Originálny názov: Twilight Saga: Eclipse

Žáner: : romantický, thriller, akčný
Minutáž: 124 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12

Réžia: David Slade
Scenár: Melissa Rosenberg, Stephenie Meyer (knižná predloha)
Hudba: Howard Shore
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hrajú: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Billy Burke, Ashley Greene, Nikki Reed, Dakota Fanning, Kellan Lutz, Jackson Rathbone a ďalší

Twilight sága: ZatmenieFanatické nadšenie dospievajúcich dievčat zaspávajúcich pod plagátom filmového Edwarda, ktorý si vytrhli z Bravíčka, ich mám a babičiek (!) prinieslo produkčnej spoločnosti Summit Entertainment 672 miliónov dolárov celosvetovo, pričom rast tržieb ešte stále nie je ukončený. Táto skutočnosť radí tretí diel filmovej minisérie známej ako Twilight sága (aj keď o použití označenia „sága“ by sa dalo dlho a pádne diskutovať) na predbežné 44. miesto v historickej tabuľke zoraďujúcej finančne najúspešnejšie filmy všetkých čias.

Zatmenie nás po pár mesiacoch opäť privádza do ospalého mestečka Forks v americkom štáte Washington. Pochopiteľne, znovu sa stretávame s milostným trojuholníkom tvoreným nemotornou, večne zamračenou Bellou, na slnku žiariacim, večne utrápeným Edwardom a večne obnaženým Jacobom. Ústredným motívom je teda naďalej ľúbostný život jednej americkej teenagerky, ktorá síce miluje horkokrvného mladíka, ale toho mŕtvolne chladného miluje viac, a to všetko za neodmysliteľnej asistencie miestnej rodiny upírov-vegetariánov, miestnej svorky vlkolakov a miestnej partie absolútne prehliadnuteľných a vzájomne zameniteľných spolužiakov. Edward ponúka Belle manželstvo, no spoza každej druhej vŕby im skáče do cesty Jacob, ktorý očividne považuje odev za nadbytočný módny doplnok. Navyše, Belline meditácie o možných dôsledkoch jej voľby sa opäť snaží narušiť pomstou posadnutá ryšavá upírka Victoria, ktorá tentoraz útočí prostredníctvom armády nenásytných upírskych „novorodencov“. Bellu predsa treba zlikvidovať vo veľkom štýle.

Kristen Stewart ako Bella Swan, Robert Pattinson ako Edward Cullen a Taylor Lautner ako Jacob Black vo filme Twilight sága: Zatmenie Twilight sága: Zatmenie

Ako to nakoniec celé dopadlo?

Treba povedať, že o dve triedy lepšie ako predchádzajúci diel ságy – Nov/Nový měsíc. Režisérsku taktovku prebral skúsený David Slade a vo viacerých momentoch sa mu podarilo naznačiť, že ak by nemusel otrocky nasledovať neuveriteľne nudnú ústrednú líniu príbehu, mohol by z tohto príbehu urobiť príjemne odľahčenú exkurziu do malého mesta, v ktorom kolidujú dva svety – prirodzený a nadprirodzený. Vďaka Sladeovmu režisérskemu poňatiu je zápletka síce stále triviálne jednoduchá, ale už nie primitívna ako v predchádzajúcom filme, ktorý režíroval Chris Weitz. Postavy stále preberajú spoločnú budúcnosť opakovane a bezvýsledne, no režisér okrem nekončiacej melodrámy správne zachytil aj nezamýšľaný, no silný komediálny potenciál nápadov hlavnej scenáristky Melissy Rosenberg (viď. „zahrievacia“ scéna v stane). Osobne ma ale najviac pobavil moment, keď Bella škrabká Jacobovu vlčiu podobu na krku a počúva, ako slastne pradie.

Aj napriek všemožnej snahe režisérskeho tímu, scenáristka zostáva najslabším článkom celej ságy. Autorka predlohy Stephenie Meyer píše nesmierne pútavo, ale pri hlbšom vnímaní jej dialógov a (ne)logických reakcií postáv na rôzne situácie je skúsenejšiemu čitateľovi jasné, že ide prinajlepšom o priemerné literárne dielo. Vo filmovom spracovaní navyše Meyerovej fiktívny svet slúži len ako kulisa, vedľajšie postavy sú neautentické a prehliadané aj napriek nespornému (aj hereckému) potenciálu. Predstava, že niekto z nich stratí záujem o milostnú drámu ústrednej trojice a začne uvažovať a konať autonómne, tak vyznieva až excentricky. Filmová Bella je posadnutá výlučne svojím ľúbostným životom, chýbajú jej akékoľvek iné záujmy a životné ciele. Povaha jej vzťahu s Edwardom je výrazne klišéovitá, zanovito presviedča mladé diváčky, že jediným zmyslom života je večné, dokonalé manželstvo ako vyvrcholenie čistej, zdržanlivej lásky. Melissa Rosenberg navyše úspešne odstránila pútavosť autorkiných slov a nahradila ich dlhými minútami naivnej a bezkrvnej dialógovej vaty plnej pátosu, ktorá vonkoncom nepripomína rozhovor zamilovaných ľudí.

Twilight sága: Zatmenie Twilight sága: Zatmenie

Žiarivá osobnosť Edwarda Cullena (a vysvetlite si to tak ironicky, ako len chcete) by mala byť údajne najsilnejším faktorom posilnenia atraktivity príbehu. Je veľmi ťažké posudzovať úroveň hereckých schopností Roberta Pattisona, keďže Edwardovi prepožičal jediný (utrápený) výraz tváre a jeho tichý, monotónny hlas dáva zabudnúť na akúkoľvek predstavu záhadnosti či vášne. Na rozdiel od neho, Kristen Stewart je nesporne talentovaná herečka. Problémom ale je, že musí hrať postavu zúfalo nudnú a obyčajnú, nezaraditeľnú. Kristen je atraktívna, no nie je schopná presvedčiť divákov, že Bella dokáže opantať živých aj mŕtvych mládencov. Je ťažké uveriť, že taká povahovo všedná a občas zakoktaná dievčina bez úsmevu a výraznejšej osobnostnej črty je predmetom mužskej rivality. Pre tento zbožný obdiv nie je žiadne logické opodstatnenie. Najhoršie ale pôsobí Jacob v podaní Taylora Lautnera, ktorý v podstate nemá kedy a kde použiť svoje skromné herecké nadanie, všetkým je jasné, že práve on je, a aj zostane, tým tretím a odvrhnutým. Ak nepobehuje po lese v podobe vlka, tak zvyčajne argumentuje vyrysovanými proporciami a tmavým kukučom. Najzaujímavejšími postavami tak zostávajú miestami príjemne civilní členovia rodiny Cullenovcov, ktorí konečne dostali viac priestoru a práve ich flashbacky považujem za najvydarenejšie momenty celej ságy. Výborným príkladom je Edwardov brat Jasper (Jackson Rathbone), ktorý sa pri prvej príležitosti zmenil z nudného čudáka na postavu plnú akčnosti a dynamiky.

Akčné scény sú omnoho vydarenejšie a zručnejšie natočené ako v predchádzajúcich dvoch filmoch, špeciálne efekty síce sem-tam pôsobia smiešne, najmä v prípade obrovských vlkov, no v rámci žánru predstavujú akceptovateľný priemer. Z hľadiska hlavnej príbehovej línie tak či tak nie sú dôležité. Kameramanovi však patrí obdiv, neverila by som, že je možné eliminovať taký značný výškový rozdiel medzi postavami. Vďaka zručnej kamere si urastený, éterický Edward môže vymieňať planúce pohľady s drobným, tmavovlasým Jacobom. A diváčky rozdelené do dvoch „tímov“ hýria nadšením.

Twilight sága: Zatmenie Twilight sága: Zatmenie

Celkový dojem zo Zatmenia je možné zhrnúť do dvoch správ, dobrej a zlej.

Dobrá správa: Zatmenie má skvelý soundtrack a je oveľa lepšie natočené a zahrané ako predchádzajúce diely ságy. Pre cieľovú skupinu, romantikov, eskapistov a fanúšikov knižnej predlohy predstavuje dokonalý útek pred šedou realitou, otvára magický svet plný atraktívnych ľudí a mocnej lásky.

Zlá správa: Marketingové oddelenie Summitu veľmi dobre vie, že Twilight sága je divákmi buď zatracovaná a vysmievaná, alebo fanaticky zbožňovaná a obhajovaná. Táto bipolarita priťahuje pozornosť médií a robí z priemerného filmového diela predajný artikel s obrovským potenciálom. Poháňaní vidinou tučných ziskov, vlastníci štúdia rozdelili posledný diel ságy s názvom Úsvit na dva celovečerné filmy.