Euphoria © Home Box Office 2022 Euphoria © Home Box Office 2022

Nejde o ojedinelý prípad, keď sa zo seriálu stane fenomén otriasajúci spoločnosťou. V tom množstve seriálov, ktoré sa dnes produkujú, si každý druhý získava status ikonickosti a aj patričných päť minút slávy. Hneď teraz by som z hlavy vedela vymenovať aj desať takých. V dnešnej dobe je takémuto ošiaľu veľmi ťažké uniknúť. I keď nie ste veľkými konzumentmi seriálov, ako napríklad ja, pár z nich si vás jednoducho podmaní. Veľakrát až do takej miery, že sa stávate jednými z tých, ktorí kŕmia túto seriálovú kultúru. Zisťujete si mená hercov, ich znamenia, robíte si online kvízy, aby ste zistili, na ktorú postavu sa najviac podobáte. Dobre, možno nie vždy je to podľa tohto scenára, veď seriál sa dá pozerať aj nezáväzne, bez toho, aby sa na ňom stal človek závislý. Na to by som sa však v prípade Euphorie z produkcie HBO veľmi nespoliehala. Najnovšie štatistiky po čerstvo ukončenej druhej sérii dokonca ukazujú, že ide o najsledovanejší seriál HBO hneď po Hre o tróny.

Euphoria © Home Box Office 2022

Nemôžem vás presviedčať o tom, že Euphoria je niečo úplne iné ako väčšina teen-drama seriálov, keď sa ma opýtate na jej príbeh. Áno, možno povrchne by sa dala porovnať s nejakou generickou show zo strednej, ale je tu extrémne dôležité zdôrazniť slovo povrchne. Väčšinu ľudí od tohto seriálu odrádza práve ten prvotný dojem z amerických tínedžerov, ktorí sa nezmestia do kože. Nehovoriac o mylnej predstave o tom, že celý tento príbeh romantizuje drogy. Osobne som sa tým tiež nechávala dlho zaslepovať. No HBO použilo veľmi veľa úsilia a marketingových stratégií na to, aby si prostredníctvom Euphorie podmanilo nielen generáciu Z, ale aj mnoho iných vekových kategórií. Herecké obsadenie pod vedením Zendayi je plné osvedčených a talentovaných tvárí a stvárňuje zaujímavý a strhujúci príbeh nie len o závislosti.

Pre začiatok musím poznamenať, že Zendaya ešte nikdy nebola taká dobrá na obrazovke ani na plátne. Jej zobrazenie drogovej závislosti je autentické a reálne, jej vzostupy sú až nepríjemne realistické a pády ešte viac a navyše aj bolia. Zendaya je častokrát vnímaná len ako pekná tvárička, no tu skutočne všetkých utvrdila v tom, že vie ponúknuť oveľa viac. Jej postava Rue je niekto, s kým okamžite súcitíme, no jej nepredvídateľnosť a život, ktorý vedie spolu s rozhodnutiami ktoré robí, nás častokrát nútia robiť opak. Okrem iného disponuje aj bystrým dôvtipom a občas prívetivosťou, ktorá v mnohých prípadoch pôsobí trápne, ale aj to je jedna z kvalít, vďaka ktorej sa vieme s jej charakterom stotožniť. Rue je však len jedným článkom v širokospektrálnom zoskupení ľudí, ktorí v seriáli vystupujú. Od Maddy (Alexa Demie) a Cassie (Sydney Sweeney), ktoré na prvý pohľad pôsobia ako bezstarostné kráľovné školy, cez trochu utiahnutú autorku poviedok Kat, ktorá je v skutočnosti absolútna drsňáčka až po excentrickú a tak trochu mysterióznu Jules (Hunter Schafer). Samozrejme sa tu nachádza aj mužské zastúpenie, ktoré sa v mnohých prípadoch stáva kameňom úrazu a zdrojom všetkých konfliktov a to najmä v prípade Natea (Jacob Elordi) a kvázi celej jeho rodiny. Jeho protipólom je miláčik všetkých divákov Fez (Angus Clous) a aj keď má možno trocha neštandardné povolanie dílera, vôbec ho netreba odsudzovať.

Tvorca seriálu Sam Levinson je bývalý závislák, ale nie je súčasťou generácie Z. Druh života a empatie, ktorý vnáša do postáv reprezentujúce túto generáciu je niečo, čo sa na televíznych obrazovkách objavuje len zriedka, najmä kvôli inherentne konzervatívnemu pohŕdaniu, ktoré televízia pre túto generáciu má. Euphoria ponúka realitu a vykresľuje celistvý obraz mladých ľudí v spoločnosti bez toho, aby ich zosmiešňoval alebo používal stereotypy. Existuje niekoľko snímok, ktoré by sa dali k Euphorii prirovnať, ako napríklad Skins či Degrassi, no tu hovoríme o úplne inej ére a o inom type mladých ľudí.

Ak chcete viac dôvodov na to, aby ste si seriál pozreli, ponúkam ten, že Euphoria valcuje bariéry v zobrazovaní aj mužskej nahoty, ktorá prinajmenšom v niekoľkých epizódach prevyšuje tú ženskú, čo považujem za veľmi progresívny prevrat statusu quo, keď sa bavíme o exkluzívnych televíznych programoch.

Ak ste seriál nevideli alebo uvažujete nad jeho pozeraním, nedokážem vyjadriť slovami ako veľmi sa to oplatí. Výkony sú úžasné, zápletky dych berúce a réžia spolu s originálnym soundtrackom od skupiny Labrinth sa dajú považovať sa pastvu pre oči aj pre uši.