Originálny názov: Evening

Žáner: Dráma
Minutáž: 117 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Lajos Koltai
Scenár: Susan Minot, Michael Cunningham
Kamera: Gyula Pados
Hudba: Jan A.P. Kaczmarek
Hrajú: Claire Danes, Vanessa Redgrave, Toni Collette, Natasha Richardson, Patrick Wilson, Hugh Dancy, Glenn Close, Meryl Streep

VTenVecerŤažko chorá Ann Lordová (Vanessa Redgrave) leží na smrteľnej posteli a svojim dvom dcéram Nine (Toni Collette) a Constance (Natasha Richardson) sa zverí so spomienkou na najväčšiu lásku jej života, ktorú stretla na svadbe svojej kamarátky Lily Wittenbornovej. Bol ňou Harris (Patrick Wilson), syn správcu letného sídla Witternbornovcov, ktorý sa po tom, ako vyštudoval medicínu, vrátil späť domov a ktorý bol prvou láskou nevesty. Lilin brat Buddy (Hugh Dancy), ktorý už od školy Ann (Claire Danes) tajne miluje, chce s jej pomocou odhovoriť svoju sestru od svadby, lebo je presvedčený, že jediným, koho Lila v živote milovala, je práve Harris. Všetko ale nakoniec naberie úplne iné obrátky, ako ktokoľvek zo svadobných hostí očakával.

Pre Lajosa Koltaia je tento film len jeho druhým, na ktorom pôsobil na poste režiséra, pričom ten predošlý vznikol v jeho rodnej krajine. Rozhodne sa ale nejedná o žiadneho začiatočníka vo svete filmu, pretože už takmer štyridsať rokov úspešne pôsobí ako kameraman (nominácia na Oscara za film Maléna). Je zaujímavé sledovať a porovnávať filmy kameramanov, ktorí prešli k réžii, lebo tie sa zvyknú vyznačovať veľmi podobnými znakmi. Čo sa týka vizuálnej stránky, na nej si dávajú veľmi záležať, aj keď pozíciu kameramana ponechávajú niekomu inému. Horšie to už býva s dejom filmu, ktorému nehľadiac na kvalitu scenára nedokážu dodať to správne tempo (výnimkou je asi len Nebezpečná rýchlosť Jana de Bonta).

VTenVecer VTenVecer

Ani pre skúseného režiséra nie je jednoduché správne zladiť dva rôzne príbehy z úplne odlišných období, bežiace paralelne v jednom filme a ani Koltaiovi sa to nepodarilo najlepšie. Niektoré prestrihy z príbehu 1 do príbehu 2 sú dosť nečakané a nedovoľujú tak divákovi naplno sa ponoriť do deja. Hlavným problémom tohto filmu ale je to, že ani jedna z dejových línií nie je natoľko zaujímavá, aby ste sa po pár minútach nezačali nudiť. V podstate to u takýchto rodinných drám treba aj trošku očakávať, no v tomto žánri bývajú rozhodujúce dialógy a tie žiaľ tiež nijako nevybočujú z priemeru.

Pri pohľade na herecké obsadenie je ale každému jasné, v čom spočíva najväčšia sila tohto filmu. Síce si tu Meryl Streep a Glenn Close veľmi neužijeme, keďže sa tu objavujú len v epizódnych úlohách, no o to viac priestoru má tretia z hereckých veličín Vanessa Redgrave. Aj keď sú jej herecké možnosti obmedzené tým, že po celý čas leží v posteli, zdá sa, že to na jej herecký výkon nemá žiadny vplyv, práve naopak, ešte mu to dodáva na sile. Rovnako presvedčivé je aj jej mladšie ja v podaní