Wall Street

Michal Klembara
Michal Klembara
Kult

V 70tych rokoch minulého storočia sa v USA skončila éra takzvaného zodpovedného kapitalizmu a zrodil sa ten „bezbrehý“, ktorý prenikol po páde Železnej opony aj k nám. Veľmi rýchlo sa začali prejavovať jeho neduhy a v 80. rokoch už boli na verejnosti prepierané aj prvé veľké burzové machinácie. Do popredia sa dostal záujem rýchlo zbohatnúť a nie poctivou prácou budovať spoločnosť a trvalé hodnoty. A práve burza pre mnohých predstavovala ideálny spôsob naplnenia tohto cieľa.

Wall StreetNebolo to tak prvýkrát v histórii. Vždy sa nájde skupina ľudí, ktorí využijú všetko, čo nie je priamo zakázané a často túto hranicu i prekročia. Špekuláciami sa začalo už viacero finančných, či hospodárskych kríz. Po každej sa síce regulácia sprísni, vždy sa však nájde nový spôsob. Aj preto je kriminálna dráma Wall Street stále aktuálna a zaujímavá pre divákov po celom svete. I vo vysielaní našich televízií sa objavuje hádam aj každý rok.

Oliver Stone hľadal po dokončení Čaty, ďalšieho svojho kultového diela, námet na nový projekt. Svojho priateľa zo školských čias a scenáristu Stanleyho Weisera oslovil pôvodne s úplne iným námetom, ale počas spoločných debát sa Stone zmienil o nápade na príbeh z prostredia Wall Street. Weiser sa teda pustil do práce. Spolu s režisérom, ktorý sa podieľal aj na druhej verzii scenára, rozbehli rozsiahly výskum. Absolvovali množstvo rozhovorov s ľudmi z burzy a investičných spoločností, hovorili s mnohými veľkými finančníkmi a ranné verzie scenára predložili na tvrdú kritiku odborníkom na dané prostredie. Mnohé veci sa postupne menili, profilovali sa postavy, aby bol celý film správne vybalancovaný. Dôraz sa kladol na čo možno najreálnejší pohľad na fungovanie vecí a zároveň na snahu vyhnúť sa zjednodušovaniu a dojmu, že každý v tomto biznise je morálne labilný. Korektný prístup bol ocenený, a Stone tak mohol nakrúcať aj priamo na newyorskej burze a vo filme sa objavilo aj množstvo skutočných maklérov.

Wall Street Wall Street

Snaha sa vyplatila a vznikol kvalitný príbeh. Hlavnou postavou je mladý burzový maklér Bud Fox (Charlie Sheen). Snaží sa presadiť a vydobyť si svoje miesto v prvej lige. Svoje nádeje obracia na svoj veľký vzor, Gordona Gekka (Michael Douglas), legendu Wall Street. Ten sa živí aj tým, že nepriateľsky preberá spoločnosti a rozpredáva ich po častiach. Bud Fox sa k nemu snaží dostať už veľmi dlho, každý deň napríklad telefonuje jeho sekretárke. Šťastie mu prinesú Gekkove narodeniny, keď sa mu podarí s darčekom v ruke dostať až pred dvere jeho kancelárie a presvedčiť sekretárku, aby ho uviedla. Gordon mu dáva šancu predstaviť nápady, ale upúta ho až posledný o leteckej spoločnosti Bluestar. Pracuje v nej Budov otec (Martin Sheen). A aj keď spolu urobia viacero obchodov a Bud pre Gordona robí všetko, čo treba, práve Blueastar sa stane alfou a omegou ich vzťahu i celého príbehu.

Popri veľmi dobre vystavanom deji, ktorý prináša napätie a hodnoverné konanie postáv, filmu dali veľa herecké výkony. Z dnešného pohľadu znie až neuveriteľne, že Oliver Stone chcel do role Gordona Gekka obsadiť pôvodne Richarda Gerea, ale ten odmietol. Práve v tom čase hľadal pre seba temnú postavu Michael Douglas, takže keď ho Stone oslovil, neváhal. Je to práve jeho herectvo, ktoré dáva filmu tú pravú šťavu a je veľmi tažké si na jeho mieste predstaviť niekoho iného. Bezohľadnosť a chamtivosť v ňom našli potrebnú hĺbku. Za svoj výkon bol ocenený Oscarom, Zlatým Glóbusom i viacerými zahraničnými cenami. Výborný bol i Charlie Sheen v postave naivného a vidinou úspechu zaslepeného mladíka. Na opačnej strane spektra sa nachádza výkon Daryl Hannah. Možno aj Vám prišla v tejto snímke veľmi nesvoja a to zrejme stálo aj za jej rozpačitým výkonom. Potvrdujú to aj slová Olivera Stona, ktorý sa neskôr vyjadril, že rola jej vôbec nesedela. Ktovie, prečo ju tam potom vlastne obsadzovali. Korunované to bolo Zlatou malinou za najhorši ženský výkon vo vedľajšej úlohe.

Wall Street Wall Street

Wall Street sa stal kultovým najmä v USA. Michael Douglas i Charlie Sheen viackrát spomínali, že ich častokrát zastavovali ľudia na ulici a hovorili im, ako veľmi ich tento film ovplyvnil. Mnohí z nich sa vďaka tomuto filmu stali maklérmi a mnohí z nich chceli byť práve ako Gordon Gekko. To určite nie je reakcia, ktorú chceli tvorcovia vyvolať. Wall Street nie je kritikou kapitalizmu ako takého, aj keď by to tak na prvý pohľad mohlo vyzerať, ale práve snahy rýchlo zbohatnúť a nenásitnosti, ktorú Gekko zosobňuje a v príbehu i vehementne obhajuje.

Presne po dvadsiatich rokoch od premiéry sa rozbehli prípravy pokračovania s názvom Wall Street: Money Never Sleeps. Postupne boli v projekte potvrdení takmer všetci dôležití aktéri pôvodného filmu, a tak sa môžeme opäť tešiť na Michaela Douglasa pod režíjnou taktovkou Olivera Stonea, pre ktorého to bude vôbec prvé pokračovanie v kariére. Premiéra bude 24. septembra 2010.

Originálny názov: Wall Street
Krajina: USA
Rok: 1987
Minutáž: 126 minút
Réžia: Oliver Stone
Scenár: Stanley Weiser , Oliver Stone
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Stewart Copeland
Hrajú: Michael Douglas, Charlie Sheen, Martin Sheen, Daryl Hannah, Hal Holbrook, James Karen, Sean Young, John C. McGinley, Terence Stamp