Sviňa © 2020 CinemArt (Łukasz Wojciechowsk) Sviňa © 2020 CinemArt (Łukasz Wojciechowsk)

Triler Sviňa je nakrútený podľa rovnomenného knižného románu Arpáda Soltésza, ktorý som nečítal. Vedel som však približne, do čoho idem a otázne už bolo, či sa zorientujem v príbehu, ktorý si režisérska a scenáristická dvojica Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann trochu upravili podľa seba.

To, ako film prijmete, bude veľmi záležať práve od toho, či sa orientujete v politicko/spoločenskej situácii, ktorá pretrváva posledné roky na Slovensku. Aj napriek tomu, že jedna z ústredných príbehových línií je vymyslená, jej aktéri by zorientovanému divákovi nemali byť neznámi. Už na začiatku síce autori uvádzali, že akákoľvek podobnosť s ktoroukoľvek osobou alebo udalosťou je čisto náhodná, ale to je niečo, čím sa, samozrejme, musia brániť voči prípadným žalobám.

Píše sa rok 1999 a bežný radový poslanec sa vyspí s prostitútkou. Na druhý deň mu zavolá známy podnikateľ a začne ho vydierať. Chce, aby založil stranu a aby riadil štát tak, aby jeho podnikateľské záujmy nikto neriešil. Posun do roku 2012, vtedy novozaložená strana vyhráva a ovláda celé Slovensko. Podnikateľ je prakticky nedostupný, má páky na všetkých a všade. O jeho podnikateľské záujmy sa však vo veľkom začne zaujímať jeden konkrétny novinár.

Mimo toho sa na pozadí odohráva ešte iná dejová linka. Tá sa v priebehu filmu pospája s hlavnými postavami a všetko do seba perfektne zapadá. Až tak perfektne, že sa človeku nechce veriť. Je úplne jasné, že sa autori spoliehajú na to, že divák bude mať aspoň základný prehľad a vďaka známym citátom („Viem si zohnať peniaze vlastnou hlavou.“), správaniu postáv a ich znakom bude ľahko spoznávať jednotlivé osoby. Je tam toho dostatočne veľa na to, aby aj tí, ktorí nesledujú spravodajstvo a politiku denne, dokázali zistiť, koho herci v skutočnosti stvárňujú.

Sviňa © 2020 CinemArt (Łukasz Wojciechowsk)

Na niekoho, kto situáciu na Slovensku nepozná, to však môže pôsobiť až príliš mätúco. Tomu napomáha aj pomerne krátka plocha, len 98 minút. Na tomto priestore sa toho udeje skutočne veľa a ťažko povedať, či to neznalí diváci vstrebajú tak ľahko. Aj napriek tomu si dovolím tvrdiť, že film funguje dobre aj ako triler. Dopomáhajú tomu skvelí herci, pričom najviac priestoru si pre seba zoberie postava podnikateľa, ktorú si zahral Jozef Vajda. Vedľajšie postavy trochu krívajú a možno za to môže aj pár slabých dialógov. Občas to trochu pôsobí ako prílišná satira, ale keď zoberieme do úvahy, že veľa z toho, čo postavy povedia, je autentické, príliš do smiechu vám nebude.

Čo som však vôbec nečakal, je to, že vo mne film na konci vyvolá silné emócie. Keďže sa vo filme dejú veci až mrazivo podobne našej realite, len ťažko si od nich dokážete udržať odstup. Okrem menších dialógových zakopnutí a slabších výkonov vedľajších postáv tak ide o jeden z najlepších filmov, aké sme tu za dlhé roky mali. Je tak škoda, že silu Svine budú vedieť oceniť najmä slovenskí diváci.