Originálny názov: Cloudy with a Chance of Meatballs

Žáner: animovaný / rodinný
Minutáž: 90 minút
Krajina: USA
Rok: 2009
Prístupnosť: MP

Réžia: Phil Lord, Chris Miller
Scenár: Phil Lord, Chris Miller
Hudba: Mark Mothersbaugh
Hrajú: Anna Faris, Neil Patrick Harris, Bruce Campbell, Bill Hader, Andy Samberg, Lauren Graham, James Caan, Benjamin Bratt, Mr. T, Laraine Newman, Will Forte

Oblačno, miestami fašírkySlovenská tradícia hovorí o pečených holuboch, ktoré padajú do huby. Američania sú technologicky oveľa ďalej a navyše kultúrne omnoho pestrejší, takže im z neba padajú akékoľvek jedlá podľa želania. Raj na zemi nebol nikdy bližšie. A navyše v 3D!

Flint Lockwood je mladý vedec, ktorý žije v malom mestečku, ale veľmi túži objaviť niečo skutočne prevratné. Okolie nemá pre jeho nápady veľké pochopenie, zvlášť po niekoľkých nepodarených experimentoch. Všeobecnú nedôveru prelomí až jeho nový vynález, ktorý dokáže vyrábať akékoľvek jedlo podľa želania len z prostej vody. Flint sa stane slávny, jeho rodisko sa dostane do centra pozornosti a všetci naokolo majú pocit, že ich blahobyt bude bez námahy už len rásť. Nikto nečaká, že „bublina“ raz praskne a bude treba zaplatiť účet.

Oblačno, miestami fašírky je filmová adaptácia knihy pre deti od manželov Judi a Rona Berrettovcov z roku 1978. Dej je posunutý do súčasnosti so všetkými jej technologickými vymoženosťami a zacielený na širšie publikum ako deti. Film produkovala spoločnosť Sony, ktorá začala s rozpačitou Loveckou sezónou, ale už o rok neskôr zaujala vydarenými Divokými vlnami. Oblačnom kvalitou nadväzuje na tento sympatický trend.

Film sa žánrovo najviac blíži k bláznivej komédií. Je veľmi zábavný, trochu uletený, ale pritom kompaktný a nerozpadol sa na sled viac alebo menej zábavných scénok. Ak sa objaví niečo bláznivé, nezostane len pri samoúčelnom vtipe, ale tvorcovia to v príbehu použijú aj neskôr. Funguje veľmi dobre ako komédia, ale rovnako aj ako príbeh trochu osamelého a nepochopeného chlapca, ktorý veľmi chce niečo dosiahnuť. Nechýba irónia a sarkazmus a dokonca pár veľmi bystrých postrehov k celospoločenským problémom. A ešte aj to morálne ponaučenie nie je nasilu vtláčané postavám do úst, ale úplne prirodzene vyplýva z deja.

Oblačno, miestami fašírky Oblačno, miestami fašírky

Vzhľad aj pohyb postáv je preexponovaný a blíži sa karikatúre a výtvarná stránka ešte podčiarkuje celkový dojem z filmu. Karikatúrou však určite nie sú charaktery postáv, ktoré sa pôsobia úplne konzistentne. Vzhľadom na vizuálnu štylizáciu je ťažké porovnať technickú úroveň animácie s konkurenciou, zdá sa, že časy, keď si štúdia dokazovali, ktoré z nich dokáže lepšie zrenderovať chlpy v nose sú preč a sústredia sa na podstatnejšie veci.

Keďže film sa premieta aj v 3D verzii, patrí sa k nej pridať pár slov. Príbeh, v ktorom padá jedlo a lejú sa nápoje z oblohy, ponúka množstvo príležitostí ako túto technologický hračku využiť. Pár scén je v tomto smere celkom pôsobivých, ale neprídete o veľa, ak si to pozriete „len“ v normálnej verzii. Možno preto, aby sa deťom nespravilo nevoľno. Alebo aby zbytočne neotravovali cestou z kina, že chcú cukríky, ak by mali pocit, že sa na ne v kinosále sypú a keď sa rozsvieti nič by nenašli.

Oblačno, miestami fašírky Oblačno, miestami fašírky

Slovenský dabing sa vydaril veľmi dobre a Ľuboš Kostelný v hlavnej úlohe je skvelý. Navyše v pôvodnom znení sa žiadne veľké hviezdy prekvapujúco neobjavili, takže anglicky hovoriaci diváci nemusia mať vôbec pocit, že o niečo prišli. Na druhej strane to tiež naznačuje, že tvorcovia si nemuseli pomáhať veľkými menami, pretože sa mohli oprieť o kvalitný obsah.

Oblačno, miestami fašírky síce nezískal Zlatý Glóbus za najlepší animovaný film (ďalší zaslúžený triumf Pixaru), ale nominácia bola určite zaslúžená. A je dobre vedieť, že občas sa podarí vytvoriť kvalitný film aj inému filmovému štúdiu.

PS: vo filme sa žiadne fašírky nenachádzajú.