Rabbit Hole © 2023 Paramount+ Rabbit Hole © 2023 Paramount+

Kiefer Sutherland a špionážne ladený seriál o globálnom sprisahaní? Ďakujem, neprosím.

Po pár týždňoch otáľania som však tomu dal šancu. Do veľkej miery kvôli tomu, že som si rýchlo potreboval vybrať niečo nové na pozeranie a nechcel som strácať už aj tak limitovaný voľný čas brázdením viacerých streamingov. Veď to poznáte. Nakoniec sa to však ukázala byť dobrá voľba.

Osemdielny špionážny thriller Rabbit Hole vytvorený pre Paramount+ (u nás teda na SkyShowtime) začína pomerne klasicky. John Weir (Kiefer Sutherland) je expert na priemyselnú špionáž. Vo svojej praxi sa spolieha na dlhodobo overené psychologické taktiky, ktorými oblbuje a manipuluje svoje obete. Často priamo alebo nepriamo okráda konkurentov svojich klientov o peniaze. Možno sa trochu aj cíti ako Robin Hood. Pri aktuálnej zákazke to však naberie nečakaný spád a sám je obvinený z vraždy a jeho kariéra sa rúca. Ako sa však ukáže počas prvých dvoch epizód a viacerých ďalších dejových twistov, s mnohým hlavný hrdina počítal a ide, samozrejme, o viac.

Rabbit Hole © 2023 Paramount+

Rôzne postavy v príbehu hrajú svoje hry a seriál ich v mnohom hrá aj na diváka. Našťastie, scenár tentoraz nebol odfláknutý a všetko do seba na konci zapadá. Aj mnohé momenty, ktoré vám padnú počas sledovania jednotlivých epizód do oka a nedávajú možno zmysel, či nejako nesedia aj bez toho, aby ste to vedeli pomenovať, sa ukážu ako dobre premyslené. Samozrejme, seriálov a filmov o rôznych sprisahaniach a tajných skupinách, ktoré sa snažia ovládnuť svet, alebo aspoň Spojené štáty americké, sme už mohli vidieť mnoho. Z viacerých si autori seriálu Glenn Ficarra a John Requa, ktorí spoločne stáli napr. za snímkami I Love You Phillip Morris (2009) a Crazy, Stupid, Love (2011), vzali inšpiráciu.

Veľmi dôležitým momentom celého seriálu je aj to, že John Weir je psychicky chorý človek. Trpí paranojou a rôznymi preludmi. Kiefer Sutherland zvládol aj túto polohu svojej postavy vynikajúco. Osobne som ho ešte tak dobre hrať nevidel. Práve jeho herecký výkon sa tak stáva stredobodom celého seriálu. Okolo jeho stavu sa potom točí aj zvyšok deja, resp. postáv, ktoré sú prirodzene v úlohe jeho pomocníkov, ktorí okrem sprisahania musia čeliť aj jeho paranojám, prípadne mu s nimi pomáhať. Našťastie je všetko správne vybalancované.

Hlavné aj vedľajšie postavy sú zvyčajne schopne napísané a obsadené naozaj vhodnými hercami. Až na pár tvári však pôjde o neznámych protagonistov. Jedinou väčšou výnimkou je azda Charles Dance známy vďaka Game of Thrones, tu v roli Johnovho otca a pôvodcu väčšiny jeho problémov.

Rabbit Hole prináša správny mix napätia, akčných scén a mystéria, čím dokáže udržať divákovu pozornosť po celých osem dielov. Samozrejme, zápletka, ako to už pri takýchto námetoch býva zvykom, ide často na hranu, aj tých dejových zvratov bude na niekoho už veľa, ale osobne mám pocit, že si to Ficarra a Requa ustrážili. Veľmi sa mi však páči ako seriál pracuje s problémami a technologickými výzvami našej doby. Iste, je to hyperbolizované, ale motívy a témy seriálu poukazujú na skutočné ohrozenia pre demokracie po celom svete. V menšom sme mnoho z toho, čo ukazuje seriál už videli v posledných 10, či 15 rokoch aj v realite.

Na mysli mám samozrejme dezinformačné kampane a ďalšie formy manipulácie verejnou mienkou poháňané obrovským množstvom dát a ich hĺbkovou analýzou, ktoré už ovplyvnili mnohé voľby, ale napr. aj referendum o Brexite. Častokrát je to však v pomerne nenápadnej forme zasievania strachu a nenávisti.