Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw © 2019 CinemaArt Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw © 2019 CinemaArt

Hrdinami prvého spinoffu vysokooktánovej, rýchlej a zbesilej značky sú Luke Hobbs (Dwayne Johnson) a Deckard Shaw (Jason Statham). Predĺžená ruka zákona a zbehlý agent britskej tajnej služby sú postavy, ktoré išli v rozťahanej sérii bande autíčkarov pôvodne po krku. Povráva sa, že Johnson sa na pľaci Rýchlo a zbesilo 8 (2017) celkom nezhodol s Vinom Dieslom a ponuka nakrútiť vlastné adrenalínové dobrodružstvo mu prišla vhod.

Originálny názov
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

akčný, dobrodružný
2019 / 137 min. / MP 12
USA

Réžia
David Leitch
Scenár
Chris Morgan, Drew Pearce
Johnson so Stathamom už v minulom diele predviedli, že majú solídnu spoločnú chémiu a nikto nepochyboval o tom, že by utiahli aj vlastný film bez kompletného ansámblu. A tak od dvorného scenáristu série Chrisa Morgana vyfasovali za vlasy pritiahnutý príbeh, na ktorý im kývol režisér prvého Johna Wicka (2014), Atomic Blonde (2017) či druhého Deadpoola (2018) David Leitch. Zápletka s vražedným vírusom je síce odpísaná z druhej Mission: Impossible, no v tejto viac ako dvojhodinovej akčnej exhibícii popierajúcej fyzikálne zákony vám to vôbec nebude prekážať.

Proti dvom plešatým hromotĺkom musel scenár nasadiť dostatočne dôstojného protivníka, a to so značne vylepšenými schopnosťami. Strihol si ho vynikajúci Idris Elba. Jeho čierny Superman Brixton má vlastnosti ako moderný hi-tech Terminátor a nezastaví sa, kým nesplní svoju misiu. Tou je získať smrtiaci vírus a vyhladiť ním polovicu ľudstva. Vražedné sérum však koluje v žilách Shawovej mladšej sestry Hattie (Vanessa Kirby), o ktorej si tajné služby myslia, že prešla na druhú stranu. Hobbs so Shawom sú tak nútení spolupracovať naprieč daždivým Londýnom, rádioaktivitou zamoreným okolím Černobyľu, až na Hobbsovu rodnú Samou, kam utečú pred nezastaviteľným likvidátorom.

Okrem prevareného posolstva o rodinných hodnotách, ktorému sa nevyhneme ani v tomto diele, ponúka Hobbs a Shaw k čoraz uťahanejšej dieselovej sérii svižnú alternatívu. Okrem preexponovaných akčných sekvencií sú zdrojom najväčšej zábavy vydarené ústne prestrelky hlavných predstaviteľov. Nekonečné doťahovanie oboch alfasamcov je poriadne využité a patrí k najsilnejšej stránke filmu. Ich šťavnaté akčné scény doplnené nekonečným chlapským hašterením ma bavili oveľa viac ako ktorýkoľvek doterajší diel Rýchlo a zbesilo.

Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw © 2019 CinemaArt

Krkolomné akčné scény hraničiace so silovým potenciálom polobohov by nebolo jednoduché vierohodne zasadiť do inakšieho žánru ako komiksu, no Johnsonovi so Stathamom to akosi pasuje a my im to absolútne zožerieme. Príjemným prekvapením je krásna Britka Vanessa Kirby, ktorá nešetrí ženským pôvabom a nestratí sa ani v bojových scénach. Vidieť sme ju mohli v šiestej misii Ethana Hunta či v Netflixovom seriáli The Crown, kde stvárnila princeznú Margaret. Jej meno sa v Hollywoode aktuálne skloňuje v súvislosti s Catwoman v chystanom Batmanovi Matta Reevesa. Je isté, že o Vanesse ešte budeme počuť.

Potešil výskyt oscarovej herečky Helen Mirren v úlohe príjemnej matky kriminálničky, za ktorou chodia súrodenci Shawovci na návštevu do basy. Vo filme vás čakajú aj dve výživné cameá, ktoré by vám ani vo sne nenapadli. Takto sympaticky prepálený letný blockbaster sa v kinách len tak nevidí.

Spinoffový experiment zo zavedenej série vyšiel na výbornú. Rozum s logikou ale nechajte doma a pokojne dajte Hobbsovi so Shawom šancu. Ťažko povedať, či dostanú od štúdia druhú. Ich sólovka totiž čerpá hlavne z očividnej rozdielnosti hrdinov, ktorí sa po vzore buddy movies z 80. a 90. rokov po prvotných nezhodách dajú dohromady a nakopú zlosynovi so superschopnosťami zadok. S tržbami nad 700 miliónov dolárov by sme hádam jedno pokračovanie amerického wrestlera s britským búchačom zvládli.