Roadkill © 2020 HBO Roadkill © 2020 HBO

Štvordielna miniséria rozpráva fiktívny príbeh britského ministra. Peter Laurence (Hugh Laurie) v jeho úvode triumfálne vychádza z budovy súdu. Náročné pojednávanie vyhráva, očisťuje svoju povesť a mieri rovno na Downing Street, k premiérke, ktorá preňho má zaujímavú ponuku. Na opačnej strane stojí novinárka, ktorá najprv odhalila podvody ministra, aby neskôr zmenila svoje svedectvo. Jej ťah je nepochopiteľný, redakciu novín totiž prehra na súde stojí nemalú finančnú ujmu. Nasleduje jej vyhadzov, ona sa však nevzdáva a chce v hľadaní pravdy pokračovať.

Peter Laurence je ambiciózny politik, v plnení jeho životných cieľov však bránia viaceré okolnosti. Okrem problémov v práci totiž musí zametať aj osobný život. Zdá sa, že jeho manželstvo je v troskách, jedna z jeho dcér robí hanbu, ďalšia je kdesi za polárnym kruhom a aby toho nebolo málo, o slovo sa hlási aj tretia. To je však prekvapivé a podozrivé, minister totiž doteraz o svojom ďalšom dieťati nevedel. A to môže byť ďalšia jazva v jeho reputácii, nemanželské dieťa (ak je skutočne jeho) si totiž odpykáva trest v ženskej väznici…

Roadkill © 2020 HBO

Roadkill je komorným politickým thrillerom s príbehom, ktorý sa bude milovníkom žánru páčiť. Žiadnych neuveriteľných zvratov sa báť netreba, tvorcovia minisériu zasadili do „fiktívnej“ Veľkej Británie, ktorá si prešla Brexitom a pandémia ju nezasiahla (alebo zasiahla, ale už je po nej). Škandály obklopujúce hlavnú postavu sa v našom politickom priestore zdajú takmer ako malichernosti. Nemanželská dcéra či podozrenia na odložené peniaze v daňovom raji môžu byť v niektorých krajinách veľkou prekážkou, nie som si však istý, či by u nás stačili na odvolanie z akéhokoľvek kresla. Veľkou Britániou by však predsa len mohli otriasť. Aj tam sa však už pomaly posúvajú hranice únosného a to, čo by v minulosti mohlo politikovi vyniesť ortieľ politickej smrti, prejdú voliči mávnutím rukou. Možno aj takýto odkaz nechávajú nenápadne tvorcovia seriálu.

Štyri epizódy prinášajú pohľad do života politika, ktorý si vie umne nakloniť verejnú mienku na svoju stranu. Nie je úplne manipulátorom, skôr dokáže slušne pracovať s charizmou. Teraz mu však tečie do topánok, on napriek tomu zachováva chladnú hlavu a zdá sa, akoby sa ani nebál o svoju budúcnosť. Hlavný hrdina je však myslením vždy o krok vpred a má dobre vypočítané, čo môže urobiť a naopak, čo by poškodilo jeho priazeň u voličov, kolegov či rodiny. A to platí pri každom geste, každom slove, nech je minister v rozhlasovej relácii, na návšteve u milenky, na oficiálnom stretnutí s premiérkou či v starostlivosti lekárov v nemocnici.

Nielen kariéra ministra, ale aj diváci sú na hrane. Do posledných chvíľ nie je jasné, ako to celé dopadne. Laurence môže skončiť na smetisku dejín, ale aj ako jasný víťaz. V jeho boji mu pomáhajú jemu zaviazaní prisluhovači, nešetria ho však jeho nepriatelia a tí, ktorí vedia, že horúci kandidát na najvyšší štátny post nie je žiadnym svätcom. Nepomáha mu ani mimoriadne otravná dcéra, ktorú síce tvorcovia tak trochu postavili do úlohy akéhosi zrkadla života politika a ako obeť jeho výchovy. Zdalo sa mi však, že je tým posledným, kto by mal otca kritizovať.

Roadkill nie je ani zďaleka najväčším skvostom, s akým kedy HBO prišlo. Drží sa však v hladine napriemeru, ťahá ho skvelý Hugh Laurie, ale aj ďalší herci. Neprináša šokujúce zvraty a zápletka nezmení svet seriálov, no aj tak sa rozhodnutie siahnuť po tomto projekte HBO nezdá byť šliapnutím vedľa. A hudba, ktorá je použitá ako podmaz, je tak príjemne vtieravá, až vám bude po dopozeraní chýbať.

Na záver drobná rada. Ak plánujete minisériu sledovať, skúste to v čo najkratšom možnom čase. V štyroch epizódach je dosť veľa postáv, po týždni by ste na niektoré z nich mohli aj zabudnúť.