Originálny názov: Burn After Reading

Žáner: krimi komédia
Minutáž: 96 minút
Krajina pôvodu: USA, VB, Francúzsko
Rok:v 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Joel Coen, Ethan Coen
Scenár: Joel Coen, Ethan Coen
Kamera: Emmanuel Lubezki
Hudba: Carter Burwell
Hrajú: George Clooney, Frances McDormand, Brad Pitt, John Malkovich, Tilda Swinton, Richard Jenkins, Elizabeth Marvel, David Rasche, J.K. Simmons

Po prečítaní spáľteBratia Coenovci sú výnimočným zjavom v Hollywoode. Svoje filmy píšu spoločne, rovnako sa delia o režisérsku stoličku a na poste editora sú zjednotení pod pseudonymom „Roderic Jaynes“. Viac ako dvadsať rokov symbioticky nakrúcajú svojrázne filmy, ktoré pútajú nielen originalitou, ale aj veľkorysým katalógom hereckých hviezd.

Film Po prečítaní spáľte mal svetovú premiéru už v septembri minulého roka, ale k nám putoval celých šesť mesiacov. Kriminálka, ktorej zažité klišé a maniere budované dekádami špionážnych filmov akoby priamo ovplyvňovali politicky nekorektné a absurdné chovanie postáv. Trpkosladká komédia, ktorá nastavuje zrkadlo ľudskej hlúposti, nevšímavosti, slabostiam postáv a ich neschopnosti uvedomiť si vlastný strach zo smrteľnosti, seba samého a sklamania. Posledný film dvojhlavého režiséra pláva niekde medzi týmito dvoma žánrami a úspešne zobrazuje mozaiku (miestami detinských) postáv poznačených vlastným životom a fantáziami o ňom.

Zoznámte sa s Orbournom Coxom, analytikom tajnej služby, z ktorej ho práve prepustili kvôli alkoholu, manželom chladnej Katie, ktorá ho bez výčitiek podvádza. Znechutený z pomerov v práci a doma, kde ho žena otvorene podceňuje a znevažuje, sa rozhodne napísať memoáre. Osbournov „odchod“ z práce je pre Katie poslednou kvapkou a vyhľadá rozvodového právnika, ktorý jej poradí, aby sa zmocnila jeho peňazí ešte skôr, ako sa o dozvie o rozvode. Tu sa na scénu dostáva istá Linda Litzke, žena v stredných rokoch, ktorá svojho princa hľadá na internetových zoznamkách a je ochotná urobiť čokoľvek, aby získala peniaze na kozmetické zásahy, ktoré jej majú od základov zlepšiť život. CD s informáciami o peňažných účtoch Coxovcov (a úryvkom z Orbournovho pripravovaného románu) sa zhodou okolností dostane do rúk zamestnancov fitness centra, kde Linda pracuje. Spolu so svojím kolegom Chadom podľahnú ilúzii, že sa jedná o citlivé tajné vládne dokumenty a púšťajú sa do hry o vysoké výkupné.

Po prečítaní spáľte Po prečítaní spáľte

Najväčším plusom filmu je bohaté a kvalitné herecké obsadenie, ktoré si užíva každú minútu na plátne: Brat Pitt v úlohe prostého trénera Chada s mľaskajúcou žuvačkou v ústach; Goerge Clooney ako paranoidný Harry Pharrer netradične v úlohe muža viac než nedokonalého, ktorý popri manželke a milenke ohuruje ženy na internete stále rovnakým opotrebovaným výrazom ozbrojeného, ale vľúdneho vládneho zamestnanca; John Malkovich ako muž, ktorý každým dňom stráca nervy s nekompetentnosťou okolo seba alebo J.K. Simmons ako predstaviteľ celej pokrivenej mašinérie CIA, ktorá radšej zahladí dôkazy, akoby mala čeliť problému. Početnosť postáv však vôbec neprekáža. Práve naopak, každá z nich je svojou jedinečnosťou hybateľom bizardného deja, a tak majú všetky dostatok priestoru.

Problémom filmu na druhej strane je, že sa priveľmi snaží parodovať ľudské charaktery, na ktorých komika stojí a padá, a to môže byť pre divákov primálo. Jedenapolhodinová komédia potichu, ale sústavne pranieruje výstrelky súčasnej spoločnosti. Otázkou je, koľko ľudí to dokáže z filmu pochopiť. Nejedná sa ani o dokonalú komédiu, ani o hĺbavú drámu a takáto nejednoznačnosť filmu bohužiaľ uberá na sile.

Po prečítaní spáľte určite nepatrí medzi najlepšie dielo bratov Coenovcov a s ich predposledným oskarovým filmom sa porovnávať nedá. Napriek tomu vyniká prácou s hercami, verným portrétom ľudských typov, ľahkosťou a plynulosťou rozprávania a dá sa ním spríjemniť jedno zamračené popoludnie.

/