Som číslo štyri / I am Number Four, 2011 © Walt Disney Studios

Ďalší mimozemšťan s ľudskou podobou a nadľudskými schopnosťami, ktorý má spasiť svet. Z rodnej planéty sa ich zachránilo deväť. Zlí Mogadoriani zdevastovali ich domovinu a to isté majú v úmysle s tými, čo mimozemský holokaust prežili. John Smith je štvrtým v poradí na odstrel. Spolu so svojím mentorom Henrim sú nútení neustále meniť identitu a trvalé bydlisko. Nateraz sa rozhodli skúsiť šťastie na Floride. John sa infiltruje medzi miestnych stredoškolákov s nádejou na normálny život.

Originálny názov
I Am Number Four

akčný, sci-fi, triler
2011 / 109 min. / MP 12
USA

Réžia
D.J. Caruso
Scenár
Alfred Gough, Miles Millar, Marti Noxon, Jobie Hughes, James Frey
Aj v tomto filme je tak miesto pre stredoškolské klišé. Kamarát je intelektuál, do ktorého si udrie každý futbalista, vyvolené dievča je bývalá frajerka toho najagresívnejšieho hráča, novonadobudnuté schopnosti sa začnú prejavovať zásadne v škole počas vyučovania. Hrdina to všetkým natrie.

Johnovi na rozdiel od Supermana svietia ruky ako baterky a dokáže pohybovať vecami silou vôle. Dievčenské publikum autori lákajú na romancu medzi Johnom a miestnou fotografkou Sarah. Ak si má hrdina vybrať medzi láskou svojho života a záchranou sveta, ako si zvolí? Treba brať do úvahy, že zaľúbiť sa smie iba raz za život. Okrem obligátnych scén osvojovania si superschopností, vysporiadania sa s inakosťou a tínedžerskej romantiky autori ponechávajú značný priestor akčným scénam, ktoré sú doménou tohoto mládežníckeho filmu.

Pri hereckom obsadení sa kládol dôraz hlavne na atraktívnosť hlavných postáv. Johna Smitha stvárnil násťročný krásavec Alex Pettyfer. Presne typ na plagáty do detských dievčenských izieb. Jeho lásku Sarah zahrala Diana Agron známa zo seriálu Glee. Do tretice všetkého blond, ako číslo šesť zažiarila bojovná Teresa Palmer. Úlohy Johnovho ochrancu sa zhostila najžiarivejšia hviezda filmu Timothy Olyphant známy ako zloduch zo Smrtonosnej pasce 4 či videoherný Agent 47 z Hitmana. Herec sa však na plátne dlho neohreje, hoci jeho výkon patrí vo filme k najlepším.

© Walt Disney Studios

Stopáž filmu je prijateľná, staršie publikum sa nestihne výrazne nudiť. Soundtrack je preplnený rockovými skladbami, ktoré spĺňajú úlohu letmého podfarbenia deja. Pochvalu si zaslúžia aj špeciálne efekty, svietiace ruky totiž vyznejú pôsobivo, miestami až stroboskopicky, naopak smiešne dopadli vesmírne monštrá. Hrdinove domáce zviera ich schová s prehľadom do misky s granulami. Zobrazenie nepriateľských Mogadorianov je bezpochyby najslabším článkom filmu. S ich potetovanými holými hlavami nevyzerajú ako obávaní votrelci z vesmíru, ale skôr zmyslov zbavení skinhedi, hoci bojovnosť a palebnú silu majú na vysokej úrovni.

Pod film Som číslo štyri sa režisérsky podpísal D. J. Caruso, ktorý má v hollywoode na konte vydarenú Disturbiu či napínavé Oko dravca. S podobným námetom sa vo svojej režisérskej kariére už stretol, má na svedomí jednu epizódu supermanského seriálu Smallville.

Caruso sa evidentne ulakomil na vidinu riadneho zisku. Rozhodol sa sfilmovať šesťdielnu knižnú predlohu autorského dua Pittacus Lore pripomínajúcu skĺbeninu Twilighu so spomínaným Supermanom. Obe diela sú komerčným trhákom, tak prečo ich nezlúčiť a úspech ešte neznásobiť? Bohužiaľ sa prepočítal, čomu zodpovedajú vlažné zisky.

Či sa Som číslo štyri dočká pokračovania, je zatiaľ vo hviezdach. Medzi tunajšími tínedžermi žiadnou senzáciou rozhodne nie je. Napriek negatívam ide o ľahko stráviteľnú oddychovú jazdu, ktorá vás pobaví.