© Twentieth Century Fox

Tento film bol veľkým očakávaním pre všetkých fanúšikov serií Votrelec a Predátor, ale hlavne ešte väčším očakávaním pre hráčov počítačových hier. Súčasný boj týchto troch znepriatelených strán (ľudia, predátori a votrelci) ešte na filmovom plátne nebol, no na počítači sme si ho mohli naplno vychutnať. Ako tento pokus o prenesenie krvilačného boja dopadol?

Originálny názov
AVP: Alien vs. Predator

akčný, sci-fi, triler
2004 / 101 min. / MP 12
USA / Veľká Británia / Česká republika / Kanada / Nemecko

Réžia
Paul W.S. Anderson
Scenár
Paul W.S. Anderson
Poviem to na rovinu. Film je absolútne sklamanie, radšej si pozrite ostatné filmy z menovaných sérií, alebo ešte lepšie, zahrajte si hru. Jediný dôvod, prečo si ho pozrieť, sú kvalitné digitálne efekty a celkom pekné bitky (aj keď tých je veľmi málo). Nápad postaviť tieto dve beštie proti sebe a medzi nich hodiť bezbranných ľudí nie je v rámci žánra zlý. Príbeh je klasicky zmanipulovaný, aby mal konflikt aj nejaké to logické vysvetlenie, ale pri troche snahy by sa z neho dalo vydolovať viac. Bojisko, stará pyramída postavená v troch architektonických smeroch, je tiež dobré miesto na masaker. Aj tímy pre vizuálne a špeciálne efekty zvládli svoju úlohu dokonale, a preto mi nedá sa spýtať, kde sa sakra stala chyba? S takýmto nápadom, perfektne spracovanou predlohou a neskutočným kapitálom by kasový trhák dokázal nakrútiť každý lepší režisér.

Môže za to Super-Čierna-Mačička™ alias slečna Woodsová (Sanaa Lathan), oproti ktorej je Superman obyčajné orezávatko? Ako jediná zo všetkých prežije celý masaker, a keď myslím všetkých, tak naozaj všetkých, neprežije to ani jeden človek, votrelec a ani predátor. (Hoci… ) V podstate odrovná aj Votrelca, aj votrelčiu matku, čo je už naozaj silné kafé. Rippleyová by si mala začať hľadať novú prácu.

Alebo za to môže totálne zhovadenie predlohy Predátora? Vyobrazený je len ako silnejšia obdoba človeka, ktorá je bez svojich zbraní bez šance. Pritom, ak to porovnáme s hrou (myslím, že film vychádza skôr z hry než z filmových predlôh), tak tam bol Predátor de facto najsilnejším článkom v reťazi, hoci sa Votrelec doťahoval.

Možno za to môže aj nedostatok akčných scén. Aj keď sa film tvári ako akčný, veľa priamych súbojov tam nenájdete. Napr. taký väčší ozbrojený konflikt medzi ľudmi a Predátormi mi tam vyslovene chýba, taktiež nejaká ta potýčka vojakov s Votrelcami. Jedinú úlohu likvidátora Votrelcov tu má Predátor a naša SuperŽenská Woodsová.

K neúspechu zrejme prispelo aj absolútne ignorovanie konceptov daného vesmíru. To, že sa z vajec Votrelcov dospelý jedinec vyvinie za viac ako deň im nevadí, pár kúskov pobehuje po pyramíde hneď od chvíle, keď ich napadne prvý facehugger (tá malá mrštná potvorka).

© Twentieth Century Fox

Celkovo by podľa mňa tomuto filmu prospel klasický dej, á la hra AVP2, kde sa početná skupinka žoldnierov s hláškami typu „Všichni tady chcípneme!“ zamieša do cudzieho konfliktu a to celé by sa to odohrávalo v nejakej opustenej základni v galaxii v budúcnosti. Divákom naservírujme kvalitné a početné akčné scény plné prestreliek, bitiek a skvelých grafických efektov, prepletané sekvenciami plnými strachu a zatuchnutých tmavých chodieb a na konci necháme všetko explodovať do ohromného výbuchu za pár stovák tisíc dolárov a spokojný divák odíde s kina s pocitom, že videl svoju obľúbenú hru/filmy v kvalitnom a akčnom spracovaní.

Tvorcovia na čele s režisérom Paulom W. S. Andersonom sa snažili balansovať medzi akčnosťou a strachom, ale akosi sa im nepodarilo verne zobraziť ani jedno. Napokon vznikol film, ktorý môžeme prirovnať iba k prvotinám začínajúceho režiséra či scenáristu. Niekomu sa možno takýto štýl filmu páčiť bude, ale nepredpokladám, že ním budú nadšené masy. Preto túto neutíchajúcu kritiku zhrniem do záverečného verdiktu.

Votrelec vs. Predátor je priemerný akčný film vhodný tak akurát do nemenovaných komerčných televízií do hlavného vysielacieho času. Hráči ocenia maximálne tak stvárnenie svojich obľúbencov na plátne, ostatní sa možno trochu pobavia nad akčnými scénami a dobrými efektmi.