Originálny názov: School for Scoundrels

Žáner: komédia
Minutáž: 101 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Todd Phillips
Scenár: Todd Phillips, Scot Armstrong
Hudba: Christophe Beck
Kamera: Jonathan Brown
Hrajú: Billy Bob Thornton, Jon Heder, Jacinda Barrett, Michael Clarke Duncan, Luis Guzmán, Ben Stiller, Horatio Sanz, Sarah Silverman, Todd Louiso

Škola zvádzaniaChlapík menom Roger by sa dal najlepšie charakterizovať českým slovíčkom ňouma, alebo ešte presnejšie americkým výrazom looser. Ako dospelý býva sám v New Yorku a pracuje ako dopravný policajt v černošskej štvrti, kde ho takmer každý prichytený človek fyzicky napadne a popritom aj kvalitne zosmiešni. Navyše Roger je u svojich kolegov skvelým živým terčom na rôzne posmešky a kanadské žartíky a jeho platonická láska (a zároveň susedka) Austrálčanka Amanda vôbec netuší o jeho záujme, pretože Roger nedokáže prekonať svoj ostych pri konverzácii s ňou.

Raz mu ale jeho najlepší kámoš (alebo skôr jediný) ponúkne číslo špeciálneho kurzu netradičného vedúceho, ktorý vystupuje pod menom Doktor P. Roger sa po prekonaní zvláštnych prijímacích podmienok rozhodne prihlásiť na kurz, kde v partii ďalších looserov počúva netradičné prednášky Doktora P., ktorý ich chce svojich žiakov veľmi svojráznym spôsobom pripraviť na úlohu sebavedomého moderného muža v dnešnej spoločnosti. Roger na svoje vlastné počudovanie v kurze plnom vojenského drilu a sarkazmu začne vynikať nad ostatných žiakov, čo sa ale súťaživému Doktorovi P. čoskoro prestane páčiť…

Škola zvádzania Škola zvádzania

Po prečítaní tohto úvodu to vyzerá tak, že komédia Škola zvádzania je len ďalšia z radu typických čiastočne vážnych amerických komédii v hlavnej úlohe najmä s Adamom Sandlerom (dej sa podobá napríklad na jeho film Kurz sebaovládania). Toto konštatovanie ale nie je úplne pravdivé, pretože Škola zvádzania je na rozdiel od niektorých filmov Sandlera veľmi inteligentný a zaujímavý komediálny film pri ktorom sa síce nebudete smiať v jednom kuse, ale pravdepodobne budete mať pri jeho sledovaní letmý úsmev, ktorý bude vyvolaný relatívne realistickým situáciami, ktoré nepotrebujú expresívny typ humoru na zaujatie diváka. Režisérovi Toddovi Phillipsovi (zodpovedný napríklad za filmy ako Road Trip, alebo Starsky a Hutch) sa jednoducho scenár veľmi dobre podaril s ohľadom na žánrové zaradenie filmu a tak isto aj réžia je relatívne dobre zvládnutá.

Hereckú rolu večného loosera Rogera dostal u nás nie veľmi známy herec Jon Heder, ktorý je ale za veľkou mlákou značne populárny najmä vďaka filmu Napoleon Dynamite, v ktorom bolo looserstvo jeho hlavnej postavy tak skvele realisticky spracované, že Heder sa asi tejto nálepky tak skoro nezbaví. Treba ale povedať, že aj v Škole zvádzania dokazuje, že túto hereckú polohu ma dokonale zvládnutú. Druhým výrazným hercom vo filme je Billy Bob Thornton ako Doktor P., ktorý síce nie je tak výrazne expresívny ako vo filme Santa je úchyl, ale napriek tomu k nemu sarkazmus prirodzene pasuje a jeho postava je úplne vierohodná. Vo vedľajších úlohách si zase nemôže divák nepovšimnúť Michaela Clarka Duncana (odsúdenec zo Zelenej míle) ako pomocníka a najmä Bena Stillera ako bývalého účastníka kurzu.

Škola zvádzania Škola zvádzania

Škola zvádzania je zaujímavá komédia, ktorá sa zo začiatku pomaly rozbieha, ale po príchode Billy Bob Thorntona sa konečne dostane do správnej polohy, keď diváka vtipne a najmä inteligentne pobaví. Nečakajte teda, že sa v tomto filme bude fuckovať, alebo že pôjde o teenagerský humor typu Prci, prci prcičky. Práve naopak. Todd Phillips spracoval už mnoho krát videný problém loosera v spoločnosti veľmi dobre tak, že zmiešal reálne situácie, vtipné a sarkastické hlášky a pridal k tomu nutné morálne keci a stvoril film, ktorý má síce viacero chýb a obsahuje zopár hluchých momentov, ale napriek tomu stojí za pozretie. Už len kvôli faktu, že sa jedná o inteligentnú a normálnu americkú komédiu, čo v poslednej dobe je dosť zriedkavý jav.

/