Originálny názov: The Back-up Plan

Žáner: romantická komédia
Minutáž: 106 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 10

Réžia: Alan Poul
Scenár: Kate Angelo
Hudba: Stephen Trask
Kamera: Enrico Lucidi
Hrajú: Jennifer Lopez, Alex O’Loughlin, Michaela Watkins, Eric Christian Olsen, Anthony Anderson, Noureen DeWulf, Melissa McCarthy, Tom Bosley, Maribeth Monroe, Danneel Harri, Robert Klein, Linda Lavin a iní

Záložný plánBez ohľadu na to, aký nádych sa bude touto recenziou niesť, mnohí si romantickú komédiu Záložný plán pozrú „lebo JLo“. (Hollywoodsky priemysel s touto premennou aj počíta.) Okrem nedávnej cameo role v sitcome Ako som spoznal vašu mamu sa Jennifer Lopez neučila žiaden scenár od roku 2006. Na prestávke mal zaiste svoj podiel súkromný život speváčky, no netreba zabúdať ani na to, že veľmi málo z jej posledných filmov sa stretlo s kladným prijatím u kritikov. Zálozný plán nespadol ďaleko od stromu jej starších priemerných a predvídateľných romantických komédií, no nepriznaním niekoľkých svetlých miest by sme mu krivdili.

Zoe sa môže pochváliť vzhľadom, ktorý jej prepožičala Jennifer Lopez, no aj tak nevie nájsť toho pravého. S nohami vysoko vo vzduchu si s ňou rekapitulujeme jej skúsenosti a dôvody, kým sa zopár miliónov čerstvo rozmrazených spermií snaží oplodniť jej vajíčko. Šťastná zo životnej zmeny, ktorá ju čaká, si nedá zničiť deň ani istým Stanom, ktorý jej spred kliniky ukradne taxík. Zoe je zmierená so životom slobodnej matky a na chlapíka z taxíka, ktorý jej dvorí, ani nepomyslí. Osud (a neskôr Zoeina kamarátka) im ale dopraje ešte pár stretnutí. Vznikajúci vzťah, ktorý zdá sa konečne vyhovuje jej nárokom, ale ohrozuje zrejúci život v jej brušku.

Jennifer Lopez ako Zoe v romantickej komédii Záložný plán Alex O'Loughlin ako Stan v romantickej komédii Záložný plán

Žáner nenáročnej mainstreamovej komédia nenecháva veľa priestoru na prekvapenia. Ľahko odhadnuteľná dejová linka skrýva neobvyklo gradovaný a nevyvážený scenár. Príbeh sa dá rozdeliť na dve časti. Tá prvá je dôverne známa: spoznávanie, zaľúbenie sa, konflikt (on zatají niečo jej a i ona jemu), ale napokon sa šťastne ocitnú vo svojom náručí. To, čo býva zvyčajne predmetom celého filmu, autori natlačili do prvých päťdesiatich minút. Vďaka tomu je celá romantika smiešne zrýchlená a namiesto toho, aby pôsobila na city, vyznieva hlúpo až naivne. Neopodstatnený pátos je okorenený i povinne hudbou sprevádzanou revue zlomeného srdca.

Na počudovanie sa ukázalo, že toto bolo iba prvé dejstvo, ktoré malo pripraviť pôdu a diváka emocionálne zaangažovať do toho, čo hrdinov filmu ešte len čaká. Snímka Záložný plán sa vymyká spomedzi ostatných komédií, ktorých kvalita zvykne s každou minútou klesať. Tento romantický film je zaujímavejší v druhej časti a sentimentálny začiatok nahrádza zábavne ladená dráma. Keď sa príbeh preklopí do svojej lepšej päťdesiatminútovky, pobaví i niekoľkými výborne zvládnutými scénami. Napríklad scén prirodzeného domáceho pôrodu osciluje medzi absurditou a výbuchmi smiechu. Škoda len, že zábava si za svoj cieľ vyberá i útrapy pôrodu. Po filme Nabúchaná (2007) sa táto látka vyčerpala a zachádzanie do väčšej hĺbky je nevkusné a nepríjemné.

Záložný plán Jennifer Lopez ako Zoe v romantickej komédii Záložný plán

Napriek ošúchanej platni, ku ktorej môžeme romantické komédie prirovnať, nízkym nárokom na kvalitu scenára a na hĺbku hereckých výkonov sa vo filme nájde i niekoľko milých a dojemných chvíľ, ktoré (napodiv) vynikajú uveriteľnosťou. Scenár kazia maličkosti ako obohrané nedorozumenia, kvázi prekvapenia a sled silených situácií, ktoré jednorázovo slúžia deju. Snímke nepomáha ani herecké obsadenie. Hlavná mužská rola bola zverená sympatickému Alexovi O’Loughlinovi, ktorý ale nie vždy dokáže scenár zreálniť. Jeho známejšia kolegyňa Jennifer Lopez naopak po jeho boku milo prekvapí, aj keď ju neobíde klišé romantických filmov. Snímku žiaľ sprevádza nudná hudobná réžia a tuctové zasnené piesne o sklamanom srdci splývajú do homogénneho „vzlykania“.

Film Záložný plán má iba jednu vedľajšiu dejovú líniu a to je pre tejto dĺžke dobre. Komédia je nie je vyvážená svojím tempom, príbehom a aj žánrom. Hoci sa zdá, že by chcela preniknúť hlbšie do ťažkostí vzťahu, ktoré spôsobilo prekvapivé tehotenstvo s cudzím mužom, túto ideu nenechá naplno rozkvitnúť. Svetlých miest, ktoré dajú zabrať vašim hlasivkám, je vo filme niekoľko, ale podarenejšia druhá polovica celý film neutiahne.