Originálny názov: Wall Street: Money Never Sleeps

Žáner: dráma
Minutáž: 133 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Oliver Stone
Scenár: Allan Loeb, Stephen Schiff
Kamera: Rodrigo Prieto
Hudba: Craig Armstrong
Hrajú: Michael Douglas, Shia LaBeouf, Josh Brolin, Carey Mulligan, Eli Wallach, Susan Sarandon a ďalší.

Wall Street: Peniaze nikdy nespiaOliverovi Stoneovi sa v posledných rokoch veľmi nedarí. Bude to zrejme aj preto, že jeho kritika vlády Spojených štátov skombinovaná s obdivom k ľavicovým latinoamerickým režimom nie je väčšine americkej spoločnosti po chuti. Udalosti posledných rokov však priniesli príležitosť na spojenie Stoneovho pohľadu na svet a bežných divákov. A pán režisér to náležite využil, siahol po jednom zo svojich najväčších úspechov a prvýkrát vo svojej kariére nakrútil pokračovanie.

V skutočnosti sa to však nedá považovať za priame pokračovanie. Vracia sa na scénu jedna dôležitá postava, ale to je v podstate všetko. Wall Street a Wall Street: Peniaze nikdy nespia sú inak úplne odlišné filmy. Teda ešte jednu vec predsa len majú spoločnú. Oba sú o chamtivosti. Vrátila sa samozrejme najpopulárnejšia postava z pôvodného filmu, Gordon Gekko a opäť v koži Michaela Douglasa. A opäť nie je stredobodom pozornosti. Tým je – ako inak – mladý, nádejný a podnikavý muž. Tentoraz možno ešte mladší ako Buddy Fox (Charlie Sheen) a paradoxne na vyššej pozícii sediaci Jake Moore v podaní Shia LaBeoufa.

Po udalostiach vo Wall Street (1987) sa Gordon Gekko dostáva na osem rokov do väzenia. Po prepustení rýchlo zisťuje, že svet sa zmenil. Hľadá si svoje miesto. O osem rokov neskôr sa opäť vracia na výslnie, tentokrát ako autor knihy o problémoch súčasneho finančného sveta. Varuje aj pred nadchádzajúcimi krízovými udalosťami. Jake Moore, ambiciózny „wall street guy“, pracuje vo firme svojho mentora a takmer otca Louisa Zabela (Frank Langella). Spoločnosť sa však dostáva do veľkých problémov a hrozí jej bankrot, či násilné prevzatie zo strany konkurencie. Luis to neunesie a spácha samovraždu. Jake sa snaží zistiť, kto za tým stál a chce sa pomstiť. Preto uzavrie dohodu s Gekkom, ktorého dcéra Winnie je Jakeova priateľka. Navzájom si pomôžu. Gordon Jakeovi s pomstou a Jake Gordonovi s dcérou, ktorá ho od smrti brata nenávidí.

Wall Street: Peniaze nikdy nespia Wall Street: Peniaze nikdy nespia

Stone a producenti okolo Shia LaBeoufa zhromaždili naozaj pozoruhodný a kvalitný ansámbel skúsených hercov. Popri nich má LeBeouf čo robiť, ale asi prvýkrát som z neho mal pocit, že má naozaj potenciál. Chyba je možno v tom, v akej pozícii sa ocitol. Väčšinu času mu to ide veľmi dobre, ale nedá sa mu veriť, keď sebavedome sedí medzi obchodníkmi na porade, že je naozaj jeden z nich. Pôsobí jednoducho príliš mlado. Najslabším článkom obsadenia je potom Carey Mulligan v úlohe Jakeovej priateľky a Gordonovej dcéry Winnie.

Pravé herecké umenie, ktoré robí z tohto filmu zaujímavý kúsok, prichádza na scénu spolu s Frankom Langellom, Joshom Brolinom a Michaelom Douglasom, ktorých dobre podporujú aj Susan Sarandon a čoskoro už 95 ročný herecký nezmar Eli Wallach. Scény s Langellom a Brolinom sú tie najlepšie v celom filme. A nielen po hereckej stránke, ale i réžiou, kamerou, celkovou atmosférou a vyznením. V cameo role sa objavuje aj Charlie Sheen ako Bud Fox. Je vhodné, že sa autori vrátili aj k nemu, keď sa film tvári ako pokračovanie, ale prevedenie nie je najlepšie. Bud tentoraz pôsobí viac ako Charlie Harper a paradoxne nie kvôli Sheenovi, ale kvôli tomu ako je jeho malý výstup napísaný.

Problémom Wall Street: Peniaze nikdy nespia je, že príbehovo až tak nezaujme a nevtiahne vás do deja. To bola veľká devíza pôvodného filmu. Sequel je oveľa komplexnejší. Snaží sa poodkryť rôzne súvislosti zobrazovaných udalostí. Stoneovi sa to veľmi dobre darí a aj keď je film častokrát chaotický, môžete pri pozornom sledovaní nájsť poukazy na viaceré príčiny vzniku súčasnej krízy. Mnohým divákom bude vadiť niekedy až príliš veľká snaha vyzerať moderne a cool v mnohých aspektoch. Sú to napríklad split screeny, počítačová grafika, preteky na motorkách, 3D prezentácie atď. Soundtrack bude občas trhať uši. Nie je to teda dokonalé dielo, ale má čo ponúknuť.


Fest Anča 2023