Thermae Romae Novae © Netflix 2022 Thermae Romae Novae © Netflix 2022

Ak máte radi kúpele, staroveký Rím alebo Japonsko, Netflix môže mať niečo práve pre vás. Ideálne, ak vás to ťahá k všetkému zmienenému. Jedenásťdielna anime séria by mala byť komédiou, možno na domáce japonské publikum tak aj funguje, ale z môjho pohľadu to skôr bola bizarnosť, na ktorú sa však dobre pozerá. Veď to nie je ani dlhé.

Hlavným hrdinom príbehu je rímsky architekt a dizajnér kúpeľov Lucius Modestus, ktorý pochádza z rodiny významných architektov a snaží sa ísť v ich šľapajách. Potýka sa však s mnohými novými problémami, ktoré mu vždy pomôže vyriešiť nevysvetlená cesta do Japonska, zväčša súčasného, kde skúma japonskú kúpeľnú kultúru, neskrývane sa nadchýňa ich jedlom a nápojmi, ale i japonskou etiketou.

Samozrejme, je to zároveň aj seriál o rímskej kúpeľnej kultúre a čo to sa dá dozvedieť aj o ich spôsobe života. Dôraz je však kladený jednoznačne na Japonsko, keďže Lucius sa po návrate do svojej doby snaží naučené rýchlo aplikovať vo svojej praxi. Často to teda naberá podobu veľkej chvály na um Japoncov. Možno práve toto mala zakryť snaha o komediálnosť, ale osobne som sa zasmial až v posledných dvoch epizódach, i keď teda kvalitne.

Thermae Romae Novae je dielom japonského animačného štúdia NAZ, ktoré ho vytvorilo na základe mangy Thermae Romae od autorky Mari Yamazaki. Tá za to získala aj nejaké tie ocenenia, ale najmä ide v Japonsku o veľmi obľúbenú sériu, ktorá sa dočkala už jedného anime spracovania a dokonca aj dvoch hraných filmov. Samotná autorka sa osobne objavuje v aktuálnom seriáli. Na konci každého dielu diváka totiž čaká kratší dokumentárny výlet do vybraných japonských kúpeľov, zväčša veľmi starých, kde nás priamo pani Yamazaki zoznamuje s určitým aspektom miestnej kúpeľnej kultúry.

Thermae Romae Novae © Netflix 2022

Príbeh v rámci série sa celkom dobre hýbe. Lucius vďaka riešeniam inšpirovanými v Japonsku kariérne napreduje a dostáva sa k prestížnejším a náročnejším zákazkám. Vidíme sem tam aj niečo z jeho súkromného života, najmä to ako kvôli práci zanedbáva manželku. Po niekoľkých úspešných verejných kúpeľoch si ho všimne Cisár Hadrián a viacero epizód má tak trochu politický nádych, ale len jemne. Tvorcovia samozrejme aj toto stáčajú na významnú úlohu kúpeľov v rímskom verejnom živote, ale v tom je seriál zrejme verný predlohe. Inak je Lucius sympatická postava, často síce kričí, ale podľa všetkého je to aspoň niekedy len v jeho hlave.

Animácia sa do veľkej miery vyhýba tradičnej estetike mangy a anime, takže je to prístupné aj divákom, ktorým tento štýl nemusí vyhovovať, i keď všetci sme sa s ním stretli aspoň trochu v detstve. Tu je to samozrejme podmienené aj zasadením do starovekého Ríma, či súčasného Japonska.

Thermae Romae Novae je milým výletom do kúpeľnej kultúry starovekého Ríma a Japonska. Prináša sympatické postavy, viacero dobrých nápadov a sem-tam i humor. Osobne ma však na tom najviac bavil práve ten zvláštny tvorivý prístup, ktorý vyústil do mnohých bizarných polôh.

Pozn.: Seriál je na Netflixe dostupný v kvalitnom anglickom dabingu aj v japonskom origináli.