Originálny názov: Upside Down

Žáner: dráma, romantický
Minutáž: 107 minút
Krajina: Kanada | Francúzsko
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Juan Diego Solanas
Scenár: Santiago Amigorena, Juan Diego Solanas
Kamera: Pierre Gill
Hudba: Benoît Charest
Hrajú: Kirsten Dunst, Jim Sturgess, Agnieshka Wnorowska, Neil Napier, Holly O’Brien, Heidi Hawkins, James Kidnie, Larry Day, Frank M. Ahearn, Vincent Messina a ďalší

Paralelné svety (Upside Down, 2012)Argentínsky režisér Juan Solanas vo všetkých svojich videách najviac zdôrazňuje vizuálne prostredie. A Paralelné svety z tohto trendu nevybočujú. Svoj nápad o dvoch svetoch zhmotnil na plátne po šiestich rokoch s cieľom priniesť nepredvídateľnosť a metaforu. Tento film sa rodil so stopercentnou tvorivou slobodou a zároveň s rovnakým podielom problémov s financovaním. Navyše, režisér pri tomto projekte po prvýkrát pracoval s veľkým budgetom. Námet o dvoch podobných svetoch mal oscilovať okolo ľudskosti a silného vizuálneho jazyka, ktorý by na jednu kôpku nahrabal zaujímavý, dojímavý príbeh, ale zároveň hĺbal ľudskú dušu vlastným filozofickým prístupom.

Kedysi dávno sa dva svety dostali tak blízko k sebe, že jeden ostal visieť nad tým druhým. Ten horný je bohatý, živý, plný úspešných a bezstarostných ľudí. Dolný svet bojuje s chudobou, je ponurý a nehostinný. Spája ich len medzisvet – budova korporácie – a magické včely, ktoré lietajú medzi oboma svetmi. V dolnom svete žije malý Adam (Jim Sturgess), ktorého teta pridáva špeciálny včelí med do palaciniek, ktoré fascinujúco lietajú. Chlapec onedlho stretne Eden (Kirsten Dunst), dievčatko z horného sveta, a od toho dňa sa pravidelne stretávajú na vrcholoch hôr. Čo tam po tom, že sú si vzájomne dolu hlavou. Stanú sa z nich priatelia. Avšak iba do dňa, kedy sa dostanú do prestrelky. Eden sa stane nehoda, po ktorej zabudne na všetko. I na Adama. Ten je však aj po dlhých rokoch posadnutý opätovným stretnutím s Eden. Dostane sa do medzisveta, kde pod zámienkou výroby magického krému z peľu včiel sa chce opäť zísť so svojou blízkou priateľkou, netušiac, že pre ňu je neznámym človekom.

Paralelné svety (Upside Down, 2012) Paralelné svety (Upside Down, 2012)

Príbeh stojí niekde na rázcestí medzi romantikou, drámou a sci-fi. Alebo skôr je to romanca pripomínajúca rozprávku, tváriacu sa ako sci-fi? Z produkcie, ktorá sa k nám väčšinou dostáva, je ale toto aspoň ten originálnejší námet. Treba však podotknúť, že čerpá z klasického literárneho konfliktu. Na jednej strane stojí nižšia trieda, na druhej vyššia, kde ľudia vidia opak svojej vlastnej spoločnosti. Sú tak konfrontovaní s vlastnými predsudkami i predsudkami ostatných. Láska však, zdá, aj hory prenáša. V tomto prípade i mení zákony fyziky. Téma však ostáva otvorená a možno ju čítať aj v iných významových odtieňoch.

To, čo je v Paralelných svetoch nové a zvláštne, je práve obraz. Dominuje aj nad naráciou, ktorá by bola údernejšia, ak by šlo o literárne spracovanie. Hry s gravitáciou, vynaliezavé nápadiky a hýriace farby pútajú divácke oko. Silno preexponovaný, prežiarený obraz mu však ľahko spôsobí slzy. Akoby bol upravovaný cez všetky možné i nemožné filtre. Solanasove sústredenie sa na efekty pochádza z točenia reklám a hudobných videoklipov. No menej by bolo viac.

Paralelné svety (Upside Down, 2012) Paralelné svety (Upside Down, 2012)

Staviť kartu na Kirsten Dunst a Jima Sturgessa i napriek povrchnému scenáru bolo dobrým komerčným krokom. V snímke pôsobili prirodzene a sebaisto. Herci dokonca mohli voľne improvizovať, pretože veľmi dobre pochopili svoje charaktery. Ťažko však vravieť o posunutí ich hereckých kvalít, či o výraznej vedľajšej postave, ktorá by si nebodaj zaslúžila nejakú nomináciu. Všetko naoko pôsobí fajn, no v kútiku oka by to chcelo čosi viac. V konkurencii ostatných filmov v ponuke kín obstojí ako menej výrazný.

Ambícia silného príbehu so zmyslom a emocionálnym nábojom je prehnaná. Film o paralelných svetoch je len jej druhotriednym výluhom a dalo sa z neho vytlačiť omnoho viac šťavy, pretože po zhliadnutí mätie – žánrom, príbehom i dramaturgiou. No nemožno ignorovať fakt, že okrem (dosť vážnych) nedostatkov môže byť film pre romantické nenáročné a zasnívané duše pekným spestrením voľného času. Námet je naozaj pútavý a niektoré scény vedia ohúriť krásou, takisto si film celkom dobre vie udržať divákovu pozornosť. No ako údajný sci-fi film je presladený, prifarebný a ľahostajný voči akčnosti. Poteší skôr vtedy, keď potrebujete pohladiť svoje sentimentálne ja.