Originálny názov: Flushed Away

Žáner: animovaná komédia
Minutáž: 86 minút
Krajina pôvodu: Veľká Británia / USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP

Réžia: David Bowers, Sam Fell
Scenár: Dick Clement, Ian La Frenais a i.
Kamera: Brad Blackbourn, Frank Passingham
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrajú: Hugh Jackman, Kate Winslet, Ian McKellen, Jean Reno, Bill Nighy, Andy Serkis

SpláchnutýHneď v úvode sa musím priznať, že animáky ma ktovieako neberú. Jasné, boli časy, keď som snívala o prevtelení sa do Lady a zdieľaní špagety spolu s Trampom. Potom som po dlhom čase ostala nadšená Shrekom, Corpse Bride a Wallace-om a Gromit-om ale všetky tie zvieratká v poslednom čase ( Ant Bully, Over the Hedge, Garfield, The Wild) ma nechali absolútne chladnou. Preto môžem zodpovedne prehlásiť, že som dostatočne spôsobilá nezaujato hodnotiť animovaný film, ktorý sa na svojom plagáte hrdí heslom From the creators of Shrek and Wallace and Gromit (áno, tých môžem) 0:-).

Roddy (s hlasom Hugha Jackmana) je myš z vyššej spoločnosti, ktorá si užíva všetok komfort prislúchajúci domácemu miláčikovi dobre situovanej rodinky. Ako to už býva, platí za to nemalú daň v podobe samoty, ktorú si nerád pripúšťa. A aj keď to tak zhodnotí až v závere, nevítaná návšteva neokrôchanej myši z mokrej štvrte, spláchnutie do najväčšej stoky, zapletenie sa so žabacou mafiou, stretnutie s drzou Ritou (Kate Winslet) a záchrana vlastného krku mu prinesú to, čo mu najviac chýbalo. Inak, hoci mi príde H. Jackman mooc sympatický, musím pripustiť, že po sledovaní Spláchnutého som si uvedomila, že niečo z myšacích čŕt mu bolo nadelené.

Ak by som mala bližšie špecifikovať tento myšací príbeh, asi by sa to najviac blížilo akčnému rodinnému filmu (aké oxymoron). Film sa nezaoberá bližšou špecifikáciou či charakteristikou Roddyho majiteľov, jednoducho sa ktohovie kam poberú, nechajú Roddyho samého doma a akcia môže začať. Netvrdím, že mám niečo proti metóde in medias res, ale myslím, že sa ešte dalo máličko vyťažiť z Roddyho high-society hrátkami s Barbie. Nasledovný dej je však natoľko hutný, že je to takmer prehliadnuteľný fakt. Myši všetkých veľkostí, tvarov a presvedčení sa pred vašimi očami len tak mihajú a sekundujú im najmä žubrienky, žabiaci a ešte jeden živočíšny druh, ktorý si ale netrúfam ukotviť nejakou presnou taxonómiou. Plus jedna oranžová rybička, zúfalo hľadajúca svojho otecka…

Spláchnutý Spláchnutý

Všetko to funguje fajn, plynulo a pomerne zábavne, ale v kontexte ostatných animovaných celovečerákov Spláchnutý pôsobí príliš šablónovito. Každý má svoje postavenie, svoju charakteristickú repliku, z času na čas príde nejaké odbočenie, pochopiteľné len pre dospelých, paródia na iný film a nakoniec šťastný záver. Proti jasnej vyhranenosti postáv (kde inde ako v rozprávkach majú byť charaktery skarikované) a šťastným koncom nič nemám, skôr mi ide o prevedenie. Netvrdím, že ma film nepobavil, ale mala som celý čas dojem, že toto som už niekde videla. A to asi nie je najlepší trademark filmu…

Nechcem byť však veľmi kritická, pretože sa mi to páčilo. Vcelku milý, vtipný a plynulý kúsok s niekoľkými postavičkami, ktoré ma dostali na celej čiare (neviem prečo, ale mím mi svojou chutnou naivitou pripomínal Medovníčka zo Shreka). Zdá sa mi ale, že vo všeobecnosti sa animovaný celovečerný film dostáva do bludného kruhu, z ktorého ho nedostanú technické vychytávky či zvláštnosti v podobe plastelínového poňatia. Z dlhodobého hľadiska určite nie… Pomôžu asi len dobré a hlavne originálne nápady. Osobne, ak uvidím ďalší „neuveriteľne vtipný odkaz na čokoľvek z pop-kultúry skrz leva, tučniakov, žirafy či myši“, asi ma vystrie.

/