You People © 2023 Netflix You People © 2023 Netflix

Jonah Hill hrá židovského nadšenca do čiernej kultúry. Eddie Murphy moslimského otca jeho snúbenice. Medzi dvoma odlišnými svetmi vzniká konflikt, ktorý nie je prirodzený, ani zábavný. Za to je výsostne otravný a imbecilný.

Originálny názov
You People

komédia, romantický
2023 / 118 min. / MP 15
USA

Réžia
Kenya Barris
Scenár
Kenya Barris, Jonah Hill

You People zlyháva v každom ohľade. Režisér a scenárista Kenya Barris má k dispozícii výživnú látku, no prezentuje ju v najhlúpejšom možnom balení. Ústredné duo snúbencov, Jonah Hill a Lauren London, nemá chémiu. Necítiť z nich zamilovanosť, zaláskované dialógy sú prinajlepšom priemerné. Divákovi sú do značnej miery ukradnutí.

Rasizmus a stret dvoch odlišných kultúr, v tomto prípade židovskej a moslimskej, je téma bez dátumu exspirácie. O to neuveriteľnejšia je tvorcovská bezradnosť v práci s tak výživným motívom. Akože sociálna kritika pozostáva z umelo vystavaných konfliktov, pri ktorých má divák rastúcu chuť vraziť si do uší ihlicu na pletenie a oči poliať kyselinou sírovou. Keď sa aj objaví náznak konštruktívneho kritizovania, pripadne ako-tak vtipnej satiry, hneď ich zmasakrujú repliky, za aké by sa hanbil aj šiestak na základnej škole.

Okrem Barrisa za túto obludnosť môže i samotný predstaviteľ hlavného hrdinu. Jonah Hill totiž spolupracoval na tvorbe scenára. Pevne dúfam, že naposledy. Film nezlyháva iba vo svojej vážnej rovine. Ak sa človek trikrát zľahka zasmeje, je to na dvojhodinovú komédiu predsa len trošku málo.

Ak niečo ľutujem viac ako môj čas premárnený audio-video tortúrou, sú to vedľajší herci. Eddie Murphy nie je vtipný. Ani jeden jediný raz. Jeho poloha by sa dala opísať ako „Blade z výpredaja“. Murphy má počas polovice snímky na nose slnečné okuliare takmer identické s tými, aké nosí Snipes v upírskej pecke. Navyše sa tvári rovnako „cool“ a seriózne. Drsný a vážny Eddie Murphy by mohol sám o sebe fungovať, ak by ho nehodili do tejto Netflix-žumpy.

You People © 2023 Netflix

Julia Louis-Dreyfus je maximálne preafektovaná a trápna. David Duchovny tu dokopy povie tak 5 viet a všetky sa točia okolo nevtipného running-jokeu o Xzibitovi.

Z remeselného hľadiska sa nejde o hrôzu. Štvali ma len epileptické, nezmyselné koláže na začiatku niektorých nových scén. Inak fajn.

You People je film, ktorý si tvorcovia evidentne natočili pre seba. Je odrazom ich pokriveného vnímania sveta a dôkazom o absolútnej neznalosti spoločenskej dynamiky a ozajstných životných strastí bežného jedinca. To by nevyhnutne úplne nevadilo, ak by bol titul aspoň vtipný. Bohužiaľ, You People je trápny. A hlúpy. A tiež kompletná strata času pre všetkých, ktorí neoplývajú extrémnymi masochistickými tendenciami.