Slow Horses © Apple TV + 2022 Slow Horses © Apple TV + 2022

Nie každý agent MI5 má na to, aby sa stal Jamesom Bondom. Pre tých, ktorí nemajú úplne 100-percentnú pracovnú úspešnosť v misiách, na ktorých pracovali, je tu ešte jedno špeciálne oddelenie. Také, na ktorom sa od nich už nič neočakáva. Také, na ktorom ich túžba pomáhať v boji so zločinom ostane hladná. Také, na ktorom ich bude buzerovať ich šéf za všetko, čo urobili, aj za všetko, čo neurobili. Aj preto im ich kolegovia z iných oddelení nepovedia inak ako Slow Horses, teda pomalé kone.

Zatuchnutá budova v hlavnom meste Anglicka schováva schopných jedincov, ktorí však v minulosti pochybili. Okrem toho tu nájdete tisícky dokumentov a jedného chlapa, ktorý tomu velí a s ktorým je lepšie sa nedostať do konfrontácie. Ani partia odpadlíkov však nie je úplne nepotrebná – najmä ak sa kdesi v diaľke chystá sprisahanie či misia, ktorá je nad sily všetkých ostatných.

Slow Horses je seriál z dielne Apple TV+. Úvodných šesť dielov malo nedávno svoju premiéru a divákov zaujali natoľko, že už teraz je potvrdené pokračovanie. Príbeh podľa knihy Micka Herrona ponúka to, čo na špionážnych seriáloch máme tak radi – neprehľadný boj dobra so zlom, nečakané zvraty, prekvapivé objavy a zaujímavé postavy. To všetko Slow Horses má a ak k tomu pridáme aj tvorivú slobodu, ktorú tvorcovia dostali, vychádza z toho zaujímavý a kvalitný kúsok.

Slow Horses © Apple TV + 2022

Pomalé kone poháňa vpred nielen sila dialógov, ale aj britský humor. Niečo je vypovedané priamo, niečo je len naznačené a na niektoré veci musí divák prísť sám. Ak sa však aj v dejovej linke stratíte, nezúfajte – stále sa do nej viete vrátiť, lebo samotný únos (ktorý je v centre deja) a jeho vyšetrovanie nie sú až tak komplikované.

Prakticky celú šou si pre seba kradne Gary Oldman v úlohe šéfa odpadlíkov, Lamba. Jeho osobnosť spočiatku vyzerá byť jasne záporná, jeho správanie sa však postupom času mení, čím sa do značnej miery posúva aj tempo deja. Jeho hlášky a správanie asi nebudú každému po chuti, pravdou však je, že starý mazák je tou najzaujímavejšou komoditou, ktorú seriál ponúka. Okrem spomínaného vtipu aj vďaka nepredvídateľnosti v správaní. Ako šéfa by ste ho nechceli. Ako postavu v seriáli ho však drvivá väčšina fanúšikov ocení.

Napriek tomu, že dej je zaujímavý, asi by sa mi viac pozdávalo, keby boli Slow Horses filmom. To, čo sledujeme, nie je natoľko hutné, aby to nutne potrebovalo seriál. Píšem to napriek tomu, že je radosť počúvať úvodnú zvučku, ktorú zložil a naspieval Mick Jagger. Najväčší problém vidím v gradácii deja. Raz je človek natešený až príliš, raz má pocit, že seriál prešľapuje na mieste a niet sa na čo tešiť. Práve tomu by podla mňa pomohla transformácia zo seriálu na film, lebo Slow Horses sú niekedy fakt pomalé a ste si istí, že nikde neutečú. Nemajú ani prečo. Akcie je tu málo. Síce sledujeme triler, ale viac nervydrásajúcich scén by zaiste osviežilo diváka pozerajúceho sa na večne tmavý a zamračený Londýn.

Milujete špionážne fillmy a seriály? Vyhovujú vám minisérie, ktoré zvládnete dopozerať za jeden deň? Nestrasie vás pri predstave nevrlého Garyho Oldmana? Slow Horses sú určite pre vás. Apple ich chytil za opraty štýlovo, tak hor sa do sedla!