Ja, legenda / I am Legend, 2007 © Warner Bros. Ja, legenda / I am Legend, 2007 © Warner Bros.

Film Som legenda je ďalší pokus amerických tvorcov oživiť zombie žáner a dať mu niečo nové – niečo, čoho sa ešte „nenároční“ diváci neprejedli. Musím povedať, že sa im to podarilo. Svedčí o tom aj tržba. Film, v ktorom sa blysne Will Smith, zarobil za prvý víkend 77,2 milióna dolárov, čím sa postaral o najziskovejšiu decembrovú premiéru.

Originálny názov
I am Legend

dráma, triler, sci-fi
2007 / 100 min. / MP 15
USA

Réžia
Francis Lawrence
Scenár
Akiva Goldsman, Mark Protosevich
Som legenda je tretia adaptácia novely Richarda Mathesona o poslednom mužovi na zemi z roku 1954. Prvá adaptácia vznikla o desať rokov neskôr ako vydanie knihy pod názvom The Last Man On Earth. O ďalší pokus o prenesenie hryzákov zombie do filmu sa postaral dnes už kultový režisér George Romero s Nocou živých mŕtvol. A treticu dopĺňa film The Omega Man z roku 1971, v ktorom sa posledným hrdinom na zemi stal Charles Heston.

Dejiny tohto žánru stále nestrácajú dych, čo využila aj spoločnosť Warner Bros. Hranicu návštevnosti filmu Som legenda posunula na PG-13, čo mu veľmi pomohlo pri štarte a k vysokému zárobku. Knižnú podobu preniesol do scenára Akiva Goldsman, zodpovedný aj za ďalší Smithov film Ja, Robot.

Dej filmu sa odohráva v New Yorku. Toto mesto už nie je také rušné. Piata avenue zíva prázdnotou. Cez praskliny v asfalte sa prediera divá flóra, lampy slúžia ako tyče od fazule a autá parkujú aj na prechode pre chodcov. Z tohto nám je hneď po prvom nálete kamery Andrewa Lesnieho jasné, že v New Yorku nie je niečo v poriadku.

„Z tej prázdnoty mi behal mráz po chrbte,“ nechal sa po nakrúcaní počuť samotný Will Smith. Svet sa zmenil a ako v každom postapokalyptickom sci-fi, táto zmena neviedla k lepšiemu. Ticho prvej scény preruší motor najnovšieho Shelby, kde sedí za volantom Will ako Robert Neville a snaží sa dobehnúť stádo jeleňov preháňajúcich sa popri obchodoch zo zvučnými menami.

Ja, legenda / I am Legend, 2007 © Warner Bros.

Pred tromi rokmi pôvodne nádejný liek na rakovinu zmutoval a stal sa z neho neudržateľný vírus, ktorý zničil skoro všetku populáciu na svete. Náš hrdina putuje cez deň po meste v sprievode svojho psa, v noci prečkáva v zadebnenom byte a hľadá liek na zákernú chorobu. Cez flashbacky, ktoré sú robené kúskovito a hekticky, sa dozvedáme o Nevillovej minulosti.

Kedysi vedec, ktorý pracoval pre armádu a teraz asi jediný človek imúnny voči vírusu. Každopádne, každý večer bojuje o holý život s novou rasou, ktorá je nakazená a pripomína niečo medzi upírmi a zombie. Fakt, že sú alergickí na denné svetlo nás neprekvapí, a preto sa stále pozeráme do temných uličiek.

Na režisérsku stoličku si sadol Francis Lawrence, ktorý má už za sebou úspešného komixového Constantina. Jeho rozhodnutie zmeniť zombie z komparzistov na digitálnych, adrenalínom poháňaných príšer bola dobrá voľba. Divák má pocit úzkosti pri každom úniku nášho hrdinu.

Film s jedným hercom je náročnejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Prirodzenosť, akou poňal Will Smith svoju samotársku rolu, dokonale zapadala do smutného prostredia, ktoré nás na plátne obklopuje. Jeho herecký koncert v nás zanechá ešte hlbší pocit ako nálety nad opadanými domami.

Ja, legenda / I am Legend, 2007 © Warner Bros.

Pomalá gradácia filmu nemá za následok úpadok tempa. Je zaujímavé, že osamelosť hrdinu a jeho hlboký vzťah s jeho psíkom vás úplne prevalcuje. V pozadí sa často prediera hudba Jamesa Newtona Howarda (Šiesty zmysel), ale skôr ako jeho pomalé znelky sa vo vás bude ozývať Bob Marley, ktorého pesnička sa nesie celým filmom.

Strih je robený veľmi citlivo a sprevádza len tempo hlavného hrdinu. V druhej polovici tejto snímky sa nám predstaví aj brazílska herečka Alice Braga. Svoju pomerne krátku rolu zvládla dobre a nedá sa jej nič vyčítať.

Film Som legenda je komorný príbeh odzrkadľujúci samotu deprimovaného muža a hľadania nového začiatku. Trochu filmu mení dojem kázanie o bohu a hre osudu, ktorá všetko predurčuje, a preto sa na konci pozerá na film z iného uhlu pohľadu. To potvrdzuje aj záverečná scéna, ktorá môže niekoho prekvapiť. Ja som si pri tomto filme dobre oddýchol a v hlave si sumarizoval počet odkazov, ktoré sa tvorcovia snažili pozornému divákovi nechať. Za všetky spomeniem len billboard s fiktívnym filmom Batman verzus Superman.

Mrzí ma, že sa film na konci zmenil zo psychologickej sci-fi na pocit prekvapenia a na silu vnútenia zvratu, čo zmenilo aj tú mrazivú hororovú atmosféru, na filozofický odkaz ponúkaný s posledným záberom. Som legenda tak ostala len tesne pre bránami dokonalého začiatku roku.