Originálny názov: A Christmas Carol

Žáner: animovaný / dráma / rodinný / fantasy
Minutáž: 98 minút
Krajina: USA
Rok: 2009
Prístupnosť: MP 10

Réžia: Robert Zemeckis
Scenár: Robert Zemeckis
Kamera: Robert Presley
Hudba: Alan Silvestri
Hrajú: Jim Carrey, Gary Oldman, Robin Wright Penn, Colin Firth, Cary Elwes, Molly C. Quinn, Bob Hoskins, Daryl Sabara, Fionnula Flanagan, Sammi Hanratty, Fay Masterson, Tarah Paige, Lesley Manville, Leslie Zemeckis, Callum Blue

Vianočná koleda 3DVianoce sú už síce dávno za nami, darčeky sú rozbalené, koláče zjedené, prsty zašité, ale nezaškodí si pripomenúť Vianočnú koledu od Roberta Zemeckisa podľa klasickej predlohy Charlesa Dickensa. Hlavná dejová línia je pomerne prostá. Rozpráva príbeh lakomého Scroogea, ktorý neznáša Vianoce. Práve tesne pred nimi ho navštívi pár nevítaných hostí v podobe duchov, ktorí mu pomerne razantným spôsobom vysvetlia, ako sa má správať.

Vianočná koleda bola vraj narýchlo spísaná knižka pre peniaze, aby milý Charles zaplatil výdavky spojené s tehotenstvom svojej manželky. Či už je to pravda alebo nie, Vianočná koleda sa stala populárna (tak ako mnoho iných, za podobným účelom splodených vianočných záležitostí) a dočkala sa niekoľkých adaptácií. Koniec koncov, nás divákov / čitateľov / poslucháčov atď. nemusí zaujímať motivácia autora, ak sa dielo podarí. Ak je niečo naopak hlúposť, vôbec jej nepomôže, že bola myslená úprimne. A ako dopadla najnovšia animovaná adaptácia?

Ctihodný občan Vianočná koleda 3D

Robert Zemeckis opustil pôdu hraného filmu a v posledných rokoch si vyberá všeobecne známe námety a spracováva ich v čoraz populárnejšom animovanom trojrozmernom prevedení. Polárny expres, jeho prvý pokus v tejto oblasti, bola ešte pomerne vyprázdnená exhibícia efektov bez hlbšieho významu. Vo Vianočnej kolede už kladie väčší dôraz na príbeh a efekty slúžia najmä rozprávaniu príbehu a nepôsobia samoúčelne. Vianočná koleda je síce v 3D a divák skutočne vníma hĺbku priestoru, ale málokedy má pocit, že sa nejakého predmetu alebo osoby môže priamo dotknúť. Ak čakáte, že na vás bude podchvíľou z plátna niečo vyskakovať, treba si vybrať film typu Nezvratný osud 4.

Je dôležité uviesť, že tak ako svoje predošlé animáky, aj Vianočnú koledu Zemeckis točil tzv. Motion-capture technikou. To je metóda pri ktorej herci majú na sebe množstvo čipov a „normálne“ hrajú svoje úlohy. Počítačoví animátori sa s tým pohrajú, podobu hercov si upravia podľa potreby, doplnia prostredie, svetlo, efekty a výsledkom je animovaný film, kde postavy vyzerajú takmer ako živé. To znamená, že síce nevidíme Jima Carreyho alebo Garyho Oldmana, aj keď niekedy je podoba evidentná, ale môžeme oceniť ich herecké umenie. Takže v tomto zmysle je Vianočná koleda hraný film, aj keď je celý animovaný. A treba povedať, že zahraný je skutočne veľmi dobre. Zvlášť ak si uvedomíme, že herci nie sú v reálnych kulisách, ale zavretí v nejakej zelenej búde s množstvom technických hračiek.

Ctihodný občan Vianočná koleda 3D

Spojenie Jima Carreyho a animovaného filmu by mohla zvádzať k predstave, že máme do činenia so zábavnou rozprávkou ako väčšina súčasnej produkcie. V skutočnosti je Vianočná koleda drámou, napriek občasným momentom odľahčenia, s niekoľkými takmer hororovými scénami, a preto asi nie je vhodná pre najmenších divákov. Za odvahu prísť s klasickým príbehom bez veľkého „prispôsobovaniu trhu“ si tvorcovia zaslúžia uznanie. Druhá vec je, že pohľad na tržby ich asi veľmi nepotešil, a preto sa v blízkej budúcnosti podobné kúsky nečakajme.

Drobným nedostatkom je občasný pocit nudy, keďže aj divák, ktorý predlohu nepozná, nemá problém odhadnúť, ako sa príbeh skončí. Našťastie Zemeckis je najmä dobrý rozprávač a tento nedostatok sa mu celkom darí eliminovať. Vizuálne pôsobivá stránka diela je navyše umocnená výbornou hudbou od Alana Silvestriho. Ak si chcete pripomenúť atmosféru Vianoc práve teraz, v počasí, ktoré k nim najviac pristane, je Vianočná koleda dobrou voľbou.