The Shrink Next Door 2021 © Apple TV+ The Shrink Next Door 2021 © Apple TV+

Desiatky dobrých seriálov vznikli na základe skutočných udalostí. The Shrink Next Door (v slovenskom preklade Psychiater odvedľa, v češtine Cvokař od vedle) má takisto základ v prípade, ktorý vychádza z reality. Najprv ho však na svetlo sveta vytiahol populárny podcast a záujem využili šikovní tvorcovia na minisériu s hviezdnym obsadením.

The Shrink Next Door je príbehom o majiteľovi krajčírstva, ktorý sa rozhodne konečne niečo urobiť s nešťastným životom. Nedarí sa mu nadviazať vzťah, s niektorými členmi rodiny sa prestal úplne baviť a konfrontácie so zákazníkmi niekedy ukončí útekom za záclonu. Na radu svojej sestry navštívi psychiatra. Uznávaný odborník mu postupne začne pomáhať a z profesionálneho vzťahu sa razom stane kamarátsky. Marty má v Ikea plnú dôveru, Ike je na pohľad rozkošný psychiater, v skutočnosti však svojim klientom manipuluje a postupne z jeho života odstraňuje ľudí, ktorých mal rád.

The Shrink Next Door 2021 © Apple TV+

V hlavných úlohách sa predstavili Will Ferrell a Paul Rudd. Ferrell je známym komikom, tu však hrá krehkého pacienta a v podstate vážnu postavu. Paul Rudd je zase skôr známy ako predstaviteľ kladných postáv, v seriáli mu však prischla rola bezcitného manipulátora, ktorý pracuje veľmi sofistikovane. Na herecké polohy, v ktorých sa obaja ocitnú, nie je ostrieľaný divák zvyknutý. V tom však spočíva čaro prekvapenia, ktoré miniséria prináša.

Osemdielny projekt streamingovej spoločnosti Apple TV+ hrá s divákmi zaujímavú hru, v ktorej im karty ukazuje postupne. Spočiatku sa totiž The Shrink Next Door uberá úplne iným smerom a ak o prípade, ktorý prezentuje, neviete vôbec nič, môže sa vám zdať, že dostanete napríklad buddy komédiu, prípadne, že budete svedkami prerodu nešťastného muža na sebavedomého vysmiateho jedinca.

V seriáli zaujmú dlhé scény bez strihu, práca so zvukom, vyšperkované dialógy a zaujímavá psychológia medzi hlavnými postavami. Okázalé párty na záhrade, nervózna atmosféra v továrni aj skľučujúca samota pri malom jazierku za domom veľmi dobre prenesú hlavné posolstvo skrz dialógy a doplnia ho vedľajším, skrz atmosféru.

Príbeh Martyho a Ikea ponúka zobrazenie vzťahu, ktorý trval viac ako tri dekády. S touto výzvou si výborne poradila tá časť štábu, ktorá mala na starosti masky. Najmä Paul Rudd je vo finále veľmi autenticky pozmenený do dôchodkovej podoby, čo neušlo ani paparazzom v americkom bulvári a jeho „starecká“ fotka obletela mnohé weby.

Seriálu The Shrink Next Door treba zatlieskať za kvalitný scenár a za herecké výkony dôležitých postáv. Niekoľko desaťročí trvajúci dej chytí za srdce a nastaví zrkadlo medziľudským vzťahom, v ktorých je prítomný manipulátor a až nezdravá dôvera. Psychiater odvedľa by mohol mať ustálenejšie žánrové zaradenie, ktoré v jednotlivých dieloch kolíše, inak však ide o kvalitný projekt, na aké má v poslednom čase jabĺčková streamingová spoločnosť čuch. Zvládnete si ho pozrieť aj za jeden víkend a nielen fanúšikom Paula Rudda a Willa Ferrella by nemal ujsť.