Comics Salón 2005 je medzinárodný festival comicsu, japonskej kultúry, hier, anime a filmov poriadaný neziskovými organizáciami OZ AnimeCrew, GamesWEB a OZ Fantázia za účelom priblíženia fenómenu tejto pop-kultúry širšiemu publiku na Slovensku. Festival je poriadaný pod záštitou Japonskeho Veľvyslanectva a vrámci programu “Roku výmen medzi EU a Japonskom”.

Už v poradí druhý ročník tohto podujatia je priamym nástupcom 5 ročnej tradície festivalu IstroCon, ktorý sa tiež úspešne snažil rožširovať pop-kultúru nie len medzi fanúšikov, ale aj širokú verejnosť. Každoročne prilákal cez 2 tisíc návštevníkov.

Cieľom Comics Salónu je priblížiť tento u nás nie veľmi rožsírý fenomén, poskytnúť edukáciu a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času. Taktiež sa snažíme poskytnúť priestor našim výtvarníkom a comicsovým tvorcom na odprezentovanie vlastných diel a navrátiť podporu na tvorbu týchto diel. Za posledných 5 rokov u nás nevyšla žiadna comicsová zbierka a práve na našom festivale sa dočkáme krstu 2 takýchto zborníkov.

Program:

V priebehu 2 dní sa bude paralelne v 9 sálach odohrávať rôznorodý program členený podľa jednotlivých 5 sekcií festivalu – Japonsko, Filmy, Hry, Anime a Comics. Chýbať nebúde ani pútavý sprievodný program.

Medzi hlavné sprievodné programy určite patrí súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategórií FanArt a Original Art. Ďalej sa bude odohrávať súťaž Cosplay o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier alebo anime a na záver budeme hladať najlepšieho speváka v Anime-Karaoke.

Vrámci filmov sa návštevníci môžu tešiť na najnovšie filmové trháky ako SinCity, Batman, alebo Constantine natočené podľa comicsovej predlohy. Taktiež nebudú chýbať japonske filmy Samuraj a Krvavý trón od Akiru Kurosawu a rôzne anime. Medzi najvýznamnejšie anime patrí oscarom ocenený film Cesta do Fantázie od štúdia Ghibli.

Herná sekcia ponúkne oficíalny turnaj Majstrovstvá Slovenska v PlayStation 2 hrách, PC Cup, PSP Mutliplayer, rôzne mini turnaje a voľné hranie. Okrem hrania sa budú na mieste odohrávať odborné prednášky a besedy s hernými teoretikmi a vývojármi na tému hier a ich jednotlivých aspektov. Odohrá sa tu tiež premiéra dlho očakávaného titulu Soul Calibur 3 a ďalších noviniek.

Japonská kultúra sa predstaví rôznymi zaujímavými prednáškami o skladaní origami, bojových umeniach kendo a iyaido, zvykoch, jedle, znakoch, kimonách a rôznych iných zaujímavostiach z krajiny vychádzajúceho slnka.

Comicsová sekcia uvedie 18 zaujímavých prednášok o comicse, ako aj výstavu najlepších comicsových diel zo Slovenska a zahraničia. Záujemcovia sa môžu zapojiť do niekoľkohodinových workshopov vedených odborníkmi na kreslenie comicsov a animáciu zo Slovenska, Francúzska, Belgicka a Litvy.

Fanúšikovia japonského comicsu sa okrem vynikjúceho anime nabažia prednášok na tému anime a mangy. Budú môcť prevetrať svoje schopnosti v AnimeQuize, kresliacich súťažiach a kostýmovaní.

Navštevníci si taktiež budú môcť oddýchnuť v príjemnom prostredí čajovne a výstavy bonsajov, prípadne si zahrať rôzne spoločenské stolové a kartové hry.

Hostia:

Festival Comics Salón bude skutočne medzinárodný aj vďaka účastí vybraných hostí z 12 krajín sveta (Slovensko, Česká Republika, Poľsko, Francúzsko, Rakúsko, Dánsko, Egypt, Bulharsko, Japonsko, Litva, Belgicko a Chorvátsko).

Medzi hlavné osobnosti patria napriklad známy prekladateľ Jan Kantúrek, ktorý pracoval na sérií diel Úžasná Zemeplocha od Terryho Pratchetta, príbehoch o Barbarovi Conanovi alebo rôznych comicsoch ako Slaine.

Tešiť sa môžme aj na duo Jiří Pavlovský a Štepan Kopřiva, ako hýbateľov comicsu v Čechách a na Slovensku pomocou vydavateľstva Crew.

Svoje diela a prednášky predstaví vyše 50 hostí, ktorí sú odborníkmi v oblasti comicsu, maľby, anime, hier a japonskej kultúry.

Detaily:
Comics Salón sa uskutoční v dňoch 14. a 15. októbra 2005 v priestoroch SÚZA na Drotárskej Ceste 46 v Bratislave. Začne sa v piatok (14.10.) od 14:00 do 24:00 a v sobotu (15.10.) od 9:00 do 24:00.