Originálny názov: Sex and the City

Žáner: romantická komédia
Minutáž: 148 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Michael Patrick King
Scenár: Michael Patrick King
Kamera: John Thomas
Hudba: Aaron Zigman
Hrajú: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon, Chris Noth, Candice Bergen, Jennifer Hudson, Evan Handler, Lynn Cohen, Amanda Setton

Sex v mesteZdalo sa, že po rôznych komplikáciách a odkladoch už z celej veci zíde, ale tam, kde producenti vetria dobrý kšeft, nádej neumiera. Kinospracovanie známeho seriálu je na svete. Svojrázna úderka newyorských priateliek má dve a pol hodiny na (možno) definitívne riešenie problémov emancipovanej veľkomeštiačky. V móde sa za tie roky naučili orientovať, ostávajú chlapi. Alebo ďalší prírastok do utešenej rodinky romantických komédií.

Seriál zanechával svoje hrdinky v pomerne ustálenom rozpoložení. Každá si postupne kohosi k sebe našla, dokonca aj večné peripetie primabaleríny Carrie (Sarah Jessica Parker) s pánom Veľkým (Chris Noth, preklad „pán Božský“ akosi nemá gule, nemyslíte?) sa zdali byť zažehnané. To všetko nám tvorcovia v úvodných titulkoch milostivo pripomenú. Základné oddelenie filmu od seriálu a sprístupnenie divákom-prvolezcom majú za sebou. Ostáva im presvedčiť príbehom, v ktorom sledujú obvyklé skúšky dlhodobých vzťahov: odcudzenie, neveru, jednotvárnosť, nudu, nečakané tehotenstvo, prípravy na svadbu a pod.

Prichádzajú rozpaky. Vo svojej priamočiarosti je síce príbeh ľahko zrozumiteľný, ale divák neoboznámený so seriálom si len ťažko vysvetlí „príveskovitosť“ Charlotty (Kristin Davis). Čo v tridsať-štyridsaťminútovej epizóde pôsobí ako vtipná vsuvka v nabitom deji, vo vyše dvojhodinovej snímke iba rozrieďuje nemastný roztok dialógov, „lifestylingu“ a módnych prehliadok. Jednoducho, toto JE film určený pre fanúšikov seriálu. A VYZERÁ ako pretiahnutá seriálová epizóda. (Carrie nás v závere obšťastní obligátnym poučením. Lenže Ezop zrejme vedel, prečo nerozpisuje svoje bájky na 50 normostrán.)

Tvorcovia mali aj istú zábezpeku. Romantická komédia je žáner s pevnými pravidlami, napr. dialógy málokedy oveľa presahujú úroveň bežnej mydlovej opery. Sex v meste (seriál) bol založený na (zdanlivom) búraní romantických klišé (a vytváraní nových). Na väčšej ploche sa však ukazujú skôr slabiny projektu: Samantha (Kim Cattrall) má právo na sebectvo. Za predpokladu, že zvyšné tri priateľky žijú v monogamnom (a ideálne manželskom) zväzku. Nepotrebujeme mužov. Potrebujeme iba pocit, že oni potrebujú nás. A pre ten pocit urobíme všetko (?).

Sex v meste Sex v meste

Po stanovení východísk stačí budovať zápletku na obrátení tradičných prvkov. Zo svadby uteká ženích, nie nevesta. Muž má dnes predsa nielen právo prejavovať city, ale aj nepoužívať rozum vôbec. Ona – silná osobnosť – si zasa postupne uvedomuje, že jeho zaváhanie je vlastne jej chyba. Nestačí predsa chcieť sa za chlapa vydať. Musíte urobiť všetko pre jeho pohodlie, aby ste ho skutočne dostali k oltáru. Ak sa rozplače a nebude vám schopný nasadiť prstienok na správny prst, utrite mu slzy a nasaďte si ho sama. Je to predsa váš pán Veľký. Celý šťastný život až do smrti vám bude vašu šľachetnosť odplácať. Alebo nie. V tom prípade nás čaká dvojka. (Podľa tlačových správ sa príprava pokračovania práve rozbieha.)

/