Originálny názov: Bottle Shock

Žáner: komediálna dráma
Minutáž: 110 minút
Krajina: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Randall Miller
Scenár: Jody Savin, Randall Miller, Ross Schwartz
Kamera: Mike Ozier
Hudba:Mark Adler
Hrajú: Alan Rickman, Bill Pullman, Chris Pine, Rachael Taylor, Freddy Rodríguez, Dennis Farina, Eliza Dushku a ďalší

Víno rokuV roku 2006 sa objavil film Dobrý ročník, ktorý potešil divákov príjemnou atmosférou pohody a čarokrásnymi exteriérmi francúzskeho vidieka. Vyčítali mu síce nevyužitý potenciál tvorcov (obzvlášť režiséra Ridleyho Scotta a herca Russela Crowea), ale napriek tomu šlo o mimoriadne príjemnú snímku sršiacu radosťou do života a optimizmom. Atmosféra viníc inšpirovala následne viacerých, ako to bolo napríklad v prípade trošku spackanej českej komédie Bobule. Oveľa kvalitnejšie sa s touto témou vysporiadali producenti filmu Víno roku (Bottle Shock, 2008), ktorý sa v letných mesiacoch začal premietať aj u nás.

Film o víne samozrejme nemôže začať ináč ako krásnymi kamerovými nájazdmi na vinice, dozlata ožiarené slnkom. Divák má priam nutkavú túžbu poprechádzať sa pomedzi jednotlivé pásy vínnej révy. Táto fáza ale musí raz skončiť, a tak sa pomaly dostávame k značne ležérne vyrozprávanému príbehu. Nie že by to nekorešpondovalo s príjemnou atmosférou viníc, ale spočiatku, kým sa divák naladí na vlnu filmu, tempo pôsobí rozvláčne, ako keby sa ani nič poriadne nedialo.

Príbeh sa točí okolo reálnej udalosti. V roku 1976 kalifornské vinárstvo nemalo také dobré meno ako má teraz. Svetu vládli najmä Francúzi a kvalitné vína z iných kútov sveta (ako napríklad Južná Afrika či Čile) ešte len čakali na svoje objavenie. Parížsky sommeliér Steven Spurrier sa rozhodol usporiadať súťaž, kde by porovnávali vína z celého sveta s tými francúzskymi. Preto sa vybral aj do Kalifornie do oblasti Napa Valley, kde sa miestny vinár Jim Barrett snaží vyrobiť to najlepšie Chardonnay, aké sa len dá. „Pomáha“ mu pri tom jeho syn, ktorý má síce problémy sám so sebou, no i napriek tomu sa aj on snaží urobiť z otcovho vína niečo špeciálne.

Víno roku Víno roku

Víno roku je v základe komédiou. Hlavné úsmevné momenty prináša fakt, že Spurriet (v skvelom podaní Alana Rickmana) ako typický snob, ktorý žije vo svojom uzavretom svete, sa dostáva na americký vidiek, kde to vyzerá predsa len ináč ako v strede Paríža. Scenári obsahuje také drobné milé vtípky, ktoré nespôsobia, že sa budete chytať za bránicu, ale vyčarujú vám na tvári minimálne mierny úsmev, a podporia celkovú atmosféru. Okrem skvelého Rickmana je vo filme tiež kvalitný Bill Pullman ako Jim Barrett a jeho syna si zahral doposiaľ neznámy Chris Pine.

Víno roku je veľmi príjemná snímka, ktorú oceníte, ak sa vám páčil Dobrý ročník, Bokovka a prípadne aj Bobule, a ak máte chuť zabaviť sa na niečom nenáročnom. Ak od nej veľa neočakávate, môže vás veľmi príjemne prekvapiť. Filmov, pri sledovaní ktorých máte chuť otvoriť si fľašu vína, nie je nikdy dosť.