Olga © Film Europe 2022 Olga © Film Europe 2022

15-ročná ukrajinská gymnastka Olga má pred sebou veľkú kariéru. S vidinou šance na olympijskú účasť odchádza tínedžerka trénovať do Švajčiarska, aby dostala tie najlepšie možné športové základy. Opúšťa mamu, novinárku, ktorá kriticky píše o prezidentovi a tak je jej život v neustálom ohrození. Kým sa Olga pripravuje v tréningovom kempe, jej mama informuje o dianí na Majdane. Aktuálna situácia obom pripraví náročné chvíle plné strachu. Vyberie si Olga návrat domov alebo dostane jej športová kariéra prednosť?

Originálny názov
Olga

dráma, športový
2021 / 85 min. / MP 12
Francúzsko / Švajčiarsko / Ukrajina

Réžia
Elie Grappe
Scenár
Elie Grappe, Raphaëlle Desplechin

Olga berie diváka do atraktívneho gymnastického zákulisia, na miesta, kde sa bežne nedostanete, no kde každý športovec prežíva osobné drámy, šťastie, radosť aj nespokojnosť s výkonmi. Príbeh sa začína v roku 2013, v čase, keď sa Olga pripravuje na náročnú súťaž. Skľučujúcu atmosféru filmu dodáva rozpoltenosť hlavných hrdiniek. Na jednej strane Olga, ktorá premýšľa nad zmenou občianstva, splnením si olympijského sna a zároveň nevie, či je správne odísť z domova. Na druhej strane je matka, novinárka, ktorá berie svoju prácu ako poslanie a niekedy nevie nájsť tú správnu rovnováhu medzi profesionálnymi povinnosťami a dcérinou športovou kariérou.

Tvrdý tréning, strach o zdravie aj o život, osobné aj rodinné problémy a do toho Oranžová revolúcia. Nikdy nekončiaci životný zápas všetkých zúčastnených robí z filmu zapamätateľnú drámu a dodáva jej autenticitu, vďaka ktorej po skončení neviete, či išlo o skutočný príbeh, alebo fikciu.

Citlivá práca režiséra s emóciami a jednotlivými vrstvami filmu v kombinácii s najlepším možným načasovaním jednotlivých kľúčových scén prispievajú k veľmi dobrej dynamike filmu. Ostatne, tej pomáhajú aj zábery z protestov na Majdane či strohé, ale veľavravné videohovory. Olga pracuje s emóciami, s náročnými témami aj s jazykovou výbavou diváka, keďže sa v nej, logicky, rozpráva niekoľkými jazykmi.

Práca kamery veľmi dobre približuje výkony gymnastiek. Najmä pohľady na športovkyne pri súťažiach aj tréningu vyrážajú dych a hoci nie sú najpodstatnejšou zložkou filmu, treba ich pochváliť. Práve tieto scény ukazujú, ako veľmi je bolesť z tréningov vykúpená krásou vo finálnom produkte, v tomto prípade gymnastickou zostavou.

Olga © Film Europe 2022

Dĺžka filmu je úplne vyhovujúca, zhustenie deja by však podľa mňa filmu prospelo. Osudy niektorých postáv nie sú celkom dotiahnuté, čo je škoda, pretože minimálne v jednom prípade by ma zaujímalo, ako sa situácia vyvinula. Zároveň si nie som istý myšlienkou veľkého finále, ktoré sa odohráva s časovým odstupom a ktoré neuspokojilo hlad po informáciách o tom, čo sa dialo po revolúcii.

Olga je veľmi dobrým kúskom, pri sledovaní ktorého vám hrozí hrča v krku značiaca nervozitu a stiesnenú atmosféru na plátne. Fanúšikom športových drám by rozhodne nemala ujsť.