Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel © 2021 Netflix Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel © 2021 Netflix

Mám pocit, že aktuálna pandémia je okrem času plného lockdownov aj obdobím, keď má ľudstvo akosi väčšiu chuť hrať sa na detektívov. Ideálne v teplákoch a z pohodlia domova. Seriálov, ktoré sa venujú známym aj menej známym kriminálnym prípadom pribúda. Ja som už dávnejšie vzdal snahu mať aspoň základný prehľad o tom, koľko a akých dokumentov v tejto oblasti vychádza. Jeden však zaujal moju pozornosť. Jeho tvorcovia sa totiž odpichli od videa, ktoré svojho času zaujalo a svojou desivosťou prekvapilo aj mňa.

V tom spomínanom videu z bezpečnostnej kamery bolo vidieť mladé dievča, ktoré skočilo do výťahu. Bolo poriadne zmätené a snažilo sa stlačiť všetky gombíky. Zdalo sa, že niekto ju sleduje, že pred niekým uniká. Okrem nej však na videu nikto iný nebol. Aby toho nebolo málo, zvláštne sa správal aj výťah. Nepochopiteľnej scéne dala desivú bodku informácia, že dievča našli mŕtve na streche hotela, v ktorom sa incident odohral. V obrovskej kadi na vodu, ktorá bola po príchode polície zatvorená zvonku. Mrazivé, však?

Príbeh Elisy Lam sa odohral pred pár rokmi. Kanaďanka sa rozhodla cestovať a jednou zo zastávok jej veľkého výletu bolo aj mesto Los Angeles. Práve v ňom sídli neslávne známy Hotel Cecil. O jeho bohatej histórii sa štvordielny dokument zmieňuje nespočetnekrát. Zdá sa, akoby budova dokázala priťahovať desivé tragédie. Vraždy, samovraždy, znásilnenia, napadnutia – to všetko patrí k Cecilu rovnako, ako jeho veľkolepá vstupná hala.

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel © 2021 Netflix


V dokumente Netflixu sa k histórii strašidelnej budovy vyjadrujú vyšetrovatelia aj návštevníci, ktorí v ňom boli v čase zmiznutia Elisy. Potiaľto nič zvláštne, v dokumentoch to tak býva. Nečakane veľký priestor tu však dostávajú YouTuberi a diskutéri z rôznych internetových fór, snažiaci sa rozlúsknuť záhadu len z jediného rukolapného dôkazu – videa, ktoré zverejnila polícia. Pátrajú na vlastnú päsť, aj keď nazvať to pátraním je možno prisilné. Skúšajú sa chytať rôznych drobností, skladajú si vlastné konšpiračné teórie a dokonca prídu aj na to, kto by mohol byť podozrivý.

Zdá sa, že okolo hotela aj vraždy sa deje až priveľa desivých náhod. Ak čakáte, že dostanete vysvetlenie, tak nečakáte márne. Problém je možno v tom, že ho dostanete s obrovskou okľukou. To, čo by inde trvalo hodinu, Netflix rozdelil do štyroch epizód. Nečakajte nič objavné, na druhej strane, odpovede na všetky otázky s istotou dostanete. Zrejme to pre vás budú nudné odpovede, ale hlavné posolstvo dokumentu je niekde inde.

Nebezpečenstvo konšpiračných teórií, vyhrážok na internete, súdenia ľudí bez dôkazov aj smutný fakt, ktorému sa venuje najmä posledná časť seriálu, sú dobrým dôvodom, prečo sa oplatí šíriť sériu čo najširšiemu publiku. To všetko tu v štyroch častiach dostanete. Netreba čakať svetoborné dokumentaristické ródeo, no v aktuálnom lockdowne poteší aj takáto drobnosť.