Originálny názov: Crazy Stupid Love

Žáner: komédia
Minutáž: 118 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Glenn Ficarra, John Requa
Scenár: Dan Fogelman
Kamera: Andrew Dunn
Hudba: Christophe Beck, Nick Urata
Hrajú: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone, Analeigh Tipton, Jonah Bobo, Joey King, Marisa Tomei, Beth Littleford, John Carroll Lyncha ďalší

Bláznivá, hlúpa láska (Crazy, Stupid Love, 2011)Réžijné duo Glenn Ficarra a John Requa sa v roku 2009 uviedlo komediálnou drámou I Love You Phillip Morris. Zdanlivo sa tak presúvajú do iných vôd, ale tak ako ich prvotina obsahovala aj prvky romantiky, aj Bláznivá hlúpa láska obsahuje prvky drámy – rodinnej, či vzťahovej. Mení sa len ich vzájomný pomer. Hlavne mužské publikum pristupuje k takýmto filmom s nedôverou, predsa len slovko romantická má svoje zreteľné dopady na dej filmu a častokrát i na jeho kvalitu. Tentokrát treba obavy smelo hodiť za hlavu. Bláznivá hlúpa láska je v prvom rade komédia.

A to viac ako vydarená. Prím tu hrajú Cal (Steve Carell) a Jacob (Ryan Gosling). Film je hlavne o nich, o ich problémoch v živote a snahe s tým niečo urobiť. Calovi počas večere v reštaurácii manželka (Julianne Moore) oznámi, že ho podviedla s kolegom z práce (Kevin Bacon). Cal sa hneď na to odsťahuje z domu do malého bytu. Viac času však trávi v bare, kde všetkých naokolo otravuje svojim nariekaním. Všimne si ho tak Jacob, miestny playboy. Z najprv nejasných dôvodov sa mu rozhodne pomôcť, dať ho dokopy. Z Cala sa tak stáva úspešný lovec žien. A Jacoba čaká presne opačná cesta.

Ryan Gosling opäť dostal výraznú úlohu a to v zásadne odlišnom filme ako bol napríklad Drive, či Ides of March, ktoré sa k nám dostanú až v marci. V krátkom čase sa tak etabloval v prvej lige ako variabilný herec. Toto je jednoducho jeho rok a Bláznivá hlúpa láska je jeho cesta k širšiemu publiku. O dve dekády starší Steve Carell je v šoubiznise v podstate rovnako dlho ako Gosling a jeho cesta komika bola viac ako zarúbaná. Úspechov zatiaľ nemal veľa (najvýraznejším je asi americká verzia The Office). Jeho humor a herectvo však dozrieva a tentokrát sa bolo na čo pozerať. Jeho postava bola podobná tej z komédie 40 ročný panic. Zasa stvárnil muža v strednom veku, ktorý má problém so ženami. Jeho dobromyseľná tvár ho na to asi predurčuje.

Bláznivá, hlúpa láska (Crazy, Stupid Love, 2011) Bláznivá, hlúpa láska (Crazy, Stupid Love, 2011)

Proti filmu môžeme mať dve zásadné pripomienky. Je príliš americký. Verejné prejavy, veľké gestá a život amerického predmestia. Vďaka sympatickým postavám sa to dá odpustiť. Druhou častou výhradou je to, čo by sme mohli označiť za dvojitý koniec. Dej najprv zdanlivo končí veľkolepým finále, priam až v moliérovskom štýle, čomu nahráva aj malý počet dejových lokácií. Potom však snímka pokračuje ešte nejakú chvíľu a príbeh sa postupne uzatvára. Nič výnimočné sa už síce nestane, ani sa veľmi nezasmejete, ale predošlých 90 minút vám to našťastie z hlavy nevytlčie.

Po Ide len o sex tu tak máme v krátkom čase už druhú romantickú komédiu, ktorá sa síce drží konvencií svojho žánru, ale správnym vybalancovaním a dôrazom na humor vybočuje z priemeru. Nie je to síce ani v tomto prípade bez chýb, i tak však ide o viac ako zaujímavý film, pri ktorom sa väčšina z vás zabaví.