Originálny názov: The Crazies

Žáner: akčný, dráma, horor, sci-fi
Minutáž: 101 minút
Krajina: USA / Spojené arabské emiráty
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 18

Réžia: Breck Eisner
Scenár: Scott Kosar, Ray Wright
Kamera: Maxime Alexandre
Hudba: Mark Isham
Hrajú: Timothy Olyphant, Danielle Panabaker, Radha Mitchel, Joe Anderson, Preston Bailey, Lisa K. Wyatt, Lynn Lowry, Glen Morshower, Gregory Sporleder a iní

PodivníFilm Podivní je remakom klasiky z roku 1973, ktorú režíroval otec žánru George A. Romero. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako ďalší pokus o zbytočný film ťažiaci zo slávy svojho staršieho „brata“, bližšie zoznámenie so snímkom Vás ale rýchlo vyvedie z omylu. Podivíni sú totiž filmom, ktorému nechýba to, čo väčšine hororových remakov – napätie. Producentom bol sám Romero a réžiu si zobral nastarosť Breck Eisner (dobrodružná komédia Sahara alebo sci-fi seríál z produkcie Stevena Spielberga Unesení), preto bolo zaujímavé sledovať ako sa vysporiada so žánrom, s ktorým nemá skúsenosti. Neťaží iba z nečakaných „ľakačiek“, hutnú atmosféru zručne buduje od začiatku do konca.

V malom meste niekde v štáte Iowa, kde sa pozná každý s každým, vypukne medzi obyvateľmi zvláštna epidémia. Ľudia sa menia na akési zombie (aj keď nie v pravom slova zmysle). Netúžia však po ľudskom mäse, ale po zabíjaní. Šerif (Timothy Olyphant) sa snaží prísť celej veci na kĺb. Pri pátraní zisťuje, že v neďalekých močiaroch sa pred časom zrútilo vojenské lietadlo, ktoré prevážalo niečo prísne tajné. Situácia sa skomplikuje, keď do mesta dorazí armáda a snaží sa oddeliť nakazených ľudí od ostatného obyvateľstva. A boj o holý život sa môže začať.

Podivní Podivní

Nedá sa povedať, že by Podivní oplývali originalitou alebo prinášali do zombie žánru niečo nové. Scenár sa príliš nezaoberal dôvodmi katastrofy, ktorá postihla obyvateľov mesta, zameriaval sa skôr na ich útek a boj o prežitie. Prvá tretina filmu uvedie diváka do deja, zoznámi ho s hlavnými postavami a prostredím mesta. Po prepuknutí epidémie sa toto miesto mení na ľudoprázdnu pustatinu, kde nemôžete veriť nikomu, pretože každý môže byť nakazený. A práve vtedy sa začína skutočná zábava. Šerif (Timothy Olyphant) spolu so svojou manželkou (Radha Mitcel), zástupcom (Joe Anderson) a mladým dievčaťom (Danielle Panabaker) sa ozbrojený vydáva na cestu z mesta, na ktoré bola uvalená karanténa. Musí bojovať nielen s hordou bývalých spoluobčanov, ale aj s vojakmi, ktorí majú jasný rozkaz: zadržať alebo strieľať.

Olyphant podáva svoj štandardne dobrý výkon, jeho postava šerifa je presvedčivá. Typický kladný hrdina, na akých sme zvyknutí z podobných filmov. Radha Mitchell sa svojej úlohy zhostila tiež veľmi dobre. Ako manželka šerifa je odhodlaná urobiť všetko pre prežitie. Skúsenosti s touto tematikou má bohaté. Mohli ste ju vidieť ako hlavnú postavu vo filme Silent Hill. Zástupca šerifa v podaní Joa Andersona prešiel vo filme asi najväčším vývojom. Postava, o ktorej si na začiatku myslíte, že bude iba vedľajšia, dostáva nečakane veľký priestor, keď zisťuje, že môže byť nakazená. Dôvera medzi preživšími sa blíži k bodu mrazu a začína o sebe pochybovať aj sám zástupca. Príbehu to dodáva skľučujúcu atmosféru, kde neviete komu môžete veriť a komu nie.

Podivní Podivní

Jednoduchá zápletka a dobre napísaný scenár s malým počtom hluchých miest robí z tohto filmu žánrový nadpriemer. Nejde o nič prevratné, ale fanúšikovia podobných snímok si určite prídu na svoje. „Ľakačky“ fungujú, krvi tam nájdete tiež tak akurát, takže ak sa chcete baviť, tento remake je pre Vás tou správnou voľbou.