Originálny názov: Prince of Persia: The Sands of Time

Žáner:akčný, dobrodružný, romantický, fantazíjny
Minutáž: 116 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Mike Newell
Scenár: JBoaz Yakin, Doug Miro, Carlo Bernard, Jordan Mechner
Hudba: Harry Gregson-Williams
Kamera: John Seale
Hrajú: Jake Gyllenhaal,Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina, Steve Toussaint, Toby Kebbell, Richard Coyle, Ronald Pickup, Reece Ritchie a iní

Princ z Perzie: Piesky časuS filmovými adaptáciami hier je to vždy ťažké. Nielenže je nutné skákanie a sekanie čepeľou povýšiť na emotívny a viac menej zmysluplný príbeh, ale výsledok sa musí zalíškať i dvorným hráčom predlohy, ináč film roznesú na kopytách. Napriek tomu je už existujúca silná základňa fanúšikov natoľko atraktívna, že nevyužiť ju by bolo v Hollywoode hriechom. Filmové práva na Princa z Perzie získal ostrieľaný producent Jerry Bruckheimer a kostru príbehu napísal samotný autor hry, Jordan Mechner. Nakrúcanie na krátko skomplikoval štrajk scenáristov, ku ktorému sa pridali dodatočné úpravy vizuálnych efektov, a tak od prvého podpisu po plátna kín ubehlo až šesť rokov.

V akčnej rozprávke o bratskej dôvere sa prenesiete do dávnej a veľkolepej Perzskej ríše, ktorej múdro vládne kráľ Sharaman. Ríša rozliehajúca sa od Číny po Stredozemné more prosperuje, zatiaľ čo on privedie na svet dvoch synov, Tusa a Garsiva. Do kráľovej rodiny pribudne aj tretí syn, túlavé chlapčisko, ktorého odvážny čin si získa Sharamanovo srdce. Osirelého Dastana si kráľ adoptuje a vychováva po boku vlastných synov. O niekoľko rokov neskôr už najstarší Tus vedie otcove vojská proti posvätnému mestu Alamut, ktoré podľa zvedov predáva zbrane nepriateľovi. Dastan všetkých prekvapí, keď na mesto zaútočí skôr, ako velili rozkazy. Útok našťastie nezaskočí iba jeho bratov, ale aj Alamut, ktorý podľahne. Na oslavách víťazstva Dastan podaruje otcovi modlitebné rúcho, nevediac, že je napustené kyselinou, ktorá kráľa Sharamana pripraví o život. Dastan vyhlásený za zradcu uteká z mesta, pričom získava neočakávanú pomoc. Princezná porazeného Alamutu, Tamina, vyvedie princa bezpečne z mesta, no iba preto, aby získala nazad čarovnú dýku, ktorú Dastan ukoristil pri dobývaní.

Ben Kingsley ako Nizam, Jake Gyllehaal ako Dastan a Richard Cole ako Tus vo filme Princ z Perzie: Piesky času Ronald Pickup ako Sharaman a Jake Gyllehaal ako Dastan vo filme Princ z Perzie: Piesky času

Príbeh a prostredie, v ktorom sa odohráva, si žiadajú veľkolepú výpravu, drahé vizuálne efekty a napokon i zvučné mená. Režisér Mike Newell je so svojim portfóliom (napr. Láska v čase Cholery, Harry Potter a ohnivá čaša či Štyri svadby a jeden pohreb) stávkou na istotu. O umení vo filmovej réžií reč síce nebude, no experimentálne pokusy by pri adaptácii počítačovej hry beztak pôsobili smiešne. Pred kameru sa postavil donedávna ešte málo známy Jake Gyllenhaal. Pozornosť si zaslúžil filmami Donnie Darko, Skrotená hora či naposledy remakom severskej drámy Bratia. Od dramatických úloh si odskočil k plnokrvnému komerčnému dobrodružstvu, ktoré nikdy nenecháva veľa priestoru pre herecké výkony. Gyllenhaalovi sa ale podarilo ukázať na plátne obyčajného človeka i hrdinu – a to je na pomery akčných dobrodružstiev viac než dosť.

Polo-trafená postava býva najčastejším spôsobom, ako do filmu implantovať humor a tentokrát to bolo v podobe urečneného a anarchistikého Sheika Amara. Úlohy sa vydarene zhostil Alfred Molina. Táto metóda je obohraná, no účinná a Molina si svoje účinkovanie užil. Voľbu obsadiť do filmu Bena Kingsleyho nepovažujem za šťastnú, keďže jeho typizovanie do záporných úloh prezradí osud jeho postavy skôr, ako sa stihne prejaviť. Aj napriek tomu je jeho minimalistický výraz zradcu zaujímavý.

Gemma Arterton ako Tamina, Jake Gyllehaal ako Dastan vo filme Princ z Perzie: Piesky času Gemma Arterton ako Tamina, Jake Gyllehaal ako Dastan vo filme Princ z Perzie: Piesky času

To, že ide o adaptáciu počítačovej hry si našťastie nevyžiadalo svoju daň na nelogickom deji, no je to badateľné na Dasdanových krkolomných skokoch, ktoré dominujú hernej predlohe. Akčné sekvencie inovované mystickými bojovníkmi sú často neprehľadné, no našťastie vždy dostatočne krátke, aby divák nestratil dejovú líniu. Súboje sú zbytočne okázalé a každým Dastanovým skokom sa vzďaľujú realite. Tomuto vylepšeniu princových fyzických schopností sa vyhnúť síce nedá, no ak vezmeme do úvahy, že sa film točí okolo údajne prostého muža, tie najnepravdepodobnejšie kaskadérske kúsky si mohli odpustiť.

Malé chyby v strihu upadajú do úzadia po boku dobre vystavaného scenára. Fantazíjno-dobrodružná romantika Vás pobaví tak dobre, že si ledva uvedomíte štipľavú príchuť, ktorú so sebou prináša vypočítavé využitie exotickej kultúry pre zisk. Princ z Perzie je pútavý, zaujímavý a v istých smeroch zaiste i novátorský, ale rovnako i ľahko zabudnuteľný.

Alfred Molina ako Sheik Amar a Steve Toussaint ako Seso vo filme Princ z Perzie: Piesky času Alfred Molina ako Sheik Amar, Gemma Arterton ako Tamina a Jake Gyllehaal ako Dastan vo filme Princ z Perzie: Piesky času

Princ z Perzie: Piesky času sa bez pochýb zaradí medzi klasiky, ktoré diváka nebudú moriť nudou ani na štvrté pozretie – napokon, tvorcovia to poistili neustálym dávkovaním akcie a dejovými zvratmi. Nemusíme ani trikrát hádať, či sa Jake Gyllenhaal stane novým sexidolom. Jerry Bruckheimer, hold, vie, čo robí a len zriedka zatne vedľa. Vydarená adaptácia počítačovej hry je solídnym základom pre potenciálnu sériu filmov, v ktorú zaiste štúdio Walt Disney dúfa. Jordan Mechner pripustil filmové pokračovanie, ale i to, že sa nemusí striktne držať úspešných hier. Aj hlavný predstaviteľ sa nechal počuť, že úlohu Perzského princa by si rád zopakoval. Ako teda poznáme filmový priemysel bažiaci po repete v štýle trilógie Pirátov z Karibiku, za nejaký čas sa dopočujeme o prípravách druhého dielu.