Najnovšie diela medzinárodne rešpektovaných režisérov a talentovaných autorských tvorcov, aktuálne trendy svetovej kinematografie, ale aj významné tituly filmovej histórie, slovenský výber a bohatý sprievodný program. To všetko ponúkne 25. ročník najdiváckejšieho filmového festivalu na Slovensku – ART FILM FEST, ktorý sa uskutoční od 16. do 24. júna v Košiciach.

Ceny festivalu

Art Film Fest aj tento raz udelí významným osobnostiam filmu ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera, ale aj novú cenu – prezidenta festivalu. Tú si v úvode prevezme česká herecká legenda a prezident festivalu v Karlových Varoch Jiří Bartoška. Hercovu misiu udelí festival českému hercovi Ondřejovi Vetchému a na záver festivalu významnej slovenskej herečke, dnes političke Magde Vášáryovej.

„Jiří Bartoška dostal Hercovu misiu v roku 2001. Tentokrát získa prvú a novú Cenu prezidenta festivalu AFF. Symbolicky to bude cena prezidenta slovenského festivalu prezidentovi festivalu v Čechách. Zároveň to bude naša špeciálna gratulácia k jeho nedávnej sedemdesiatke,“ hovorí umelecký riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.

So všetkými troma ocenenými sa bude môcť stretnúť široká verejnosť aj pri verejných ceremoniáloch, ktoré sa uskutočnia tento rok na novom mieste – pri Dolnej bráne na Hlavnom námestí v Košiciach.

Cenou Zlatá kamera Art Film Fest tento rok ocení dvoch filmových profesionálov za ich výrazný prínos do oblasti kinematografie. Ocenenia si počas záverečného ceremoniálu prevezmú slovenský režisér Dušan Trančík a jeho český kolega Jan Hřebejk.

Program festivalu

Art Film Fest prichystal pre návštevníkov 25. ročníka celkom 176 snímok.  Program je rozdelený do 19 sekcií, vrátane pôct oceneným osobnostiam. O hlavné ceny, Modrých anjelov, sa bude uchádzať 12 filmov medzinárodnej súťaže hraných filmov a 36 snímok v súťaži krátkych filmov. V obidvoch súťažiach bude mať svoje významné zastúpenie aj Slovensko, a to aj horúcimi novinkami, ktoré boli len pred pár dňami uvedené na festivale v Cannes. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo získať do oboch súťaží aj snímky, ktoré zaujali svetovú verejnosť na najprestížnejšom filmovom festivale. A je to vôbec po prvýkrát, čo sú v hlavnej súťaži dva filmy so slovenskou účasťou. Snímka Terezy Nvotovej ŠPINA, ktorá mala premiéru na festivale v Rotterdame a film György Kristófa OUT, premiérovo uvedený v Cannes ,“ upozorňuje Nágel.  V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov má Slovensko zastúpenie tiež, v podobe snímky režiséra Michala Blaška –  ATLANTÍDA, 2003. Tá mala svetovú premiéru v súťažnej sekcii Cinéfondation na festivale Cannes 2017.

Aj v nesúťažnom programe nebudú chýbať snímky ocenené na slávnych svetových festivaloch v Cannes, Berlíne, Sundance či Benátkach či domáce novinky. Svoju sekciu obľúbených filmov zostavoval tento rok aj prezident festivalu Milan Lasica a košický rodák Peter Kerekes. Novinkou tohto ročníka je aj programová sekcia  pre deti.

Sprievodné podujatia

Festivalovou súčasťou bude viacero sprievodných podujatí. Okrem iných napríklad aj koncerty skupín, ktoré sú spojené s filmom. V Tabačke vystúpi formácia Molotov Jukebox so speváčkou i herečkou Nataliou Tena a do Košíc ma namierené aj hudobná formácia Marko Haavisto & Poutahaukat, ktorá sa spája s filmami fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho. Nebudú chýbať ani stretnutia – masterclassy s uznávanými osobnosťami filmu. Akreditovaní návštevníci festivalu sa budú môcť stretnúť s obidvoma ocenenými režisérmi, ale aj s režisérskou legendou Jurajom Jakubiskom. Je pripravených aj niekoľko filmových diskusií, napríklad panel slovenských filmových profesionálov, producentov a režisérov na tému Divácky film na Slovensku.

Špeciálna doprava

Železničná spoločnosť rozšírila tento rok partnerstvo festivalu o príjemný bonus – KINO vozeň. Ide o upravený spoločenský vozeň, ktorý bude jazdiť počas AFF denne, v rýchlikoch R 609 Spišan (odchod z BA o 13.55 h) a R 602 Čingov (odchod z KE o 6.08 h) na trase Bratislava – Košice a späť. V KINO vozni, ktorého kapacita bude 26 miest, sa budú na dvoch veľkoplošných obrazovkách premietať filmy, ako súčasť programu AFF. Program bude zverejnený na stránke www.slovakrail.sk.

Lokality festivalu

Festivalové projekcie sa uskutočnia v Kunsthalle, Kulturparku, Kine Slovan, Kine Úsmev, v Tabačke a v amfiteátri. Sprievodný program však bude aj na Hlavnej ulici a v priestoroch košického Auparku. Festivalovým hotelom je aj tento rok Hotel YASMIN.