Originálny názov: Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

Žáner: dráma
Minutáž: 111 minút
Krajina: USA
Rok: 2009
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Lee Daniels
Scenár: Geoffrey Fletcher
Kamera: Andrew Dunn
Hudba: Mario Grigorov
Hrajú: Gabourey Sidibe, Mo’Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Sherri Shepherd, Lenny Kravitz, Stephanie Andujar a ďalší

PreciousZa málo peňazí, veľa muziky – režisér Lee Daniels nakrútil kvalitný nízkorozpočtový film o živote človeka. Precious je príbeh šestnásťročnej afroameričanky Claireece „Precious“ Jones, ktorá má silu opäť a opäť vstať z dna.

Jedného dňa, keď sa to stalo po prvýkrát, bola Precious ešte malé dievčatko. Otec ju vzal za ruku. Pozorne si ju poprezeral a zvalil ju na posteľ. Ešte to celkom nechápala. A možno áno, len sa bála odporovať. Vtedy sa v mysli preniesla do sveta, kde nebola bolesť, iba zabudnutie. Zabudnutie, že zažila svoj prvý pohlavní styk. Nič ale nezostane bez následkov. Tak sa Precious (Gabourey Sidibe) stala po prvýkrát matkou.

Teraz je v ôsmom mesiaci a čaká druhé dieťa so svojím otcom. Keď sa to v škole prevalí, snaživá riaditeľka, posiela Precious do alternatívnej školy. Tu stretáva charizmatickú učiteľku Ms. Rain (Paula Patton) i nové spolužiačky, z ktorých sa čoskoro stanú kamarátky. Pologramotná obézna černoška sa konečna začína včleňovať do spoločnosti. Konečne sa cíti ako človek a spoznáva, čo je radosť.

To však ešte nestačí. Domáce týranie matky je to, čo Precious ťaží najviac. Šikana, opovrhovanie, ponižovanie a násilie. Prístup a starostlivosť, ktorá sa Precious v nové škole dostáva, ju mení v silnejšieho človeka. Teší sa na svoje druhé dieťa, túži byť dobrou matkou. Privedie na svet zdravého chlapčeka Abdula. Po niekoľkých dňoch v nemocnici sa musia obaja vrátiť domov. Čo ich tam ale čaká?

Lenny Kravitz ako ošetrovateľ John a Gabourey Sidibe ako Precious v dráme Precious Mariah Carey ako pani Weissová a Gabourey Sidibe ako Precious v dráme Precious

Nový film režiséra Lee Danielse je zahalený množstvom emócií, ktoré pulzujú cez kameru, strih a hlavne výkony hercov až k ľuďom sediacim v kine. Šokujúci a zdrvujúci príbeh mladej ženy nie je iba výpoveďou, ale aj odrazom skutočného života osemdesiatych rokov v Amerike. Film je silným svedectvom sociálnej tematiky, o problémoch černošskej komunity a začlenenia sa do spoločnosti.

Scenár k filmu vychádza z románovej predlohy Push od autorky Sapphire a je obohatený o množstvo slangových výrazov, hlavne z oblasti vulgarizmov, ktoré tlačia autenticitu príbehu do popredia. Skvelé herecké výkony hlavnej hrdinky Gabourey Sidibe a jej matky Mo’Nique zaručili filmu Oscary a uznanie kritikou. Ale hlavne dokonale vtiahli diváka do sveta mladej Precious. Okrem menej známych tvárí hlavných postáv sa vo filme objaví Mariah Carey alebo spevák Lenny Krawitz.

Gabourey Sidibe ako Claireece Jones - Precious - v dráme Precious Gabourey Sidibe ako Claireece Jones - Precious - a Paula Patton ako pani Rainová v dráme Precious

Strih a kamera sú výrazným článkom filmu, dokonale načrtávajú atmosféru jednotlivých scén. Prelínanie sveta reality a úniky Precious do vlastných snov nijak netrhajú celistvosť výpovedi hlavnej hrdinky. Miestami, hlavne vďaka učiteľke Ms. Rain, film pripomína kultové Nebezpečné myšlienky, kde zažiarila Michelle Pfeiffer. Sociálny kontext a hľadanie si miesta v spoločnosti sú silným menovateľom oboch filmov.

Čierna pokožka, šestnásť rokov, nadváha, zdrvujúce detstvo s vyhliadkou otrasnej budúcnosti – to je Precious, mladé dievča z Harlemu.