Transformers, 2007 © Paramount Pictures Transformers, 2007 © Paramount Pictures

Letné teplo, letné filmy, letní diváci. Všetko spolu zapadá – premýšľať sa v úmorných horúčavách nechce ani pred plátno usadajúcim spoteným divákom a zjavne ani samotným filmovým tvorcom. Dôkazom toho je aj nový blokbaster Transformers. Tak si vravím, ešte film o guličkách a céčkach a moje detstvo bude spolu so snímkami o bojových korytnačkách a Super Máriovi plne zmapované.

O príbeh v tomto filme až tak veľmi nepôjde, čo napovedá meno režiséra – Michael Bay (Bad boys, Armageddon, Pearl Harbor), ako aj námet – súboj dvoch rás robotov, z ktorých sa jedny dokážu premeniť na autá (Autoboti) a tí druhí zase na lietadlá (Decepticoni). To prvé znamená, že očakávať máme akciu takú rýchlu, až naše oči nebudú stíhať a naše hlavy si nebudú vedieť spojiť príbeh, nech by bol akokoľvek jednoduchý. To druhé znamená, že dej jednoduchý bude a to viac, ako súdny divák dokáže zniesť a presne tak, ako to má Bay vo zvyku.

Situácia je napätá. Obe rasy dosiaľ žijú na Cybertrone a ku svojmu prežitiu potrebujú mysterióznu hmotu Energon. Autoboti, tí dobrí, ktorých vedie Optimus Prime, neustále bojujú proti zlým Decepticonom, ktorých vedie Megatron, aby získali Energon a mohli tak prežiť. Ich neustále boje však spôsobili, že Cybertron bol totálne vyhladený a Energon unikol do vesmíru – čuduj sa mi svete, priamo na Zem. Zlí Decepticoni ho chcú dostať stoj čo stoj a na nič neberú ohľad. Úloha Autobotov je teda dvojaká. Nielen získať Energon, ale aj ochrániť ľudstvo pred zničením.

Transformers, 2007 © Paramount Pictures

Buď ako buď, do toho všetkého sa nejakým spôsobom dostane hlavný ľudský hrdina Sam ‚Spike‘ Witwicky. Za vysvedčenie získa nové auto, ktoré sa ukáže byť šikovne sa pretvarujúcim Autobotom. Sama hrá mladá hviezda Shia LaBeouf, ktorého sláva stúpa priam zo dňa na deň. Je to len včera, čo sa predviedol vo filme Disturbia, dnes hrá v Transformeroch a zajtra ho čaká nové pokračovanie Indiana Jonesa. Ku Transformerom sa dokonca údajne upísal aj na ďalšie pokračovania. On ako aj Megan Fox hrajúca Samovu lásku sa počas nakrúcania nie práve pochvalne vyjadrili na Bayove režisérske metódy. LaBeouf vraj kvôli fyzicky i psychicky vypätému filmovaniu začal navštevovať pravidelne lekára.

Film bude plný špeciálnych efektov. Vykreslenie Transformerov zabralo asi 38 hodín, čím prekonali rekord, ktorý držalo vykreslenie entov z Pána prsteňov. Pre verných fanúšikov Transformerov je určite potešujúce, že sa opäť vrátia ku niektorým starým prvkom z kresleného filmu. Budú tak znovu počuť Petera Cullena ako hlas vodcu Autobotov Optimusa Prima, či ten istý zvuk transformácie robotov. Nová však určite bude zbesilá naháňačka, strih o rýchlosti svetla a akcia zaberajúca väčšinu času filmu, ako aj moderná technológia a precízna počítačová grafika. Ak sú práve toto prvky, ktorým držíte palce, film je určený pre vás.

Oprášte staré škatule (svoje, svojich detí, svojich rodičov), vytiahnite hračky Transformerov, pozrite sa na ne a potom sa rozhodnite. Stoja tie čudné postavičky za to? Hej, ako deti sme z nich boli niektorí unesení. Dnes nám nápad spraviť o nich film pripadá trochu streštený. Veď uvidíme.