Originálny názov: Green Zone

Žáner: dráma, vojnový
Minutáž: 115 minút
Krajina: USA / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 18

Réžia: Paul Greengrass
Scenár: Helgeland, Rajiv Chandrasekaran
Kamera: Barry Ackroyd
Hudba: John Powell
Hrajú: Matt Damon, Greg Kinnear, Amy Ryan, Jason Isaacs, Brendan Gleeson, Khalid Abdala, Antoni Corone, Yigal Naor, Said Farai, lewis Alsamari a iní

Amy Ryan ako Lawrie Dayne a Matt Damon ako Miller vo filme Zelená zónaGreen Zone je adaptáciou knihy Imperial Life in the Emerald City: Inside Iraq’s Green Zone bagdadského žurnalistu Washington Post Rajiva Chandrasekarana, ktorý spolupracoval aj na scenári. Zaoberá sa udalosťami z nedávnej minulosti Iraku, kedy sa americká armáda pokúšala nastoliť dočasnú vládu v okolí palácu bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna. Green Zone je v Iraku bežne používaný názov pre takzvanú Medzinárodnú irackú zónu, situovanú do centra Bagdadu. Je sídlom dočasnej irackej vlády. Všetko za jej hranicami je označované ako Red Zone.

Príbeh filmu sa zaoberá osudom dôstojníka Roya Millera (Matt Damon), ktorý ako veliteľ jednotky pomáha pri hľadaní zbraní hromadného ničenia v Iraku, krátko po zvrhnutí Husajnovho režimu. Informácie o umiestnení zbraní sú ale nesprávne, čo začne byť Millerovi podozrivé. Rozhodne sa zistiť, prečo je to tak, čo ho privádza k stretnutiu s agentom CIA Martinom Brownom (Brendan Gleeson). V ceste im však stojí silný protivník z Pentagonu Clark Poundstone (Greg Kinnear), ktorý je rozhodnutý skryť pravdu za každú cenu.

Greg Kinnear ako Clark Poundstone a Amy Ryan ako Lawrie Dayne vo filme Zelená zóna Zelená zóna

Greengrass a jeho dvorný herec Damon si svoju prácu urobili na jednotku. Režisérov rukopis je badateľný ako pri strihu tak aj pri kamere, ktorú mal na starosti Barry Acryod (spolupracovali spolu aj na filme United 93). Práve roztrasená ručná kamera dodáva filmu na autenticite a diváka vťahuje do deja. Greengrasova jedinečnosť a Damon v hlavnej úlohe sú zárukou úspechu. Ale iba po technickej stránke. Fanúšik, ktorý na ich film čakal tri roky musí byť mierne sklamaný, pretože film okrem brilantného spracovania neprináša nič nové. Atraktívnej téme z prostredia vojny v Iraku totiž chýba prepracovanejší dej. Matt Damon je na plátne prakticky od začiatku do konca, vedľajšie úlohy ale toľko priestoru nedostávajú, čo je na škodu. Gleeson aj Kinnear sú výborní herci ktorých potenciál v tomto filme zostáva nevyužitý. Podobne ako postava investigatívnej žurnalistky v podaní Amy Ryan.

Od začiatku je to skutočne akčná jazda, ktorá sa postupom času ešte priostruje. Na Greengrassa je to ale málo. Od dnes už kultového Bloody Sunday ubehlo veľa času, on ale vedel prekvapiť vždy niečím novým. A práve to „niečo nové“ tomuto filmu ku koncu tak strašne chýba. Možno je to nie veľmi dotiahnutý koniec, ktorý nám neprináša nijaké prekvapujúce zistenia. Zbrane hromadného ničenia nie sú, vpád do cudzieho štátu sa napriek tomu konal. To dnes už vieme všetci. Dôvodu sa však v tomto filme nedočkáme. Prináša ale ponaučenie, že bežní Iračania sú dobrí ľudia, ktorým na ich zemi záleží. A preto ich Američania nemôžu vynechať z procesu obnovy ich vlastnej krajiny.

Zelená zóna Jason Isaacs ako Briggs a Matt Damon ako Roy Miller vo vojnovej dráme Zelená zóna

Ak máte radi filmy tejto dvojice, možno budete trocha sklamaní. Stále ale ide o brilantne spracovanú vojnovú drámu so slabším scenárom, ktorá zaujme akciou aj hereckým obsadením.