Najväčia filmová udalosť jesene sa blíži. Filmová prehliadka BE2CAN sa uskutoční 18. až 25. októbra 2022. V tridsiatichdvoch slovenských kinách môžu fanúšikovia kvalitnej kinematografie sledovať aktuálnu festivalovú špičku. V kinosálach sa počas týždňa predstaví 21 filmových premiér v 25 mestách na Slovensku.

Na festivale Be2Can sa uvedú aj ocenené filmy z filmových festivalov v Berlíne, Benátkach či Cannes. V programe svojho obľúbeného slovenského kina môžu diváci nájsť napríklad Zlatým medveďom z Berlinale ocenený citlivý a sociálne pravdivý film ALCARRÀS katalánskej režisérky Carly Simón. Počas festivalového týždňa bude uvedený aj ženský a aktuálny film UDALOSŤ, dielo francúzskej režisérky Audrey Diwan ocenené Zlatým levom z Benátok z roku 2021.

„Be2Can predstavuje aktuálny stav súčasnej svetovej festivalovej kinematografie a vo svojej týždennej instantnej forme ponúka verejnosti aj filmovým profesionálom koncentrovaný prehľad festivalovej špičky,“ vysvetľuje festivalový výber riaditeľ filmovej spoločnosti Film Europe Ivan Hronec.

Otváracím filmom BE2CAN bude komediálny horor Michaela Hazanaviciusa POSLEDNÝ STRIH, rovnako ako odštartoval tohtoročný festival v Cannes. „Film mieša zombie ‚slasher‘, galský chaos a oslavu kolektivizmu, humanizmu a filmárskej práce ako nechcenej komédie a permanentnej improvizácie,“ vysvetľuje Ivan Hronec úvahy, na základe ktorých vyberal úvodný film BE2CAN.

FRANCÚZSKE PULP FICTION

Film KRVAVÉ POMARANČE Jeana-Christophea Meurisse prinesie nekompromisnú čiernu komédiu, v ktorej nie je nič sväté. Zachytáva to, čo Antonio Gramsci vo filme komentuje slovami: „Starý svet umiera a nový sa len ťažko rodí: Tento čas patrí netvorom.“

Na francúzsku komédiu pozýva aj kreatívny riaditeľ festivalu Dominik Hronec: „Krvavé pomaranče sme objavili na minulom online ročníku v Cannes a teraz môžeme namiešať koktail postáv a štýlov v duchu réžie Tarantina, Dupieuxa či Hanekeho. Je to film pre skúsenejších divákov s vybrúseným zmyslom pre humor.“

ATÓMOVKA V PACIFIKU

Dráma PACIFICTION režiséra Alberta Serru pôsobí nenápadne, no svojou podprahovou naliehavosťou je pre súčasnosť veľmi aktuálny. Sledujeme doslova reality show pracovného života Vysokého komisára Francúzskej Polynézie, zámorskej korporácie s rozlohou takmer ako Európa, s viac ako 100 ostrovmi medzi Austráliou a Latiskou Amerikou, tristotisíc obyvateľmi a najkrajšími a najväčšími vlnami. Exotické prostredie Tahiti, surfistov, Gauguina je aj miestom napätia medzi pôvodným obyvateľstvom a francúzskou správou. Anatómiou politiky všetkých možností a neistôt sa ocitá v tieni obnovy atómových testov na Atole Moruroa. Benoît Magimel sa predstaví vo svojej životnej úlohe.

O projekte Be2Can

Be2Can je prehliadka oceňovaných filmov z troch najprestížnejších svetových festivalov – Berlína, Benátok a Cannes. Jej cieľom je dostať k divákom filmy, ktoré ponúkajú vhľad do aktuálneho festivalového diania a v bežnej distribúcii chýbajú. Deviaty ročník predstavuje najširšiu ponuku filmov vo svojej histórii a vidieť ich môžu fanúšikovia v 32 kinách na celom území Slovenska v termíne od 18. do 25. októbra 2022.

Zdroj: Film Europe