodenín rozhodne, že prestane rásť… Jedným z najlepších filmov Miloša Formana, oceneným v roku 1971 Veľkou cenou poroty na festivale v Cannes, je trpká komédia TAKING OFF, ktorá je ironickým pohľadom na generáciu 70. rokov, ich nádeje, želania i problémy so staromódnymi rodičmi. Nielen Formanov, ale i Schlöndorffov film by si tí, ktorí ho ešte nevideli, určite nemali nechať ujsť – obidvom snímkam tento rok končí monopol na ich uvádzanie, takže predstavenia v Nostalgii budú určite patriť k posledným!

Z aktuálnych noviniek na plátne Nostalgie si pozornosť určite zaslúži predpremiéra poetickej snímky uznávanej francúzskej režisérky Claire Denis s podmanivou hudbou Tindersticks 35 PANÁKOV RUMU, ktorá prináša intímne príbehy o obyčajných ľuďoch z parížskeho predmestia, ktorí cítia, že ich životy by sa mali zmeniť. Nového filmu sa dočkali aj početní priaznivci kultového španielskeho režiséra Pedra Almodóvara, ktorého snímka ROZORVANÉ OBJATIA s Penélope Cruz v hlavnej úlohe je jeho vyznaním lásky k filmu. V príbehu tragickej lásky Almodóvar opäť splieta minulosť so súčasnosťou a znovu sa venuje mileneckým vzťahom a rodinným väzbám. Z trochu iného súdka je britská komédia režiséra Richarda Curtisa PIRÁTI NA VLNÁCH. Posádku najzábavnejšieho plavidla na mori tvorí skupinka bláznivých dídžejov, ktorí prostredníctvom pirátskeho Radia Rock 24 hodín denne šíria nebezpečnú popmusic vysielaním z lode, plávajúcej za hranicami britských teritoriálnych vôd, kde sú aj prísni zákonodarcovia prikrátki…

Okrem noviniek môžu diváci v Nostalgii v decembri opäť uvidieť i fantastickú komédiu Michela Gondryho NÁUKA O SNOCH, ktorá je snovým výletom výstredného mladíka Stéphana do ríše divov, či úspešné snímky klasikov Nikitu Michalkova a Woodyho Allena. Zatiaľ čo posledný film slávneho ruského tvorcu DVANÁSŤ je sugestívnym mrazivým príbehom dvanástich porotcov, bojujúcich s rozhodnutím o osude čečenského tínedžera, ktorý údajne zabil svojho ruského otčima, Allenova romantická komédia VICKY CRISTINA BARCELONA o dvoch mladých Američankách, tráviacich leto v Barcelone, sa okrem hlavných hrdiniek sústreďuje na postihnutie osobitej atmosféry starého katalánskeho mesta.

Mimoriadnou udalosťou bude nesporne decembrové večerné živé vystúpenie legendy českého folku Jaromíra Nohavicu v Nostalgii. Koncert je síce vypredaný, no dve vstupenky ešte môžu získať priaznivci Nohavicu, ktorí si prídu pozrieť predstavenie ROK ĎÁBLA v predvečer koncertu. Jaromír Nohavica, skupina Čechomor, Karel Plíhal a Jaz Coleman v príbehu o priateľstve a zázrakoch, o hudbe a alkoholizme, o anjelských a diabolských pokušeniach… Dej filmu ROK ĎÁBLA sa odohráva v rokoch 1992 – 2000, striedajú sa v ňom hrané scény, ktoré sú rekonštrukciami skutočných udalostí i fikciami. Vo filme sa objavia unikátne zábery z archívu Jaromíra Nohavicu a ďalších postáv filmu. Fiktívny hudobný dokument Petra Zelenku zvíťazil na MFF Karlovy Vary 2002 a bol ocenený Českým levom za najlepší film roka.

Lístky na tento film sú losovateľné a po skončení filmového predstavenia sa uskutoční žrebovanie lístkov o dve voľné vstupenky na koncert Jaromíra Nohavicu.

FK NOSTALGIA DECEMBER 2009:

02.12. st 35 PANÁKOV RUMU Claire Denis, Fr., 2008 (predpremiéra)
03.12. št PIRÁTI NA VLNÁCH Richard Curtis, Brit., 2009
04.12. pi UPÍR NOSFERATU Friedrich W. Murnau, Nem., 1922
07.12. po DVANÁSŤ Nikita Michalkov, Rus., 2007
09.12. st NÁUKA O SNOCH Michel Gondry, Fr./Tal., 2006
10.12. št ROK ĎÁBLA Petr Zelenka, ČR, 2002 (+ žrebovanie lístkov o voľné vstupenky na koncert Jaromíra Nohavicu!)
11.12. pi KONCERT JAROMÍRA NOHAVICU V NOSTALGII (vypredané!)
14.12. po PLECHOVÝ BUBIENOK Volker Schlöndorff, Nem./Fr., 1979 (uvádzame naposledy!)
16.12. st TAKING OFF Miloš Forman, USA, 1971 (uvádzame naposledy!)
17.12. št VICKY CRISTINA BARCELONA Woody Allen, Špan./USA, 2008
18.12. pi ROZORVANÉ OBJATIA Pedro Almodóvar, Špan., 2009