Oko

Jozef Mergeš
Recenzia

Originálny názov: The Eye

Žáner: horor/thrriler
Minutáž: 98 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: David Moreau, Xavier Palud
Scenár: Sebastian Gutierrez
Kamera: Jeffrey Jur
Hudba: Marco Beltrami
Hrajú: Jessica Alba, Alessandro Nivola, Parker Posey, Rade Serbedzija, Fernanda Romero, Rachel Ticotin, Obba Babatundé

OkoV posledných rokoch sa roztrhlo vrece s prerábaním ázijských hororov. Oko je ďalším dieťatkom do famílie, kde je čiernych oviec podozrivo veľa. Sem tam sa síce do rodiny predsa len dostane nejaká biela ovečka, akou bol napríklad Kruh, no spravidla sú ovečky tmavošedé až čierne. Tak ako Oko. A vraj čierne oko nemá nikto…

Režiséri Xavier Palud a David Moreau dali hlavy dokopy opäť po dvoch rokoch (Ils), aby oživili šesť rokov starý snímok z exotického Hong Kongu. Ako to už pri prerábaných filmoch z inej kultúry býva, tvorcovia príbeh zasadili do súčasných Spojených Štátov. Los Angeles, teda „mesto anjelov“, sa však postupne mení na „mesto zlých duchov“. Platí to najmä pre hlavnú hrdinku Sidney Wellsovú (Jessica Alba). Slávna losangeleská huslistka trpí po transplantácií očí nepríjemnými vidinami, ktoré ju pomaly ale isto zvierajú do čoraz užších klieští.

Okrem hviezdnej Jessicy Alby sa na pľaci nezdržiava žiaden herec, ktorý by bol v našich končinách porovnateľne známy. Možno vám bude povedomý Alessandro Nivola, ktorého ste mohli zaregistrovať v kopačkách zatiaľ nedokončenej futbalovej trilógie Góóól!. Sem-tam sa tu mihne východoeurópsky klasik Rade Šerbedžija, ale v podstate si ani neuvedomíme, ako veľmi zostarol. Tvorcovia a to je zrejmé, stavili na jednu kartu. Tou je celosvetová popularita Jessicy Alby, vďaka ktorej sa už kadečo pretlačilo aj do slovenských kín.

Oko Oko

Ak sa do kina na Oko vyberiete, očakávať môžete presne to, čo ste už veľakrát v kine zažili. Film je natočený pre peniaze, necítiť v ňom žiaden osobný prínos tvorcov, i keď remeselne je zvládnutý dobre. Je to klasický príklad na efektné stvárnenie súčasných hororov, kde je priamočiary rachot okolia dôležitejší ako tichý strach. Potom je v takomto filme celkom prirodzené, že postava namiesto toho, aby jednoducho pozhasínala lampy, ich v amoku všetky porozbíja. Pridajte si k tomu niekoľko „ľakačiek“, celkom nápaditý, no predsa len do bodky skopírovaný námet originálu, dokola sa opakujúce flashbacky, ktoré málokedy prinesú novú konkrétnu informáciu, neveriace pohľady okolia na naoko bláznivú Sidney a film je na svete. Je trikrát škoda, že sa zľaknete presne tam, kde to očakávate. Ani jeden náznak strachu, len pravidelné dávkovanie adrenalínu v očakávanom množstve.

To, čo stojí za zmienku, a zároveň vybočuje zo šedej priemernosti je hudba, ktorú pre Oko zložil Marco Beltrami (3:10 Vlak do Yumy). Aj vďaka nemu má tento film dobre vygradovanú atmosféru, ktorá vrcholí možno o čosi skôr, ako by bolo potrebné. Prvá polovica sa nesie v tajomnom duchu priemerného hororu. Druhá, o čosi akčnejšia, no tým pádom neprehľadnejšia časť, uteká ako splašená rieka vodopádom. Napriek premenlivosti tempa je film pomerne solídne vypointovaný a ukončený síce životne ťažkým, ale pravdivým ponaučením na dobrú noc.

Oko Oko

Oko je pravdupovediac zbytočný film, no v dnešnom svete komerčných filmov si svojich skalných fanúšikov určite nájde. Jessica Alba je napokon celkom pohľadná mladá dáma, ktorú si mužské publikum dozaista vychutná. Mám však oprávnené obavy, že tento film nič iné ani neponúka. V každom prípade, kto nevidel ázijský originál, jednu hviezdičku si môže pridať…

/