Skúška dospelosti (Bacalaureat, 2016) @ ASFK

Dokáže sa človek vzdať svojich ideálov pre niekoho, na kom mu záleží? Nový rumunský film Skúška dospelosti zachytáva optikou nestranného pozorovateľa otázku morálky, výchovy a medziľudských vzťahov v každodennom živote bežných ľudí.

Lepšie vzdelanie, lepší partner, lepšia práca, proste lepšie možnosti než som mal ja – to si praje takmer každý rodič pre svoje deti. Bezhraničná rodičovská láska však mnohokrát stojí nielen veľa úsilia, ale i stratu hodnôt a princípov, ktoré ľudia s takou vervou až doposiaľ dodržovali.

Originálny názov
Bacalaureat

dráma, krimi
2016 / 128 min. / MP 12
Rumunsko / Francúzsko / Belgicko

Réžia
Cristian Mungiu
Scenár
Cristian Mungiu
Ako sa dnes žije v krajinách bývalého sovietskeho bloku? Každý štát je na tom inak, a predsa občania každého z nich majú podobné túžby. Väčšina z nich upiera svoj zrak na západ a túži, aby sa ich ekonomika, životná úroveň a možnosti priblížili k ideálom tej „západnejšej“ demokracie. Realita je, bohužiaľ, mnohokrát opačná.

Skúška dospelosti odkrýva príbeh rumunskej rodiny žijúcej v provinčnom mestečku v Transylvánii. Romeo Aldea (Adrian Titieni) je skúsený lekár, výnimočný a známy nielen tým, že sa štíti brať za svoju prácu úplatky (na rozdiel od svojich kolegov), ale aj svojou vierou vo vyšší princíp morálky a možnosti žiť vo svete bez rodinkárstva a korupcie. V tomto duchu vychováva spolu so svojou manželkou jedinú dcéru Elizu (Maria-Victoria Dragus). Tá už je len krôčik od toho, aby sa jej podarilo dostať sa na univerzitu do Anglicka. Všetko prebieha hladko až do chvíle, keď deň pred jednou zo záverečných skúšok Elizu na ceste do školy niekto prepadne a pokúsi sa ju znásilniť.

Ako by ste sa v tej chvíli zachovali na mieste Romea? Tvorcovia filmu sa nesústredia na okolnosti prepadnutia Elizy. To Romeo je hlavná postava, ktorá sa stane obeťou spoločenských návykov. Otázka morálky a udržania si čistého štítu, to je to, na čo sa celý film sústredí, malé-veľké rodinné drámy stoja v pozadí otázky princípu fungovania nielen rumunskej spoločnosti v 21. storočí.

@ ASFK

Pocit osobnej životnej prehry, krehkosť vzťahov, túžbu po zmene i sklamanie, vytriezvenie, ale i trochu nádeje nájdeme v tomto kompozične jednoducho spracovanom, ale o to efektnejšom filme. Skúška dospelosti nie je o teatrálnych scénach a veľkom boji s korupciou. Je to jeden konkrétny príbeh z mnohých, poodhaľujúci každodenný boj s pohodlnosťou a protekcionizmom.

Režisér a scenárista Cristian Mungiu získal za drámu Skúška dospelosti na festivale v Cannes ocenenie za najlepšiu réžiu. Nie je to však jediná silná stránka filmu. Strih a kompozícia sú rovnako kvalitné ako herecké výkony hlavných hrdinov. Pokiaľ ste fanúšikmi dobrého európskeho filmu, tento rumunský počin si nenechajte ujsť.