Originálny názov: Brokeback Mountain

Žáner: Drama / Romantický
Minutáž: 130 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Ang Lee
Scenár: Larry McMurtry, Diana Ossana
Kamera: Rodrigo Prieto
Hudba: Gustavo Santaolalla
Hrajú: Jake Gyllenhaal, Heath Ledger, Michelle Williams, Anne Hathaway, Randy Quaid, Linda Cardellini, Anna Faris, Kate Mara, Roberta Maxwell

/Tchajwanský rodák Ang Lee sa v Hollywoode etabloval na jedného z najlepších režisérov Hollywoodu kvalitou svojich doterajších filmov, najmä však kasovým a oscarovým úspechom filmu Tiger a Drak. Ako námet pre svoj ďalší film si vybral poviedku americkej spisovateľky Annie Proulx o trochu netradičnom vzťahu dvoch kovbojov. V poslednej dobre sa téma homosexuality dostáva stále viac do popredia záujmu a tak Ang Lee si vybral skutočne dobrú tému, len je otázkou, ako sa filmu bude dariť v našej relatívne konzervatívnej krajine.

Dvaja značne povahovo rozdielni kovboji Ennis Del Mar a Jack Twist sa stretávajú, keď sa obaja zamestnajú ako strážcovia oviec na hore Brokeback Mountain vo Wyomingu. Pre ich rozdielnosť je medzi nimi z počiatku iba pracovný vzťah, ale keďže noci v horách bývajú dlhé a chladné, stane sa niečo, čo ani jeden z nich nečakal – pomilujú sa v stane. Obaja to nechápu a tak po skončení práce obaja odchádzajú svojou cestou. Oženia sa, ale klasický manželský život nie je vec, ktorá by bola pre nich po tom čo prežili na Skrotenej hore. A tak začnú každoročne chodiť na rybačku ku Skrotenej hore, čo pre nich predstavuje únik z reality každodenného života s niekým, koho vlastne nemilujú. Spolu ale žiť nemôžu, príbeh sa odohráva v šesťdesiatych rokoch na americkom vidieku, kde bol (asi aj stále je) takýto zväzok úplne neprípustný. Skrývať to ale dlho nemôžu…

Film sa zameriava práve na túto nemožnosť spoločného života dvoch ľudí v spoločnosti, ktorá by ich okamžite odsúdila. Lenže, príbeh podobnej lásky nie je vôbec niečím novým, veď koľko umeleckých diel pojednáva o láske, ktorá bola z rôznych dôvodov (spoločenské rozpory, peniaze atď.) nemožná, napríklad slávny príbeh Williama Shakespeara Rómea a Júlia. Annie Proulx vo svoje poviedke iba zmenila pár muž + žena na pár muž + muž a tým príbeh postavila do úplne inej roviny, keď sledujeme príbeh lásky, ktorá ani teraz nemá práve na ružiach ustlané vo väčšine sveta.

/ /

Základom filmu je psychológia dvoch hlavných hrdinov. Ennis Del Mar je mlčanlivý utiahnutý chlapík, ktorý je na plátne trochu viac ako aktívny Jack Twist, ale ich vzťah prežívajú obaja rovnako ťažko. Pre tieto dve hlavné postavy vybrali tvorcovia skutočné skvelých hereckých predstaviteľov. Ennisa hrá Heath Ledger s krásnym hlbokým hlasom a Jacka hrá Jake Gyllenhaal, ktorému pribudnú aj vcelku humorne vyzerajúce fúziky. Títo dvaja herci sú naozaj asi tým najlepším, čím sa môže film popýšiť. Svojim rolám dodali punc pravdivosti a ocenenie, ktoré dostali sú úplne zaslúžené. Z vedľajších úloh je výnimočný výkon Michelle Williams ako manželky Ennisa Del Mare, ktorá začne tušiť čo sa deje a dáva to patrične najavo.

Príroda je v tomto filme veľmi dôležitou súčasťou príbehu, hrdinova sa do nej utiekajú, predstavuje pre nich naozaj únik z reality. Tak ju aj Ang Lee zobrazuje, ako niečo neskutočne krásne, oproti šedému zobrazeniu normálneho života Ennisa a Jacka. Lee sa sústreďuje na toto lyrické zobrazenie komorného príbehu a prírody až tak, že niektoré scény pôsobili na mne nudne a skrátenie tak aspoň o dvadsať minút by filmu isto neuškodilo. Pocitu prílišného naťahovania dopomáha aj hudba. Ústredný gitarový motív od Gustava Santaolalla je skutočne výborný (dostal za hudbu aj Oscara), ale je tak často opakovaný, že mi prišiel ku koncu už neznesiteľný a viac hudobných motívov by rozhodne nebolo od veci.

/ /

Brokeback Mountain je filmom, ktorý má niekoľko naozaj silných momentov (napríklad záverečná scéna s košeľou), ale ako celok na mňa vôbec neurobil veľký dojem. Asi to bude tým príbehom, ktorý je naozaj zaujímavý len tým zameraním na neľahký život homosexuálov, inak ničím. Z počiatku aj tá krásna príroda pôsobí očarujúco, ale s postupujúcim časom ma aj tá začala nudiť. Jedine čo je v tomto filme naozaj na maximálnej úrovni sú herecké výkony. Ostatok je iba priemer. Z toho dôvodu ani veľmi nechápem humbuk okolo tohto filmu a jeho ocenení, zvlášť okolo Oscara, a som rád, že ocenenie najlepší film sa ušlo tohto roku niekomu inému – lepšiemu.

/