Loki © 2023 Disney+ Loki © 2023 Disney+

Nepatrím práve medzi fanúšikov Marveloviek a v MCU som už dávno stratil prehľad, ako asi aj väčšina z vás. Niektoré tituly však vedia vybočiť z radu, ako napríklad posledné Thorovky od Taika Waititiho. A keďže aj seriálová tvorba pre Disney+ nemá problém uniknúť zo zabehaných koľají, za pokus stál aj Loki so skvelým Tomom Hiddlestonom v titulnej roli.

Po tom, čo Loki ukradne Tesseract počas udalostí spracovaných vo filme Avengers: Endgame (2019) a podarí sa mu ujsť pravdepodobne niekam do historického Mongolska, ho zatknú lovci z Time Variance Authority (TVA). Ide o organizáciu fungujúcu mimo priestor a čas, ktorá stráži časovú líniu a likviduje jej výbežky. Tie by viedli k vzniku nových línií. K tomu patrí aj chytanie takzvaných variantov, teda nových verzií bytostí z pôvodnej časovej línie. Takým je aj (seriálový) Loki. Vyšetrovateľ TVA Mobius (Owen Wilson) mu však ako lepšiu alternatívu ďalšieho osudu ponúkne možnosť pracovať s nimi na dolapení iného variantu Lokiho, ktorý zabíja ich agentov a lovcov.

Loki © 2023 Disney+

Okrem samotnej hlavnej postavy (alternatívneho) Lokiho nemá tento seriál o dvoch šesťdielnych sériách s MCU ako ho poznáte takmer nič spoločné. Tvorcovia na čele s Michaelom Waldronom zašli dokonca tak ďaleko, že Loki by obstál aj ako úplne samostatný seriál. Z existencie v rámci širšieho univerza však vie dostatočne vyťažiť a mnohým sa prirodzene nemusí zaťažovať.

Loki má však svoju vlastnú estetiku a atmosféru. Prináša trochu temný, v niečom až dystopický príbeh s vážnymi morálnymi dilemami. Na druhej strane, väčšina postáv je priam optimistická, odvážna a energická. Hrdinovia sa nevzdávajú ani v naozaj ťažkých momentoch, ale nepôsobí to pateticky, či neadekvátne. Scenár aj jednotlivé zápletky sú naozaj dobre napísané. Nie všetko síce pôsobí originálne, to už príbehy o multiverze či cestovaní časom ťažko budú, ale vôbec to v tomto prípade neprekáža. Dokonca je možno istá familiárnosť plusom.

Seriál má ťah na bránku a maximálne ťaží z vydareného castingu i výborne napísaných postáv. Alfou a omegou príbehu je, samozrejme, Loki. Opäť v podaní vynikajúceho Toma Hiddlestona. Civilnejšiu, ale stále dostatočne chaotickú, i keď tu skôr vnútorne pochybujúcu, verziu svojej dlhoročnej postavy si viditeľne užíva. Nemá však ani zbytočne veľa priestoru. Všetky hlavné postavy ho dostali rovnocenne a všetky si zároveň nesú svoje vlastné bohaté backstory, či kľúčové momenty a otázky, ktoré potrebujú pre seba vyriešiť.

Príbeh je tak veľmi pestrý aj bez toho, aby si scenáristi dopriali odbočky, či vedľajšie dejové linky. Srší nápadmi, humorom a ľudskosťou. Najmä to posledné často v Marvelovkách postavených na „atrakciách“ chýbalo. Celé to navyše nepôsobí hlúpo, skôr naopak. Je to mnohovrstevné a čaká vás viacero zvratov. V dnešnej dobe rýchleho písania a veľkého tlaku na produkciu príjemné prekvapenie.

Seriálový Loki svojimi scenáristickými a hereckými kvalitami predčí väčšinu doterajšej produkcie pod hlavičkou Marvel Studio. Ak vás teda niečo z hore uvedeného oslovilo, určite mu dajte šancu. 12 epizód prináša ucelený a za mňa aj uzavretý príbeh, ktorý by v zásade ani nepotreboval pokračovanie. To zatiaľ síce nie je v pláne, ale nie je ani vylúčené. Pokojne však tieto dve série mohli byť roztiahnuté na viac epizód. Materiál by to v pohode zvládol.