Ženy

Jana Cvancingerová
Jana Cvancingerová
Recenzia

Originálny názov: The Women

Žáner: komediálna dráma
Minutáž: 114 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Diane English
Scenár: Diane English, Clare Boothe Luce
Kamera: Anastas N. Michos
Hudba: Mark Isham
Hrajú: Meg Ryan, Annette Bening, Eva Mendes, Debra Messing, Jada Pinkett Smith, Bette Midler

ŽenyPo čom ženy túžia? Otázka, ktorej sa už venoval nejeden film a nejeden režisér. Tentokrát sa o rozbor ženskej duše pokúsila Diane English (sitcom Murphy Brown) filmom s príznačným názvom. Ženy sú remakom filmu Georga Cukora z roku 1939. V hlavných úlohách uvidíte dámy, ktoré určite netreba predstavovať. Meg Ryan, Carrie Fisher, Eva Mendes, Jada Pinkett Smith, Anette Bening a mnoho ďalších. Muža tu (bohužiaľ) však nenájdete …

Klasický príbeh o nevere a takmer rozpadnutom manželstve je len ďalšou z ľahkých moderných komédií typu Sex v meste. Pôvodný film spred sedemdesiatich rokov bol na svoju dobu skutočne originálny a preto nečudo, že sa stal hitom. Ten dnešný je šedým priemerom. 114 minút snahy o humor a pointu v podaní Meg RyanEvy Mendes vám do života neprinesie nijaké prevratné informácie o ženách.

Mary Haines (Meg Ryan) má ideálne manželstvo, ideálne dieťa a ideálne kamarátky. Jedného dňa si po dlhom čase zájde na manikúru a zápletka je na svete. Úplnou náhodou zistí, že jej manžel má milenku. Na scénu nastupujú kamarátky a ženské zbrane, čo je priam smrteľná kombinácia pre každého muža. Trucovanie, vyhrážanie i udobrovanie. Klasická dejová línia s ľahko čitateľným koncom.

Žiadni muži! Počas celého filmu sa ich nedočkáme. Na plátne to bude čisto ženská záležitosť. Štyri úplne odlišné typy žien, ktoré majú reprezentovať Ženy 21. storočia. Lesbička Alex (Jada Pinkett Smith), neustále rodiaca Edie (Debra Messing), emancipovaná manažérka Sylvia (Anette Bening) a klasická matka rodiny Mary.

Predstavenie palety charakterov je myšlienka skvelá, no v prípade filmu Ženy nerealizovaná. Postavy sú extrémne typizované. Divák rýchlo zistí, kto je „tá dobrá“ a kto „beštia“. V prípade „zlého dievčaťa“ sa určite potešia najmä páni. Eva Mendes sa úlohy milenky zhostila ako správna južanka. Temperamentne a zmyselne. Jej kolegyne jej slušne kontrovali a vykreslili dnešné (skôr) americké ženy v rámci možnosti charakterov postáv.

Ženy Ženy

Vo filme nájdeme i pár svetlých chvíľ, nad ktorými sa dá zasmiať. Samozrejme, režisérka sa nevyhla karikatúre žien a to najmä vo chvíľach ich najväčšej katarzie – pri nakupovaní, klebetení pri káve a na manikúre.

A o čom film Ženy vlastne je? No, že by bol práve o nás … to sa povedať nedá. Nenájdete tu žiadnu hlbšiu pointu okrem faktu, že nevera vám za tie opletačky nestojí. Príbeh je nenáročný na sledovanie, vhodný ako „oddychovka“ na sobotný večer k pukancom a kole. Takže ak bolo jeho úlohou diváka pobaviť a pritom nerušiť , podarilo sa.

Názov filmu je v tomto prípade lákavejší, než jeho samotný obsah. Ak však máte radi ženy ako Meg Ryan a zrelaxovať v kine, nech sa páči. Ženy už na vás čakajú.

/