SweeneyToddJe len málo režisérov, ktorí majú tak silne vizuálne stvárnenia svojich filmov, že okamžite spoznáte ich rukopis a ste si úplne istý, že to nemohol tak nakrútiť nikto iný ako daný režisér. Medzi týchto filmových umelcov jednoznačne patrí aj Tim Burton. Vo filmoch uplatňuje svoj fantazijný talent, ktorý si v mladosti rozvíjal ako animátor v štúdiu Disney. Burtonove filmy vždy diváka nadchli svojím výtvarným stvárnením, ale Burton nenechal nič na náhodu ani v oblasti príbehu svojich filmov. Ani o jednom jeho počine sa nedá povedať, že by šlo len o pekný obal bez kvalitného obsahu. Burtonov temný, sarkastický a často depresívny svet príbehov sme mohli naposledy vidieť v skvelom bábkovom muzikáli Mŕtva nevesta Tima Burtona a čoskoro k nám príde Burtonov ďalší muzikál, ale tentoraz normálny, hraný film Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street. Bude to už šiesta spolupráca Tima Burtona so skvelým Johnnym Deppom.

Tento film vznikol podľa amerického muzikálu od Stephena Sondheima a Hugha Wheelera, ktorí sa pri jeho tvorbe inšpirovali starou anglickou povesťou z 19. storočia. Na základe toho napísali temný muzikál a v osemdesiatych rokoch minulého storočia s ním slávil ohromné úspechy na Broadwayi (muzikál sa tam hrá prakticky až dodnes).

SweeneyTodd SweeneyTodd

Dej muzikálu a teda aj filmu rozpráva príbeh o normálnom obyvateľovi Londýna v 19. storočí. O holičovi Benjaminovi Barkrovi, ktorý si užíva svoj život plnými dúškami, má krásnu manželku a dcérku. Ale práve krása jeho manželky sa stane jeho skazou, pretože do jeho manželky sa zaľúbi mocný sudca Turpin. Ten nechá uväzniť Benjamina a pošle ho do trestaneckej kolónie v Austrálii. Benjaminovi sa podarí utiecť s nádejou, že všetko bude po jeho návrate v poriadku. Osud mu ale nachystal hrozné privítanie. Benjamin zisťuje, že jeho manželku sudca znásilnil, načo ona spáchala samovraždu. A to nie je ešte všetko. Sudca si adoptoval jeho malú dcérku a chystá sa s ňou oženiť. Benjamin si zmení meno na Sweeney Todd a nad obchodom pani Lovettovej si otvorí holičstvo, v ktorom začne spriadať svoje vražedné plány…

Muzikál bol pod drobnohľadom Hollywoodu už od jeho uvedenia, ale stále sa nedarilo projekt dostať do konečnej fázy. Blízko nej bol už britský režisér Sam Mendes, ktorý sa chystal film nakrúcať, ale po problémoch so scenárom nakoniec na projekt rezignoval a išiel sa venovať radšej Mariňákovi. Potom štúdio ponúklo réžiu práve Timovi Burtonovi, ktorý bol z muzikálu nadšený už ako študent, a preto dlho neváhal. Podpísal spoluprácu a začal presviedčať svojho dvorného herca Johnnyho Deppa, aby si zahral hlavnú úlohu. Nedokázal si totiž predstaviť nikoho lepšieho v úlohe Sweeneyho. Depp po dlhšom prehováraní súhlasil s vetou, že síce nemá rád muzikály, ale nemôže si predsa nechať ujsť príležitosť hrať masového vraha v muzikáli. Johny Depp sa začal na rolu tvrdo pripravovať, zlepšoval sa v speve, ale zároveň sám vytvoril vizuálne stvárnenie svojej postavy. Vo vlasoch si nechal nafarbiť biely pruh a vystupovanie postavy pojal v spojení so spevom punkrockovo.

SweeneyTodd SweeneyTodd

Po tejto príprave sa mohlo začať nakrúcanie, ktoré trvalo 3 mesiace a odohrávalo sa priamo v Londýne, keďže Burton chcel vytvoriť čo najrealistickejšie vyznenie filmu. Okrem Deppa Burton obsadil do filmu napríklad svoju manželku Helenu Bonham Carter, ktorá bol nadšená muzikálom, ale musela sa podrobiť tvrdej príprave, keďže nevedela vôbec spievať. V úlohe zlého sudcu sa zase predstaví herec s nádherným hlasom Alan Rickman, ktorý takisto nezvykne vo filmoch spievať. Vo filme sa ešte objaví celkom zaujímavo Sacha Baron Cohen (preslávený ako Ali G alebo Borat) ako protivník Todda, Signor Adolfo Pirelli.

Tento film vyzerá byť veľmi zaujímavý, mená tvorcov a netradičný príbeh jednoznačne ukazuje, že to bude poriadny filmový zážitok. Navyše stačí si pozrieť ľubovoľný trailer k filmu a každý správny filmový fanúšik bude uchvátený a plný očakávania. Film už mal premiéru v USA a kritici sú nadšení, čoho dôsledkom je aj viacero nominácií na ocenenie Zlatý Glóbus. Máme sa na čo tešiť.