Ak sa dal počas prvých dvoch ročníkov označiť festival Hviezdne noci za komorný, tak tento rok už nie je tento prívlastok na mieste. Hviezdne noci sa totižto zdvojnásobujú, čo sa týka počtu lokácií aj samotného programu. V tomto malom meste vás počas 4 dní čaká veľká hromada rôznych podujatí od premietaní pod hviezdami cez koncerty vo všetkých kútoch mesta, až po nabitý detský program. Organizátori vybrali 15 eventov, ktoré by ste na tohtoročných Hviezdnych nociach určite nemali zmeškať.

1. Festivalový pešibus

Vlaková stanica Bytča-Hrabové, štvrtok 17.8. o 11:15, 13:15, 15:15
Hviezdne noci to robia inak. Aj kyvadlovka bude iná. Bude to „pešibus“ z vlakovej stanice do centra festivalu so sprievodcom, ktorý vám počas prechodu spraví komentovanú prednášku. Ten najlepší začiatok na úvod festivalu.

2. Brendan a tajomstvo Kellsu

štvrtok 17.8. o 19:00, Sobášny palác
Debutový film režiséra Tomma Moora otvorí slávnostne celú veľkú retrospektívu írskych filmov aj celý festival. Brendan a tajomstvo Kellsu je animovaná verzia starej írskej legendy. Po premietaní vás čaká pohostenie v írskom štýle.

Brendan a tajomstvo Kellsu © Hvizdne noci

3. Veneer

štvrtok 17.8. o 22:00, Sobášny palác
Legendárny projekt hudobníka Paľa Hubináka sa vracia po 10 rokoch na scénu a bude to práve v Bytči. Veneer bol v nultých rokoch najvychytenejšia slovenská alternatívna kapela spájajúca prvky živej hudby a elektroniky. Teraz sa vracajú s novým obsadením a dokonca s novými pesničkami. Toto bude nielen udalosť festivalu, ale celej letnej hudobnej sezóny vôbec.

4. Who Killed Captain Alex?

štvrtok 17.8. o 23:30, Kulturák stage – kinosála
Polnočná projekcia viac než kultového filmu z afrického Hollywoodu. Ugandčania zo slumu vyrazili svetu dych svojimi na kolene nakrútenými akčnými peckami. Ich príbeh je celosvetovou senzáciou a Hviezdne noci sú jedno z prvých miest v Európe, kde sa budú ich filmy premietať. Kapitán Alex je brána do nových dimenzií filmu a najlepšia komédia, akú ste kedy videli.

Who Killed Captain Alex © Hviezdne noci

5. Zde jsou lvi

piatok 18.8. o 16:00, Kulturák stage – kinosála
Hviezdne noci sú aj o objavovaní zabudnutých klenotov z dejín filmu. Tento rok vám naservírujú dielo, na ktoré tak rýchle nezabudnete. Zde jsou lvi z čias budovania socializmu sú zázrakom v československej kinematografii. Precízna a dramatická noirovka vyzerá, ako keby ju k nám v tej dobe prišiel nakrútiť nejaký americký režisér.

6. Frigo so živou hudbou!

piatok 18.8. o 19:00, Sobášny palác
Tonus Eos je akustické hudobné zoskupenie z Bytče a odvádza mravčiu prácu na poli ozvučovania nemých filmov. Tento rok si chystajú hudobný program k dvom nemým krátkometrážnym filmom Bustera Keatona: Frigo – kráľ strelcov a Frigo sa žení. Oba filmy patria k vrcholom kariéry tohto najtalentovanejšieho komika z čias nemej éry svetového filmu. Podujatie sa už nikdy nikde nebude opakovať.

Frigo so živou hudbou © Hviezdne noci

7. Adéla ještě nevečeřela

piatok 18.8. o 20:30, Letné kino na zámku
Opus československej kinematografie sa vracia do kín v zreštaurovanej verzii. Na festivale ho uvádzajú na mamuťom plátne v snovom prostredí bytčianskeho renesančného zámku. Toto bude viacgeneračný zážitok a pocta jednému nesmrteľnému filmu. Vidieť Adélu v letnom kine je splnenie sna.

8. Katarína Máliková

piatok 18.8. o 21:00, Sobášny palác
Koncert 8-členného ansámblu tohtoročnej senzácie slovenskej hudobnej scény Kataríny Málikovej. Dievča odchované na folklóre spravilo dieru do sveta so svojou modernou verziou ľudovej hudby. Diváci omdlievajú. V Sobášnom paláci v Bytči to bude dvojnásobný zážitok.

9. Popol a diamant

sobota 19.8. o 16:00, Kulturák stage – kinosála
Pocta Andrzejovi Wajdovi – poľskému režisérovi, ktorý nakrúcal takmer 100 rokov, a ktorý vlani opustil svoju režisérsku stoličku. Popol a diamant je film, aký sa nenakrúca každý deň. Veľký a tragický príbeh o jednej láske na sklonku druhej svetovej vojny. Premietame z originálneho 35mm filmového kotúča. Česť jeho pamiatke!

Popol a diamant © Hviezdne noci

10. Ľudové mladistvá zvučia Karla Plicku

sobota 19.8. o 19:00, Sobášny palác
Ľudové mladistvá sú hudobný objav roka. Skĺbili folklór s jazzom a klasickou hudbou a je z toho niečo skutočne unikátne. Na Hviezdnych nociach to však nebude iba ich „obyčajný“ koncert. Nacvičia špeciálny set k nemému filmu Karla Plicku Zem spieva z roku 1933 a live ho tam odohrajú. Toto bude vrchol sekcie Folklór vo filme aj celého festivalu.

11. Chiki Liki Tu-a

sobota 19.8. o 22:00, Pod lipkami stage
Je pravda, že Chiki Liki Tu-a už hrali všade, a že ste ich všetci už veľakrát videli. Dajú sa však pozerať stále dookola. A v Bytči na námestí ešte nikdy nehrali. Bude to veľký happening, bude to Monte Carlo Bytča!

12. Komentovaná prehliadka mesta

nedeľa 20.8. o 12:00, Pod lipkami stage
Beletrizovaná stand-up komentovaná prehliadka lokálpatriota a zakladateľa festivalu Hviezdne noci Petra Gärtnera. Spoznajte miestne zákutia a vypočujte si orálne historky, ktoré sa k nim viažu.

13. Biely raj

nedeľa 20.8. o 12:30, Kulturák stage – kinosála
Projekcia filmu takmer spred 100 rokov. Majstrovský kúsok priekopníka českej kinematografie Karla Lamača, ktorý bol v dvadsiatych rokoch 20. storočia nesmierne talentovaný a medzinárodne úspešný režisér. Vidieť dnes jeho nadčasové filmy v kine je veľká rarita.

Bílý ráj © Hviezdne noci

14. Chris Ellys

nedeľa 20.8. o 18:00, Pod lipkami stage
Koncert indie-folkového speváka z Prešova, o ktorom budete ešte veľa počuť. Talent so zlatom v hrdle vám predvedie svoje autentické pesničkárske umenie pod storočnými lipami v Bytči na námestí.

15. Bad Black

nedeľa 20.8. o 23:00, Vitalkafé
Na záver festivalu premietneme druhý film z produkcie Wakaliwoodu. Gangsterka z ugandského slumu vám vženie slzy do očí nespočetným množstvom bláznivých nápadov, aj svojou láskou k filmu samotnému. Tá najlepšia bodka za tretím ročníkom Hviezdnych nocí.

Festival sa koná v termíne 17. – 20. augusta 2017. K dispozícii sú 3 druhy ubytovania, ktoré si môžete rezervovať tu. Viac o programe Hviezdnych nocí nájdete tu alebo na Facebooku.

Lístky na festival nájdete na stránkach Predpredaj.sk.