Originálny názov: Silent Hill

Žáner: Horor / Thriller / Dráma / Mysteriózny
Minutáž: 127 minút
Krajina pôvodu: Japonsko / Francuzsko / USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Christophe Gans
Scenár: Roger Avary
Hudba: Jeff Danna, Akira Yamaoka
Hrajú: Radha Mitchell, Sean Bean, Deborah Unger, Kim Coates, Laurie Holden, Alice Krige, Nicky Guadagni

UcastniciZajezduUž ma viac menej nebaví ustavične písať o tom, kde všade Hollywood „kradne“ nápady do svojich nových filmov a tak sa dnes na úvod zmienim iba o tom, kto sa na globálnom guláši menom Silent Hill podieľal. Japonská pôvodná myšlienka a hudba, dánsky kameraman, austrálska herečka, francúzsky režisér a samozrejme americký kapitál. Veď keď už nemajú Američania nápady na svoje nové filmy, môžu ich aspoň financovať (to im ide stále dobre).

Tá pôvodná japonská myšlienka je v skutočnosti celá jedná séria počítačových hier, ktorá obsahuje už štyri diely. Žánrovým zaradením patrí medzi takzvané survival horory, ktoré sa zaoberajú iba jednou činnosťou – ako prežiť nepeknú situáciu. Iná známa hra podobného typu, Resident Evil, sa už dočkala dokonca dvoch filmových adaptácii, ktoré síce nepatria medzi tie najkvalitnejšie filmy, aké ste mohli v kine vidieť, ale zase sa jednalo o vcelku vydarené Béčka. Oproti Resident Evilu sa v Silent Hille nedočkáme armády zombií, ale trošku iných príšeriek, čiže Silent Hill isto nie je Resident Evil 3, a to aj z iných dôvodov než sú chýbajúce chodiace a hnisajúce mŕtvoly.

Adoptovaná dcéra hlavnej hrdinky filmu Rose, malá Sharon, sa ako námesačná len tak prechádza po okolí ich domčeka a neustále vykrikuje názov jedného miesta – Silent Hill. Po prebudení si na nič nepamätá a takisto nemá šajn, čo je to ten Silent Hill. A tak sa jej mamička Rose rozhodne napriek protestom manžela navštíviť toto miesto (dosť zvláštny spôsob liečby nespavosti). Pred odchodom si ešte zistí, že Silent Hill je uzavreté z dôvodu obrovských podzemných výbuchov a takisto je považované za jedno z miest, kde môžete stretnúť duchov. Tieto zistenia Rose neodradia a tak sa vydá na cestu do Západnej Virgínie. Po príchode do mesta sa okamžite malá Sharon stratí a tak Rose nezostáva nič iné, len sa vydať na objavnú cestu po tajomstvách mestečka, a nebude sama…

Silent_Hill Silent_Hill

Najväčšou slabinou filmu je scenár, ktorý v prípade diváka, ktorý nehral pôvodné japonské hry (to je aj môj prípad) bude pôsobiť dosť zmätene, pretože príbeh filmu je poskladaný dokonca hneď z troch časti hernej série a obsahuje značné množstvo informácii. Ide najmä o dejovú líniu, ktorá sa odohráva v samotnom mestečku, kde sa nám postupne ozrejmuje príbeh nešťastia menom Silent Hill, ktorý sa musí ešte dovysvetľovať po hodine a pol filmu desaťminútovou sekvenciou, ktorá je síce skvelo natočená, ale dosť prehustená informáciami. Naproti tomu druhá dejová línia, ktorá sa točí okolo manžela Rose je viac menej zbytočná a jej vyhodenie, alebo aspoň skrátenie na čo najmenšiu mieru by bolo veľmi dobrým krokom. To ale asi nechceli pôvodní japonskí autori, ktorí boli počas natáčania členmi štábu a dozerali na správnosť adaptácie. Čo už.

Čo ale funguje takmer na výbornú je réžia Francúza Christophera Gansa, ktorý takisto ako Alexandre Aja v The Hill Have Eyes dokazuje, že francúzski režiséri sú schopní urobiť z horšieho scenáru skvelú zábavu a vôbec sa neboja cenzorského úradu, čiže ich filmy sú pekne vylepšené naturalistickými scénami (v Silent Hill ide napríklad o scénu v kostole). Navyše Gans disponuje perfektným citom pre vizuálnu stránku filmu a jednotlivé zábery sú samé o sebe zážitkom pri sledovaní. Takisto atmosféru vie Gans držať perfektne, aj keď tá druhá dejová línia so Seanom Beanom značne prerušuje tempo filmu. Sean Bean sa navyše herecky v Silent Hill nepredviedol, naproti tomu Austrálčanka Radha Mitchell sa ako Rose chopila svojej role perfektne.

Silent_Hill Silent_Hill

Silent Hill je vskutku zaujímavým filmom, ktorý sa ale dá pozerať z rôznych uhlov. Zaujímavé je aj prijatie filmu hráčmi pôvodnej série, ktorí buď vychvaľujú Silent Hill do nebies, alebo pre zmenu ho hania pod zem za zosmiešnenia pôvodnej hry. Kebyže sa scenáristi nesnažili dať do jedného filmu takú veľkú časť príbehu pôvodnej hry, kebyže sa vynechala aspoň pre mňa zbytočná časť so Seanom Beanom, tak by bol môj divácky zážitok o dosť lepší (takisto aj hodnotenie). Takto sa ale musím kochať jedine krásnym vizuálom, zaujímavou atmosférou a výbornou Radhou Mitchell. Napriek tomu sa jedná o najlepšiu adaptáciu počítačovej hry, aj keď potenciál mal Silent Hill oveľa väčší.

/